Jak prawidłowo rozliczać VAT przy leasingu zwrotnym
Leasing zwrotny to odmiana leasingu złożona z dwóch etapów: sprzedaży przez właściciela przedmiotu umowy leasingu podmiotowi finansującemu oraz oddania przez finansującego do używania przedmiotu zakupionego uprzednio od leasingobiorcy. Do tego by mógł on zaistnieć konieczne jest zatem zawarcie dwóch umów. Umowy sprzedaży a następnie umowy leasingu. Inne jego nazwy to leasing odwrócony lub sale and lease back. Z reguły dotyczy on środków trwałych, lecz może też obejmować wartości niematerialne i prawne. Sprawdź, jakie skutki wywołuje taka umowa na gruncie VAT.
- Data: 02.04.2020
Jak prawidłowo rozumieć świadczenie usług elektronicznych w świetle ustawy o VAT
Nie każda usługa świadczona przez Internet może być zakwalifikowana jako usługa elektroniczna. Odpowiednie ustalenie charakteru usługi, a następnie obowiązków związanych z rozliczeniami podatku jest kluczowe dla racjonalnego i świadomego przedsiębiorcy, gdyż pozwala na ograniczenie ryzyka podatkowego.
- Data: 11.03.2020
Dowiedz się, jak poprawnie rozliczać udostępnianie kart paliwowych
Karta paliwowa to popularny instrument umożliwiający bezgotówkowe zakupy paliwa na stacjach benzynowych. Stosuje je znaczną część firm. Im większa flota, tym taka opcja jest bardziej opłacalna a co za tym idzie – także powszechna. W tym artykule odpowiemy na pytanie o skutki w VAT, jakie niesie skorzystanie z kart paliwowych.
- Data: 18.02.2020
Poznaj sytuacje, w których nawet doświadczeni księgowi mają problem z kwalifikacją czynności dla potrzeb VAT
Kwestia uznania danej czynności za dostawę towarów lub świadczenie usług, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości. Istnieją jednak sytuacje, kiedy kwalifikacja wykonywanych czynności jest trudna, a konsekwencje potencjalnej pomyłki – bardzo kosztowne. Dowiedz się, kiedy mamy do czynienia z takimi przypadkami.
- Data: 18.02.2020
Jakie skutki w VAT wywołuje przeniesienie własności w zamian za zaległości podatkowe
Szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz SP lub gminy. Wyjątkowość tego sposobu uwolnienia się od ciążącego na podatniku zobowiązania pieniężnego w postaci podatku, polega więc na możliwości jego uregulowania w naturze. Sprawdź, jakie skutki w VAT wywołuje taka forma regulowania należności podatkowych.
- Data: 29.01.2020
Sprawdź, jakie są skutki w VAT umowy zawartej pod warunkiem
Większość czynności prawnych może zostać zawarta pod warunkiem. Strony zawierając umowę pod warunkiem nie wiedzą, czy się on ziści, czy też nie. Wynika z tego, że strony nie mają pewności, czy umowa wywoła przewidziane skutki. Jednak niektóre czynności prawne nie mogą być dokonane pod warunkiem. Największe znaczenie dla obrotu gospodarczego wśród nich, ma przeniesienie własności nieruchomości.
- Data: 10.01.2020
Zobacz, jakie są skutki w VAT wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej
Wycofanie środków trwałych z działalności jest operacją, którą księgowi przeprowadzają dość często. Powoduje ona jednak konsekwencje także na gruncie przepisów ustawy o VAT. Dowiedz się zatem, jak zrobić to prawidłowo.
- Data: 10.01.2020
Dowiedz się, jak poprawnie rozliczać dotacje na gruncie VAT
Jednym z głównych problemów, przed jakimi stają przedsiębiorcy jest pozyskiwanie środków na rozwój. Jedną z najkorzystniejszych form finansowania działalności są dotacje. Dotacje pozwalają na szybszy rozwój przedsiębiorstw. Otrzymanie dotacji wiąże się jednak także z koniecznością ich rozliczenia. W niniejszym artykule poruszymy problematykę rozliczenia dotacji w VAT.
- Data: 09.12.2019
Sprawdź, kiedy podatnik ma obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla potrzeb VAT
Podatnicy zagraniczni mogą, a niekiedy mają bezwzględny obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla celów VAT. Sprawdź, kiedy należy to zrobić i jakie są praktyczne skutki niewywiązania się z nałożonych przepisami obowiązków.
- Data: 09.12.2019
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »