Jak rozliczyć faktury od niemieckiego kontrahenta?
Przedsiębiorca otrzymał od kontrahenta z Niemiec fakturę zaliczkową na całość towaru z datą wystawienia 12 września 2022 r. Zapłaty dokonał 13 września 2022 r. Faktura końcowa jest z datą 26 września 2022 r. Towar otrzymał 29 września 2022 r. Jak rozliczyć te dwie faktury do VAT i po jakim kursie?
- Data: 30.09.2022
Czy o wykonaniu usługi budowalnej decyduje data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego?
Podatnik prowadzi firmę drogową, budującą i modernizującą drogi. Sprzedaż robót odbywa się na podstawie wystawionego protokołu odbioru czyli data podpisania protokołu = data sprzedaży na fakturze. Beneficjent zażądał od przedsiębiorcy podpisania protokołu odbioru ostatecznego z datą 29 lipca 2022 r. ponieważ musi rozliczyć się z dotacji. Z kolei przedsiębiorca do 20 sierpnia 2022 r. nie mógł wystawić faktury ponieważ beneficjent tj. powiat nie zweryfikował jeszcze protokołu odbioru i obmiarów. Czy w takiej sytuacji można wystawić fakturę sprzedaży z datą sierpniową? Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przedsiębiorca nie ma wpływu na terminowość pracy powiatu. A zgodnie z zapisami w umowie faktura musi być wystawiona jedna na koniec robót na podstawie protokołu ostatecznego, który został podpisany 29 lipca 2022 r.
- Data: 28.09.2022
Czy zagubiona faktura z poprzedniego roku spowoduje korektę VAT?
Przedsiębiorca we wrześniu 2022 r. odnalazł i przekazał do zaksięgowania fakturę dotyczącą zakupu towarów handlowych z października 2021 r. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy podatnik ma prawo dokonać korekty VAT, jeśli tak to w którym miesiącu?
- Data: 26.09.2022
Czy polisę na życie zaliczyć do kosztów podatkowych?
Podatnik rozliczający się na PKPiR zawarł umowę z bankiem o kredyt obrotowy na rachunku firmowym, na bieżącą działalność operacyjną firmy. Bank zawarł umowę pod warunkiem wykupienia za pośrednictwem banku polisy ubezpieczenia na życie przedsiębiorcy Biznes Gwarant w związku z ryzykiem utraty dochodu. Czy takie ubezpieczenie może stanowić koszt podatkowy przedsiębiorcy, skoro bez jego wykupienia bank nie udzieliłby kredytu?
- Data: 24.09.2022
Czy odstępne z tytułu cesji leasingu będzie kosztem podatkowym?
Firma (spółka jawna) zamierza kupić samochód ciężarowy od firmy transportowej. Samochód ciężarowy jest leasingowany przez firmę sprzedającą. Uzgodniono z leasingodawcą możliwość podpisania cesji na samochód leasingowany. Firma sprzedająca wystawi fakturę na sprzedawany samochód oprócz tego chce wystawić fakturę na odstępne. Czy faktura za odstępne będzie kosztem podatkowym?
- Data: 22.09.2022
Czy w przypadku braku faktury można zaliczyć zapłacony czynsz do kosztów?
Dentysta wynajmuje lokal od osoby, która ma najem prywatny. Najemca płaci za czynsz na konto właścicielowi na podstawie zawartej umowy. Czy na podstawie potwierdzenia zapłaty czynszu można zaliczyć koszt do PKPiR jako wydatek? Faktura nie była wystawiana. Faktury już właściciel nie wystawi, ponieważ minęły 3 m-ce.
- Data: 20.09.2022
Jak ustalić dochód z działalności do obliczenia składki zdrowotnej?
Pytanie dotyczy składki zdrowotnej przedsiębiorcy, który opłaca podatek na zasadach ogólnych. Czy do obliczenia składki zdrowotnej trzeba wziąć pod uwagę dochód /narastająco czy bieżąco? Czy przyjmujemy z końca miesiąca poprzedzającego ten za który składamy deklarację?
- Data: 18.09.2022
- « pierwsza
- «
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- »
- ostatnia »