Jakie konsekwencje w VAT ma wycofanie nieruchomości z działalności w celu dalszego wynajmu?
Pytanie: Klient prowadzi działalność gospodarczą zajmująca się między innymi wynajmem lokali usługowych. Jest czynnym podatnikiem VAT. W 2009 roku na podstawie aktu notarialnego nabył wraz z małżonką nieruchomość, którą wprowadził do ewidencji środków trwałych. Z końcem 2014 roku zakończył inwestycję, która zwiększyła wartość początkową środka trwałego. Od zakupionych materiałów do inwestycji został odliczony VAT. Nieruchomość ta amortyzowała się do 31 maja 2022 r. W 2024 r. planuje wycofać tą nieruchomość z działalności i wynajmować ją prywatnie. Czy w związku z tym będzie to skutkowało sporządzeniem korekty VAT odliczonego w ramach prowadzonej inwestycji na nieruchomości oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby prywatnie wynajmował lokale w tej nieruchomości (przychód z najmu ok 50 tys. zł rocznie), pomimo prowadzonej działalności gospodarczej zajmującej się usługowym wynajmem lokali. Pytanie: Klient prowadzi działalność gospodarczą zajmująca się między innymi wynajmem lokali usługowych. Jest czynnym podatnikiem VAT. W 2009 roku na podstawie aktu notarialnego nabył wraz z małżonką nieruchomość, którą wprowadził do ewidencji środków trwałych. Z końcem 2014 roku zakończył inwestycję, która zwiększyła wartość początkową środka trwałego. Od zakupionych materiałów do inwestycji został odliczony VAT. Nieruchomość ta amortyzowała się do 31 maja 2022 r. W 2024 r. planuje wycofać tą nieruchomość z działalności i wynajmować ją prywatnie. Czy w związku z tym będzie to skutkowało sporządzeniem korekty VAT odliczonego w ramach prowadzonej inwestycji na nieruchomości oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby prywatnie wynajmował lokale w tej nieruchomości (przychód z najmu ok 50 tys. zł rocznie), pomimo prowadzonej działalności gospodarczej zajmującej się usługowym wynajmem lokali.
- Data: 24.02.2024
Jak zaksięgować fakturę korygującą dotyczącą ubiegłych lat?
Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące za energię elektryczną dotyczącą rozliczenia za 2022 rok. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy. W jaki sposób zaksięgować powyższą fakturę? Czy można ją zaksięgować bezpośrednio na dochody z lat ubiegłych, czy zrefakturować bieżące wydatki? Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące za energię elektryczną dotyczącą rozliczenia za 2022 rok. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy. W jaki sposób zaksięgować powyższą fakturę? Czy można ją zaksięgować bezpośrednio na dochody z lat ubiegłych, czy zrefakturować bieżące wydatki?
- Data: 23.02.2024
Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie regulaminu wynagradzania?
Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od danego dnia dodatek wypłacany jest obok świadczenia chorobowego. Od 1 lutego 2024 r. zmieniono w regulaminie wynagradzania wypłacanie tych składników tzn. nie są pomniejszane za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlegają one wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co w przypadku jeśli: pracownik miał na przełomie stycznia/lutego zwolnienie lekarskie, tj. 16.01.2024-05.02.2024 r. Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową Pracownik będący na urlopie macierzyńskim - podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r. Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. Czy pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r., powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.) Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od danego dnia dodatek wypłacany jest obok świadczenia chorobowego. Od 1 lutego 2024 r. zmieniono w regulaminie wynagradzania wypłacanie tych składników tzn. nie są pomniejszane za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlegają one wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co w przypadku jeśli: pracownik miał na przełomie stycznia/lutego zwolnienie lekarskie, tj. 16.01.2024-05.02.2024 r. Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową Pracownik będący na urlopie macierzyńskim - podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r. Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. Czy pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r., powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.)
- Data: 22.02.2024
Jak rozliczyć wydatki związane z pogrzebem pracownika?
Pytanie: Dostałam fakturę za opłatę na wjazd samochodem osobowym na cmentarz - na pogrzeb byłego pracownika. Czy z tej faktury mogę odliczyć VAT? Jeżeli nie, to jak z kosztami (brutto podzielić na 75% i 25% bez odliczenia VAT)? Pytanie: Dostałam fakturę za opłatę na wjazd samochodem osobowym na cmentarz - na pogrzeb byłego pracownika. Czy z tej faktury mogę odliczyć VAT? Jeżeli nie, to jak z kosztami (brutto podzielić na 75% i 25% bez odliczenia VAT)?
- Data: 21.02.2024
Czy pracownik może wysyłać deklaracje ZUS DRA na zwolnieniu lekarskim?
Pytanie: Pracuję na pełnym etacie. Dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczam się na zasadach ogólnych. ie jestem płatnikiem VAT. Opłacam jedynie składkę zdrowotną w minimalnej wysokości. Nikogo nie zatrudniam, nie posiadam żadnego pełnomocnika, samodzielnie prowadzę księgowość i samodzielnie składam co miesiąc deklaracje ZUS DRA poprzez portal ZUS. Od 17 stycznia 2024 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (złamana noga) i wszystko wskazuje na to, że będzie to ciągłe zwolnienie lekarskie min. do końca marca 2024 r. Nie zawiesiłem swojej działalności. Nie wykonuję też w tym okresie żadnych usług. Moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć samodzielnie do ZUS deklarację ZUS DRA i opłacić składkę (termin do 20 lutego) ? Czy nie będzie to niezgodne z zasadą nieprowadzenia działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej za pełne miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zadawać pytania do ZUS i logować się do portalu ZUS? Pytanie: Pracuję na pełnym etacie. Dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczam się na zasadach ogólnych. ie jestem płatnikiem VAT. Opłacam jedynie składkę zdrowotną w minimalnej wysokości. Nikogo nie zatrudniam, nie posiadam żadnego pełnomocnika, samodzielnie prowadzę księgowość i samodzielnie składam co miesiąc deklaracje ZUS DRA poprzez portal ZUS. Od 17 stycznia 2024 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (złamana noga) i wszystko wskazuje na to, że będzie to ciągłe zwolnienie lekarskie min. do końca marca 2024 r. Nie zawiesiłem swojej działalności. Nie wykonuję też w tym okresie żadnych usług. Moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć samodzielnie do ZUS deklarację ZUS DRA i opłacić składkę (termin do 20 lutego) ? Czy nie będzie to niezgodne z zasadą nieprowadzenia działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej za pełne miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zadawać pytania do ZUS i logować się do portalu ZUS?
- Data: 20.02.2024
Jak poprawić błędnie wskazany na fakturze numer paragonu fiskalnego?
Pytanie: Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wystawił klientowi (konsumentowi) fakturę sprzedaży do paragonu fiskalnego, jednak w fakturze wykazał zły numer paragonu fiskalnego, wszystkie pozostałe dane oraz cena, VAT, wartość były prawidłowo wykazane. Jak przedsiębiorca powinien prawidłowo skorygować numer paragonu fiskalnego na fakturze? Czy ma to być poprzez wystawienie faktury korygującej? Jeżeli tak, to jakie dane powinna zawierać taka faktura korygująca? Czy i jak powinna być ujęta taka faktura korygująca w pliku JPK? Jak wykazać pierwotną fakturę w pliku JPK z błędnym numerem paragonu? Pytanie: Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, wystawił klientowi (konsumentowi) fakturę sprzedaży do paragonu fiskalnego, jednak w fakturze wykazał zły numer paragonu fiskalnego, wszystkie pozostałe dane oraz cena, VAT, wartość były prawidłowo wykazane. Jak przedsiębiorca powinien prawidłowo skorygować numer paragonu fiskalnego na fakturze? Czy ma to być poprzez wystawienie faktury korygującej? Jeżeli tak, to jakie dane powinna zawierać taka faktura korygująca? Czy i jak powinna być ujęta taka faktura korygująca w pliku JPK? Jak wykazać pierwotną fakturę w pliku JPK z błędnym numerem paragonu?
- Data: 19.02.2024
Jakich formalności powinien dopełnić przedsiębiorca przechodzący na zasiłek macierzyński?
Pytanie: Przedsiębiorca przebywa na dodatkowym 9-tygodniowym na urlopie rodzicielskim. W którym momencie powinno się dokonać wyrejestrowania ze składek społecznych i dobrowolnego chorobowego, a zarejestrować jedynie do składki zdrowotnej? Czy można zrobić to już na początku urlopu, w momencie otrzymania informacji, czy należy czekać do czasu wypłaty pierwszego zasiłku? Proszę o podanie podstawy prawnej. Pytanie: Przedsiębiorca przebywa na dodatkowym 9-tygodniowym na urlopie rodzicielskim. W którym momencie powinno się dokonać wyrejestrowania ze składek społecznych i dobrowolnego chorobowego, a zarejestrować jedynie do składki zdrowotnej? Czy można zrobić to już na początku urlopu, w momencie otrzymania informacji, czy należy czekać do czasu wypłaty pierwszego zasiłku? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Data: 18.02.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »