Uwaga! Zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie JPK_VAT
Resort finansów przedstawił projekt zmian w przepisach rozporządzenia w sprawie JPK_VAT. Zmiany związane są przede wszystkim z wprowadzeniem do ustawy o VAT regulacji dotyczących czasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (tzw. reverse charge) w zakresie dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
- Data: 30.03.2023
Czy nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości ewidencjonujemy na kasie fiskalnej
Dyrektor KIS przypomniał podatnikom, że jeśli nieodpłatne przekazanie towarów, których jednostkowa cena nabycia (bez podatku) – określone w momencie przekazywania – nie przekracza 20 zł, nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu VAT.
- Data: 17.03.2023
Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej z zawyżoną stawką VAT na paragonie
W sytuacji, gdy podatnik nie przerzucił całego podatku na konsumenta i sam poniósł ciężar ekonomiczny podatku lub doznał innego uszczerbku na swoim majątku w związku ze stosowaniem niewłaściwej stawki VAT – może wystąpić z roszczeniem o zwrot nienależnie zapłaconego podatku. W tym celu konieczna jest jednak k orekta sprzedaży.
- Data: 17.01.2023
Wady i zalety stosowania ustrukturyzowanych faktur VAT
Jedną z wielu zmian podatkowych, które weszły w życie od początku 2022 roku, jest możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to e-faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Począwszy od 2022 roku, podatnicy mają możliwość wyboru tej formy fakturowania. Natomiast począwszy od 2024 roku, stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania faktur ustrukturyzowanych.
- Data: 12.01.2023
Stosowanie kodu GTU_12 przy odpłatnym udostępnieniu powierzchni reklamowej na stronie internetowej
Zdarza się, że podatnik udostępnia powierzchnię na własnej stronie internetowej. Nie jest jednak autorem reklam umieszczanych na stronie. Warunkiem publikacji reklam na stronie internetowej jest wyłącznie zawarcie z nim umowy w zakresie udostępniania powierzchni na cele reklamowe. Czy takie czynności wymagają zastosowania w ewidencji kodu GTU_12?
- Data: 21.11.2022
Czy udostępnianie tzw. dmuchańców, trampolin i kul wodnych podczas festynów, należy ewidencjonować na kasie fiskalnej
Czy działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie udostępniania urządzeń (tzw. dmuchańce, urządzenia do gier itp.), podczas imprez plenerowych (doraźnych), takich jak festyny, pikniki czy targi, to usługi wymagające posiadania kasy fiskalnej?
- Data: 07.11.2022
Jakie skutki wywołuje zwrot zaliczki zewidencjonowanej w kasie fiskalnej
Zaliczka stanowi pojęcie niezdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Stanowi ona część należności za mający być dostarczony towar lub usługę, która będzie wykonana w przyszłości. Jest ona wnoszona w formie pieniężnej na poczet przyszłej należności. Zaliczka może oczywiście podlegać zwrotowi. Sprawdźmy więc, jakie skutki wywołuje zwrot zaliczki zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej.
- Data: 05.10.2022
Czy organizacja imprez sportowych, jest zwolniona z ewidencji na kasie fiskalnej
Podatnik organizuje wydarzenia sportowe. Zapytał fiskusa o możliwość zwolnienia ich z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Sprawdź, c zy fiskus pozwala na zwolnienie z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej świadczenia imprez sportowych.
- Data: 14.09.2022
Świadczenie usług o charakterze niematerialnym w JPK_VAT – praktyczne przykłady
Księgowi rozliczający podatników świadczących usługi o charakterze niematerialnym są wciąż zmuszani do weryfikacji sprzedawanych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Sprawdźmy więc, jakich kodów PKWiU dotyczą usługi wymienione w GTU_12.
- Data: 17.08.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »