Dowiesz się:
Jak obecnie wygląda sprawa z rozliczeniami płac według zmian Polskiego Ładu? Czy obowiązuje PIT-2? Co, jeśli ktoś nie złożył PIT-2? Jak wyliczać płace na podstawie rozporządzenia, czy ono nadal obowiązuje, jak potrącać zaliczki, jeśli jednocześnie jest umowa o pracę i zlecenie?
Słownik języka polskiego określa „ład” jako stan, w którym to, o czym mowa, funkcjonuje według określonych reguł, obiekty mają swoje ustalone miejsce, a zdarzenia przewidywalny przebieg. Przekładając tę definicję na grunt podatków, oczekiwać należałoby, iż ów ład wprowadzi w tę sferę życia społecznego porządek, polegający na napisaniu ustaw regulujących ją od nowa, w oparciu rzecz jasna o stan zastany. Dlatego też zastosowanie pojęcia „ład” do hurtowej nowelizacji ustaw podatkowych jest z założenia wielce niefortunne.
Polski Ład to także zmiany w VAT. Od 2022 roku weszła w życie możliwość wyboru opodatkowania usług finansowych. To duża i znacząca zmiana. Sprawdź, jak rozliczać usługi finansowe w VAT w Polskim Ładzie.
Analizując kwestię rozliczania usług finansowych pod kątem przepisów tzw. Polskiego Ładu, trzeba przypomnieć, że:
Zwolnienia o charakterze przedmiotowym (czyli np. odnoszące się do usług finansowych przed możliwością wyboru opodatkowania, czyli przed 2022 rokiem) ma charakter obligatoryjny. Jest to więc sytuacja inna, niż przy zwolnieniu podmiotowym, z którego można praktycznie zawsze zrezygnować.
Rezygnacja ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym (czyli zwolnieniu dla danej czynności) przewidziana jest natomiast bardzo rzadko. Nasuwa się tu przykład z „wyborem opodatkowania” przy sprzedaży nieruchomości dokonywanej co najmniej 2 lata po pierwszym zasiedleniu.
Już z dyrektywy VAT (2006/112/WE) wynika, że usługi finansowe korzystają zasadniczo ze zwolnienia z VAT. Jednak państwa członkowskie mogą wprowadzić możliwość wyboru przez podatnika opodatkowania świadczonych przez niego usług finansowych, określając szczegółowe zasady korzystania z prawa wyboru opodatkowania takich usług.
Opcja opodatkowania nie dotyczy usług ubezpieczeniowych ani pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych.
Polski Ład to także zmiany w VAT. Od 2022 roku weszła w życie możliwość wyboru opodatkowania usług finansowych. To duża i znacząca zmiana.
Emeryt prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą osiąga łączny przychód większy niż 68.000 zł. Czy może skorzystać z ulgi dla klasy średniej? Małżonek podatnika również jest emerytem. Oboje małżonkowie rozliczają się razem. Czy mogą rozliczyć się w 2022 roku razem i skorzystać z ulgi dla klasy średniej? Łączny ich przychód (dwie emerytury i działalność podatnika), czyli łącznie około 140.000 zł w roku.
W tym roku poważne zmiany w VAT wejdą w życie dwukrotnie. Jedne od stycznia, drugie z początkiem lipca. Zmiany wynikają nie tylko z przepisów wprowadzających Polski Ład, lecz także z dwóch innych nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź najważniejsze z nich.
Polski Ład wprowadza wiele zmian w podatkach dochodowych, są nimi m.in. nowe zwolnienia w CIT, zmiany w PGK, nowe ulgi podatkowe, podatek od przerzuconych dochodów, podatek minimalny. Skorzystaj z praktycznego zestawienia zmian w CIT i poznaj konsekwencje nowych przepisów
Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadzi nowe rozwiązania podatkowe i składkowe, które ograniczą nielegalne zatrudnianie pracowników oraz ukrywanie przed właściwymi organami części wynagrodzenia ze stosunku pracy.
Po wprowadzonych zmianach w PIT warto sprawdzić, jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania w 2022 roku, tak aby zapłacić najmniejszy podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Pytanie: Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczająca się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych, będzie mogła odliczyć składkę zdrowotną, jeśli zapłaci ZUS za grudzień w styczniu 2022 roku? Czy żeby odliczyć składkę zdrowotną, musi zapłacić ZUS za grudzień jeszcze w grudniu?
Pytanie: Osoba fizyczna, 100% udziałowiec w jednoosobowej sp. z o.o. Jak liczyć w tym przypadku składkę zdrowotną według Polskiego Ładu?
Od 2022 roku po wprowadzeniu Polskim Ładem zmian w PIT mamy nową skalę podatkową z wyższą kwotą wolną od opodatkowania, nowe ulgi i brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Sprawdź, jak wpłynie to na wynagrodzenie pracowników.
W ramach tzw. Polskiego Ładu rządzący zamierzają wprowadzić rozwiązania prawne, w tym także podatkowe, których celem będzie dalsze ograniczanie w obrocie pieniądza gotówkowego, na rzecz rozliczeń bezgotówkowych.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]