Jak ująć WSTO w JPK_VAT
Jak w pliku JPK prawidłowo wykazać oraz oznaczyć sprzedaż wysyłkową do Niemiec dla odbiorcy detalicznego? Załóżmy, że łączna sprzedaż detaliczna do krajów Unii za lata 2020 i 2021 nie przekracza 1.000 euro. Podatnik nie jest zarejestrowany w innych krajach do VAT ani w procedurze OSS. Sprzedaż udokumentował fakturą ze stawką 23% VAT.
- Data: 15.03.2022
Sprawdź, jakie są skutki w VAT wycofania środka trwałego z firmy
Wycofanie środków trwałych z działalności jest operacją, którą księgowi przeprowadzają dość często. Powoduje ona jednak konsekwencje także na gruncie przepisów ustawy o VAT. Dowiedz się zatem, jak zrobić to prawidłowo.
- Data: 14.03.2022
Korekta JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r. a czynny żal
Polski Ład kojarzy się większości z zamieszaniem w podatkach dochodowych i składkach ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że Polski Ład oprócz zmian w ustawach podatkowych wprowadził również zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Nowe regulacje mają wpływ na rozliczenie VAT i zmiany w zakresie korekty JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r. i czynnego żalu.
- Data: 22.02.2022
Wszystko o plikach kontrolnych JPK wystawianych na żądanie organu
Stosunkowo niewielka liczba podatników zdaje sobie sprawę z tego, że pliki JPK to coś więcej niż tylko JPK_V7M lub JPK_V7K, ale też tzw. JPK „na żądanie”, które mamy obowiązek przedstawić organowi nie tylko w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego, ale nawet w trakcie czynności sprawdzających. Obowiązują one zasadniczo już od 1 lipca 2018 r., a na ich przedstawienie organ może nam wyznaczyć zaledwie 3 dni. Dlatego też warto się z nimi z góry zapoznać, a nawet przemyśleć ich przygotowywanie na bieżąco lub przynajmniej procedurę ich przygotowania na szybko – tym bardziej że nie można ich skorygować.
- Data: 31.01.2022
Pamiętaj, żeby zachować szczególną należytą staranność przy dokumentowaniu usług niematerialnych
Właściwe udokumentowanie wydatku jest jednym z niezbędnych kryteriów jego kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym kwestia posiadania odpowiedniej dokumentacji do tej pory dotyczyła w głównej mierze podatku dochodowego. Od jakiegoś czasu wymóg odpowiedniego udokumentowania dokonywanego zakupu występuje także w kontekście odliczania VAT.
- Data: 13.11.2021
Rozszerzenie obowiązku stosowania kas fiskalnych na samoobsługową sprzedaż towarów i usług
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Nowe regulacje mają związek z planowanym rozszerzeniem obowiązku stosowania kas fiskalnych na samoobsługową sprzedaż towarów i usług, w tym na automatyczne myjnie samochodowe.
- Data: 09.11.2021
Korekty in minus – przegląd najnowszych interpretacji
Korekta zmniejszająca podstawę opodatkowania (i tym samym VAT) ma dla podatnika ogromne znaczenie. Wszak w związku z tym, że obrót jest mniejszy, niż wynikał z pierwotnej faktury, niższy powinien być też sam należny VAT. Zagadnienie korekt in minus wiąże się z pewnymi trudnościami interpretacyjnymi, m.in. w kontekście nowych zasad funkcjonujących od 2021 roku, jak również w związku z różnymi zdarzeniami w praktyce gospodarczej (np. wyrok sądu cywilnego w razie sporu między stronami czy umorzenie należności za czynsz). Warto więc uważnie śledzić pojawiające się w tym temacie interpretacje, gdyż to one wyznaczają linię interpretacyjną, jaką kierują się organy skarbowe.
- Data: 04.11.2021
W jaki sposób bezpiecznie ująć w deklaracji VAT bonusy za ilość
W praktyce biznesowej nierzadko zdarza się, że przedsiębiorcy wypłacają różnego rodzaju bonusy swoim kontrahentom z tytułu zrealizowanej sprzedaży. Korekta ceny w związku z udzieleniem rabatu powinna być dokonywana w formie faktury korygującej. W takim przypadku okres ujęcia faktur jest wskazany bezpośrednio w ustawie. Ten sposób korygowania sprzedaży dotyczy bezpośredniej relacji pomiędzy kontrahentami oraz stosunkowo małej liczby wystawianych faktur korygujących. Często jednak zdarza się, że relacje pomiędzy podatnikiem a kontrahentem, któremu podatnik chce wypłacić bonus, nie są bezpośrednie, tylko pośrednie. Ujęcie takiej transakcji w deklaracji VAT nie zostało bezpośrednio opisane w przepisach ustawy, co rodzi zrozumiałe wątpliwości podatników.
- Data: 23.10.2021
Obowiązek stosowania oznaczeń GTU – najnowsze interpretacje i wiążące informacje stawkowe
Towary i usługi, co do których istnieje obowiązek oznaczania w ewidencji VAT specjalnymi kodami (tzw. GTU), zostały wymienione w rozporządzeniu. Jest to w sumie 10 grup towarów i 3 grupy usług. Kwestie tych obowiązków budzą cały czas kontrowersje, tym bardziej że doszła tu jeszcze nowelizacja z 1 lipca 2021 r. Na szczęście w tym zakresie wydano wiele przydatnych interpretacji indywidualnych, a także – co zdaje się być niedoceniane – wiążących informacji stawkowych (WIS).
- Data: 14.10.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »