Poznaj rozwiązanie praktycznych problemów z korygowaniem faktur VAT
Problem korygowania faktur towarzyszy podatnikom VAT od początku funkcjonowania tego podatku w Polsce. I mimo upływu ponad ćwierć wieku nadal rodzi wątpliwości. W tym artykule przedstawiamy te z nich, które wciąż istnieją na gruncie obecnych, wciąż dalekich od doskonałości przepisów.
- Data: 16.11.2020
Poznaj 6 przypadków przywrócenia rejestracji VAT na wniosek podatnika
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT. Aby ponownie stać się podatnikiem VAT – w określonych przypadkach musi złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, kiedy ma taki obowiązek.
- Data: 26.10.2020
Skutki uczestnictwa w karuzeli podatkowej – odliczanie VAT
Karuzela podatkowa polega na istnieniu zorganizowanej struktury, której celem jest uzyskanie korzyści majątkowej. Następuje ono na skutek nienależnego zaniżenia zobowiązania podatkowego w VAT albo nienależnego jego zwrotu. Łańcuch dostaw jest zorganizowany tak, iż towary ostatecznie zostają sprzedane nabywcy z kraju członkowskiego UE, z którego zostały nabyte, a więc podatnikowi, który znajdował się na początku łańcucha. Jej istota polega na przepływie towarów (bądź jego upozorowaniu) pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi w różnych państwach UE. Sprawdź, jakie są skutki uczestnictwa w karuzeli podatkowej w VAT.
- Data: 26.10.2020
Jak poprawnie klasyfikować i rozliczać usługi na ruchomym majątku rzeczowym
Współpraca międzynarodowa oraz swoboda przepływu usług otwierają nowe możliwości świadczenia usług w różnych krajach. W poszukiwaniu większych zysków polscy podatnicy często decydują się na świadczenie usług na powierzonych materiałach bądź z częściowym wykorzystaniem swoich zasobów. Powstaje pytanie, czy w takich sytuacjach mamy do czynienia ze sprzedażą usług, czy towarów oraz jak prawidłowo rozliczyć tę transakcję w VAT.
- Data: 19.10.2020
Poznaj 6 przypadków przywrócenia rejestracji VAT na wniosek podatnika
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT. Aby ponownie stać się podatnikiem VAT – w określonych przypadkach musi złożyć stosowny wniosek. Sprawdź, kiedy ma taki obowiązek.
- Data: 19.10.2020
Zobacz, jakie korzyści może przynieść wiążąca informacja stawkowa
Z dniem 1 lipca 2020 r. zmianie uległ sposób identyfikacji towarów poprzez zastąpienie krajowej klasyfikacji PKWiU (2008) Nomenklaturą scaloną (CN) oraz usług PKWiU (2015). Na szczęście również od lipca podatnicy mogą w pełni korzystać z ochrony, jaką daje instytucja wiążącej informacji stawkowej (WIS). Na podstawie WIS podatnicy bowiem otrzymują gwarancję, że dla sprzedawanych przez nich towarów bądź usług, została z astosowana prawidłowa stawka VAT.
- Data: 19.10.2020
Czy podatnicy muszą uczyć fiskusa znajomości przepisów
Urząd skarbowy przez dwa i pół roku wstrzymywał i przedłużał firmie termin zwrotu VAT. Przedsiębiorca wniósł zażalenie do organu drugiej instancji, ale zanim ten je rozpatrzył, urząd skarbowy dokonał zwrotu podatku. Organ odwoławczy uznał więc postępowanie za bezprzedmiotowe i umorzył je. Przedsiębiorca jednak nie odpuścił i domagał się zbadania czy urząd miał w ogóle prawo wstrzymywać należny mu zwrot. Dowiedz się, jaki był finał tej historii.
- Data: 29.09.2020
Jak rozliczyć VAT przy zobowiązaniu do wykonania usługi na żądanie kontrahenta
Z reguły usługa polega na wykonaniu zleconych przez usługodawcę czynności. Wygląda to tak, że usługobiorca określa zadania do wykonania a druga strona je realizuje. Czasem jednak prawidłowe zrealizowanie takiego świadczenia nie jest możliwe. I wcale nie z winy którejkolwiek ze stron umowy. Zobacz, jakie są skutki w VAT takiego zdarzenia.
- Data: 29.09.2020
Poznaj skutki nieprzestrzegania zapisów umownych na gruncie VAT
Opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług. Zatem co do zasady powinna występować ekwiwalentność świadczeń. W związku z takim podejściem zasadniczo roszczenia o charakterze odszkodowawczym zostały wyłączone z przepisów ustawy o VAT, ponieważ w takich przypadkach brak jest ekwiwalentności – wypłata roszczenia odszkodowawczego następuje w związku z realizacją określonego zdarzenia.
- Data: 29.09.2020
Sprawdź, kiedy fiskus może nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowe w VAT
Dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług ma w polskim prawodawstwie podatkowym długą historię. Po przerwie zostało ponownie wprowadzone do ustawy od 2017 roku. Sankcja ta uwzględnia zasadę proporcjonalności, ponieważ ogranicza nadużycia podatkowe, różnicuje wysokość nałożonej sankcji w zależności od zachowania podatnika po stwierdzeniu nieprawidłowości lub pozwala na odstąpienie od niej w nieistotnych przypadkach. Może także wpływać na funkcjonowanie uczciwych podatników, którzy nie mają nic do ukrycia.
- Data: 29.09.2020
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »