Czy sprzedaż domów mobilnych dla osób fizycznych w Niemczech to WSTO
Dyrektor KIS analizował niedawno przypadek podatniczki, która rozpoczęła sprzedaż domów mobilnych (inaczej modułowych) całorocznych, o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 150 m2, między innymi dla osób fizycznych z Niemiec. W kontekście VAT zasadnicze pytanie sprowadza się do ustalania miejsca opodatkowania takiej czynności.
W realizowanych transakcjach osoba ta dokonuje zakupu domku mobilnego u producenta Firmy A, mającego siedzibę na terenie Polski, a następnie sprzedaje dom na rzecz klientów krajowych oraz z Niemiec. W przypadku sprzedaży na rzecz klientów zagranicznych, nabywcami są również osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Zgodnie z prawem budowalnym domki modułowe nie wymagają żadnego pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy. Sprzedawane domy mobilne po wyprodukowaniu są kompletne, posiadają okna, drzwi oraz niezbędne instalacje elektryczne, wodne, grzewcze i kanalizacyjne. Po zakończonym etapie produkcyjnym Firma A dostarcza dom modułowy bezpośrednio na działkę klienta wnioskodawczyni i stawia na przygotowanej przez tego klienta tafli betonowej, będącej utwardzeniem terenu. Dom mobilny zostaje przyklejony do wylanej tafli betonu za pomocą specjalnego kleju.
Testuj Portal Biur Rachunkowych i magazyn Biuro Rachunkowe w praktyce przez 14 dni bezpłatnie.
To kompleksowy serwis ekspercki przeznaczony specjalnie dla właścicieli biur rachunkowych, który oferuje:
- Portal Biur Rachunkowych – aktualności, zmiany, komentarze (w podziale na 12 zagadnień tematycznych), porady
- Magazyn papierowy i elektroniczny
- Indywidualne konsultacje z ekspertami
- Osobistego Opiekuna
- Codzienne newslettery
- Materiały „na życzenie”
- E-booki, zestawienia, narzędzia