Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc. Chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
Energię elektryczną rozliczać można na dwa sposoby. Na podstawie bieżących wskazań licznika lub na podstawie prognozy ustalonej przez dostawcę na podstawie zużycia w przeszłości. Efektem różnego sposobu rozliczenia są dwa zupełnie odmienne rodzaje faktur, a u podstaw ich zróżnicowania leży umocowanie w innym rodzaju umowy regulującej zagadnienie dostawy energii elektrycznej i zapłatę za nią. W praktyce może się zdarzać, iż niektórzy odbiorcy otrzymują jeden rodzaj faktury za energię, a inni zaś odmienny. Jednakże częściej bywa tak, że jeden odbiorca otrzymuje prognozę, a następnie faktyczne rozliczenie.
Faktura prognozowana obejmuje koszt energii czynnej (zużytej) oraz koszty dystrybucji czyli dostawy. W tego rodzaju fakturze sprzedawca na podstawie dotychczasowego zużycia szacuje to, które nastąpi w przyszłości. Zapłata uiszczana jest więc z góry za przewidywane, a nie faktyczne zużycie. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego sprzedawca energii wystawia fakturę rozliczeniową, która pokazuje, czy powstała nadpłata, czy nabywca zmuszony jest dokonać dopłaty.
Faktura prognozowana w księgach rachunkowych
Zasadą jest, że koszty wynikające z faktur prognozowanych za energię elektryczną ujawnić należy jako rozliczone w czasie, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Z tym jednak zastrzeżeniem, że jeżeli podatnik uznaje tego rodzaju koszty za nieistotne i dotyczą one jednego roku podatkowego, może je odnieść w koszty jednorazowo. Warunkiem takiego postępowania jest brak negatywnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku jednostki. Jak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości wyrażającego zasadę memoriału, w księgach rachunkowych należy ująć wszelkie osiągnięte przypadające na jej rzecz przychody i koszty z nimi związane dotyczące danego roku obrotowego, bez względu na termin zapłaty należności. Wydatki na energię odnosić zatem należy do kosztów w tym miesiącu, którego dotyczą.
Zapisy księgowe powinny być dokonywane przy wykorzystaniu zasady współmierności przychodów i kosztów. Do aktywów danego okresu sprawozdawczego zalicza się przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten sam okres sprawozdawczy koszty, które poniesione jeszcze nie zostały. W rezultacie stosowana jest zasada dokonywania czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, która polega na przesunięciu na kolejne okresy całości lub części poniesionych wydatków z tytułu zakupów wynikających z faktur prognozowanych dotyczących elektryczności, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.
W tym artykule przeczytasz:
· Faktura prognozowana w przepisach ustawy o VAT
· Odliczenie VAT
· Faktura prognozowana w podatkach dochodowych
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentem systemu VAT. Oczywiście, aby można było odliczyć podatek, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Jednym z nich jest m.in. otrzymanie dokumentu potwierdzającego sprzedaż/nabycie z wykazanym podatkiem należnym. Żądanie wystawienia faktury można złożyć sprzedawcy także po zmianie kwalifikacji prawnej danej transakcji, dokonanej w wyniku kontroli fiskusa.
Podatnik ujął w lipcu ub. roku fakturę kredytową za telefon w rejestrze zakupów brutto nie odliczając VAT. Podatek odliczał przy fakturach za telefon powiększonych o ratę za telefon w kolejnych miesiącach, która jest doliczana poza wartością faktury. Jak powinien złożyć korektę i czy ma obowiązek złożyć czynny żal?
Firma posiada samochody osobowe w leasingu operacyjnym. Od rat leasingowych odliczała 50% VAT. Po zakończeniu umowy samochody są wykupywane, a następnie odsprzedawane. Firma nie ujmuje samochodów w środkach trwałych, traktuje je jako towar handlowy. Zdarza się, że pomiędzy wykupem i sprzedażą upływa kilka dni. Przykładowo wykup samochodu był w kwietniu, a sprzedaż będzie miejsce w maju. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT od faktury zakupu?
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]