Czy usługę wymiany oleju należy oznaczać kodem GTU
Problem: Podatnik świadczy usługę naprawy maszyn, w której wykorzystywany jest olej, mieszczący się w grupowaniu GTU_03. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 października 2020 r. w zw. z nowym plikiem JPK_V7M obowiązującym dla rozliczeń VAT od tego miesiąca. Olej jest wyszczególniony na fakturze za usługę naprawy w oddzielnej pozycji faktury. Olej jako oddzielny i samoistny towar nie jest przez podatnika sprzedawany. Czy w takiej sytuacji w nowym pliku JPK_V7M powyższą fakturę za usługę naprawy, do której zużyto olej, należy oznaczać symbolem GTU_03?
- Data: 04.11.2020
Czy usługi jubilerskie i sprzedaż biżuterii wymagają stosowania kodów GTU
Problem: Czy usługi pośrednictwa i zarzadzania lokalami mieszkaniowymi i użytkowymi wymagają kodów GTU? Czy najem lokali wymaga kodu GTU? A usługi jubilerskie, sprzedaż zegarków i biżuterii gotowej? Czy sprzedaż zniczy, lampionów oraz wkładów parafinowych i olejowych wymaga GTU?
- Data: 04.11.2020
Czy usługi niematerialne wymagają zastosowania kodów GTU
Problem: Moje pytanie dotyczy zastosowania kodu GTU12 – świadczenie usług niematerialnych. Czy doradztwo w zakresie zagadnień celnych i akcyzowych, pomoc merytoryczna w zakresie sporządzania sprawozdań statystycznych oraz sporządzanie deklaracji Intrastat podlegają oznaczeniu GTU12?
- Data: 04.11.2020
Czy usługi programistyczne należy oznaczać kodami GTU
Problem: Firma IT świadczy usługi programistyczne. Pod nazwą usługi programistyczne kryje się: programowanie, testowanie, wdrażanie, dodatkowo: tworzone są zespoły oraz wybierani team leaderzy, którzy zarządzają danym zespołem, pracującym nad projektem. Czy taką usługę oznacza się GTU_12?
- Data: 04.11.2020
Czy w ewidencji VAT należy obecnie wykazywać adresy kontrahentów
Problem: Czy aktualnie w prowadzonej ewidencji VAT w firmie wymagane są takie dane jak adresy nabywców? Chodzi o to, że przygotowujemy pliki do zaimportowania z programu sprzedażowego do księgowego i w przypadku brania pod uwagę jako plik bazowy JPK-FA nie zaimportują się do księgowości kody GTU (bo na fakturach nie są wymagane). Z kolei, biorąc jako plik bazowy JPK_V7M wygenerowany przez system sprzedażowy zaczytają się kody GTU oraz oznaczenia typu FP, ale nie będzie adresów nabywców. Stąd właśnie moje pytanie, czy prowadzona ewidencja VAT w której nie będzie adresów nabywców, a jedynie pozostałe dane (tylko te które wymagane są w JPK_V7M), może zostać uznana za wadliwą?
- Data: 04.11.2020
Czy warsztat samochodowy sprzedający przepracowany olej stosuje kod GTU
Problem: Jesteśmy serwisem samochodowym wymieniamy oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne. Kilka razy w roku sprzedajemy przepracowany olej. Proszę powiedzieć czy taki przepracowany olej będzie podlegał pod GTU3 i tym samym przy wysyłce VAT JPK zaznaczeniu kodu GTU3?
- Data: 04.11.2020
Jak na nowych zasadach ujmować w rejestrze faktury na osoby prywatne
Problem: Spółka jawna dokonuje sprzedaży na rzecz prowadzących działalność gospodarczą oraz na rzecz osób prywatnych. Przy czym sprzedaż dla firm jest dokumentowana fakturą VAT, natomiast dla osób prywatnych wystawiane są faktury VAT (następnie fiskalizowane na drukarce fiskalnej) lub paragony (zamykane na koniec dnia w zbiorczej sprzedaży detalicznej). Do ewidencji VAT wprowadzano w osobnym rejestrze faktury VAT dla prowadzących działalność gospodarczą oraz w drugim rejestrze dobowe raporty fiskalne. Faktury na osoby prywatne nie są ujmowane w rejestrze. Po zmianie od 1 października 2020 r. zastanawiamy się jak ujmować faktury na osoby prywatne. Mają być ujęte w osobnym rejestrze z oznaczeniem FP, ale w jaki sposób wprowadzać dane tych klientów? Czy to muszą być dokładnie te dane co na fakturze (np. Jan Kowalski 00-952 Warszawa ul. Wesoła 2/4) czy zamiast tych danych należy pisać „BRAK”? Co z korektami do tych faktur czy paragonów? Dotychczas korekty sprzedaży detalicznej (czyli korekty do wystawionej faktury na osobę prywatną) oraz korekty do paragonów (zamykane na koniec dnia w zbiorczej korekcie sprzedaży detalicznej) były wprowadzane w osobnym rejestrze „Korekty sprzedaży detalicznej”. Czy korekty te mają mieć oznaczenie RO jak sprzedaż? Myślimy, że nie można tu stosować oznaczenia FP, gdyż nie byłyby wówczas brane pod uwagę do rozliczenia deklaracji, a one zdecydowanie obniżają podstawę opodatkowania. Ale zastanawia nas symbol RO – czy tu trzeba to wprowadzać?
- Data: 04.11.2020
Jak oznaczać kodami GTU ewidencje przy wynajem pomieszczeń podmiotowi powiązanemu
Problem: Moje pytanie dotyczy poprawnego stosowania symbolu TP dla celów ewidencyjnych JPK 7. W stanie faktycznym pan X jest właścicielem firmy A – prowadzi działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz posiada 95% udziałów w spółce B (działalność prowadzona jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Każdy z tych podmiotów ma inny profil prowadzenia działalności gospodarczej wg PKD i żadna z firm nie wpływa na drugą w zakresie podejmowania kluczowych decyzji gospodarczych. Pomiędzy podmiotami A i B występuje jedynie relacja handlowa w zakresie wynajmu pomieszczeń przez firmę A dla firmy B na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Czy dla celów ewidencyjnych JPK 7 należy dokonać analizy przez pryzmat relacji osobowych w wymienionych wyżej podmiotach i czy w tej sytuacji faktury dotyczące wynajmu pomieszczeń wystawione przez firmę A dla firmy B, należy oznaczyć symbolem TP?
- Data: 04.11.2020
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »