Obowiązek stosowania oznaczeń GTU – najnowsze interpretacje i wiążące informacje stawkowe
Towary i usługi, co do których istnieje obowiązek oznaczania w ewidencji VAT specjalnymi kodami (tzw. GTU), zostały wymienione w rozporządzeniu. Jest to w sumie 10 grup towarów i 3 grupy usług. Kwestie tych obowiązków budzą cały czas kontrowersje, tym bardziej że doszła tu jeszcze nowelizacja z 1 lipca 2021 r. Na szczęście w tym zakresie wydano wiele przydatnych interpretacji indywidualnych, a także – co zdaje się być niedoceniane – wiążących informacji stawkowych (WIS).
- Data: 01.10.2021
Wyrok WSA: Zapłata kartą (przy użyciu terminala) daje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej
Zwykle zdaniem organów podatkowych, płatności przy użyciu terminala nie są płatnościami „na rachunek bankowy”, stąd w tej sytuacji brak jest możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
- Data: 27.09.2021
Uwaga! Food truck bez obowiązkowej kasy on-line
Jeśli przyczepa cateringowa (przyczepa mobilna na kołach podpinana do haka holowniczego auta dostawczego) nie ma stałego miejsca sprzedaży, ponieważ może zmieniać swoje położenie w związku z wykorzystaniem jej w „strefie food truck”, zaś działalność prowadzona za jej pośrednictwem może być świadczona w różnych miejscach (wykorzystywana jest np. do obsługi wszelkiego rodzaju wydarzeń typu festiwale kulinarne, festyny itp.), to nie można uznać, że mamy do czynienia ze stacjonarną placówką gastronomiczną, która byłaby objęta koniecznością ewidencjonowaniu przy użyciu kasy rejestrującej on-line. Jest to zatem ruchoma placówka gastronomiczna (PKD 56.10.B).
- Data: 21.09.2021
Ulga na zakup kas wirtualnych – są już objaśnienia podatkowe fiskusa
Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim i zawartym w nich przykładom realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych stanie się prostsza.
- Data: 20.09.2021
Jak wykazać rabat specjalny w JPK_FA
Pytanie: Naszym kontrahentom przyznajemy rabat specjalny. Jest to rabat przyznany za przekroczenie (określonego w umowie pułapu) miesięcznie wykonywanych usług. Na przyznany rabat wystawiamy fakturę korektę. Rabat ten nie wpływa na cenę wykonanych usług. Czy pokazujemy ten rabat w pozycji P_9A w JPK_FA, czy rabat ten w pozycji P_10 w JPK_FA pokazujemy ze znakiem plus? Czy wartość tej faktury korekty widnieje w pozycji P_11A (ze znakiem minus)? Jak prawidłowo ująć rabat specjalny w JPK_FA? Pytanie: Naszym kontrahentom przyznajemy rabat specjalny. Jest to rabat przyznany za przekroczenie (określonego w umowie pułapu) miesięcznie wykonywanych usług. Na przyznany rabat wystawiamy fakturę korektę. Rabat ten nie wpływa na cenę wykonanych usług. Czy pokazujemy ten rabat w pozycji P_9A w JPK_FA, czy rabat ten w pozycji P_10 w JPK_FA pokazujemy ze znakiem plus? Czy wartość tej faktury korekty widnieje w pozycji P_11A (ze znakiem minus)? Jak prawidłowo ująć rabat specjalny w JPK_FA?
- Data: 10.09.2021
Zmiany w JPK_VAT od 1 lipca 2021 r.: koparki gąsienicowe a kod GTU_07
Pytanie: Czy od 1 lipca 2021 r., w związku ze zmianami w kodach GTU w jednolitym pliku kontrolnym (JPK), należy oznaczać jako GTU_07 również części do koparek gąsienicowych? Pytanie: Czy od 1 lipca 2021 r., w związku ze zmianami w kodach GTU w jednolitym pliku kontrolnym (JPK), należy oznaczać jako GTU_07 również części do koparek gąsienicowych?
- Data: 10.09.2021
Zmiany w JPK_VAT od 1 lipca 2021: silniki a GTU_07
Pytanie: Czy po zmianach w JPK_VAT od 1 lipca 2021 r. w kodach GTU w jednolitym pliku kontrolnym (JPK), należy oznaczać jako GTU_07 również sprzedaż silników np. hydraulicznych? Pytanie: Czy po zmianach w JPK_VAT od 1 lipca 2021 r. w kodach GTU w jednolitym pliku kontrolnym (JPK), należy oznaczać jako GTU_07 również sprzedaż silników np. hydraulicznych?
- Data: 10.09.2021
Sprawdź, jak ewidencjonować sprzedaż dla stowarzyszeń zwykłych
Trzy osoby pełnoletnie i niepozbawione praw publicznych mogą założyć stowarzyszenie zwykłe. Nie jest ono wpisane do KRS. Nie muszą one tworzyć statutu – ich działania są prowadzone na podstawie regulaminu. Stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej, jest tzw. ułomną osobą prawną. Może jednak zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Wielu sprzedawców, a także przedstawicieli tych organizacji ma wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo dokumentować sprzedaż dla tego typu podmiotów.
- Data: 07.09.2021
Już jest robocza wersja struktury logicznej JPK_VAT z deklaracją
Od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej JPK_VAT z deklaracją. Resort finansów opublikował roboczą wersję struktury logicznej JPK_V7M(2) i JPK_V7K(2), aby umożliwić dostosowanie systemów informatycznych do wprowadzanych zmian.
- Data: 30.08.2021
JPK_VAT: Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2021 r.
Obowiązkiem podatników jest stosowanie w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT określonych przepisami oznaczeń. W tym zakresie z początkiem lipca 2021 roku weszły w życie istotne zmiany, które zostały wskazane i omówione od strony praktycznej w tej publikacji.
- Data: 18.08.2021
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »