Pakiet VAT e-commerce – problemy z wdrażaniem nowych przepisów
Wszyscy wiemy, że 1 lipca 2021 r. weszły w życie przepisy tzw. pakietu e-commerce VAT. Czy jednak na pewno tak się stało? Niezupełnie, gdyż w życie weszły tak naprawdę tylko te regulacje, które wejść musiały (ustawa i niektóre akty wykonawcze) oraz projekt objaśnień ministerialnych. Jednak podobnie jak miało to miejsce z objaśnieniami do SLMI VAT, także i te nie tylko nie wyjaśniły wszystkich wątpliwości, ale przysporzyły dodatkowych problemów interpretacyjnych.
- Data: 09.07.2021
Jak ustalić miejsce świadczenia usługi pośrednictwa handlowego przy kontrakcie budowlanym poza Polską
Pytanie: Ustalając miejsce świadczenia usług do celów VAT, musimy uwzględniać przepisy szczególne dotyczące niektórych kategorii usług. Zaliczają się do nich m.in regulacje dotyczące usług związanych z nieruchomościami. Ważny jest przy tym nie tylko sposób, w jaki strony nazwały usługi w umowie, lecz ich faktyczny zakres. Duże znaczenie ma też to, czy w danym przypadku musimy identyfikować jedną usługę, czy też kilka samodzielnych świadczeń. Problem: Spółka wykonuje prace budowlano-montażowe we Francji. Zawarcie kontraktu było możliwe dzięki zaangażowaniu polskiego pośrednika, który świadczy dla spółki usługi z zakresu pośrednictwa przy pozyskiwaniu zlecenia oraz wsparcie przy jego realizacji. Czy polski pośrednik powinien wystawić dla spółki fakturę z polskim VAT, skoro nieruchomość, z którą związany jest zleceniem na prace budowlano-montażowe, znajduje się we Francji? Pytanie: Ustalając miejsce świadczenia usług do celów VAT, musimy uwzględniać przepisy szczególne dotyczące niektórych kategorii usług. Zaliczają się do nich m.in regulacje dotyczące usług związanych z nieruchomościami. Ważny jest przy tym nie tylko sposób, w jaki strony nazwały usługi w umowie, lecz ich faktyczny zakres. Duże znaczenie ma też to, czy w danym przypadku musimy identyfikować jedną usługę, czy też kilka samodzielnych świadczeń. Problem: Spółka wykonuje prace budowlano-montażowe we Francji. Zawarcie kontraktu było możliwe dzięki zaangażowaniu polskiego pośrednika, który świadczy dla spółki usługi z zakresu pośrednictwa przy pozyskiwaniu zlecenia oraz wsparcie przy jego realizacji. Czy polski pośrednik powinien wystawić dla spółki fakturę z polskim VAT, skoro nieruchomość, z którą związany jest zleceniem na prace budowlano-montażowe, znajduje się we Francji?
- Data: 06.07.2021
Kto powinien rozliczyć VAT z tytułu nabywania usług od Google
Pytanie: Mam wątpliwości co do rozliczania faktur zagranicznych wystawianych przez portal GOOGLE.PL. Do tej pory rozliczaniem naszej spółki zajmowało się biuro rachunkowe i zaliczało zarówno w przychody i koszty w deklaracji VAT. Prosiłam o wyjaśnienie, ale nie uzyskałam informacji, dlaczego tak się robi. Także chciałabym zapytać, czy jeżeli do dnia składania deklaracji JPK_VAT nie otrzymaliśmy faktury GOOGLE, czy możemy ją rozliczyć w trzech kolejnych miesiącach, czy należy zrobić korektę i zaliczyć to jednak w miesiącu, w którym została zakupiona usługa u kontrahenta? Pytanie: Mam wątpliwości co do rozliczania faktur zagranicznych wystawianych przez portal GOOGLE.PL. Do tej pory rozliczaniem naszej spółki zajmowało się biuro rachunkowe i zaliczało zarówno w przychody i koszty w deklaracji VAT. Prosiłam o wyjaśnienie, ale nie uzyskałam informacji, dlaczego tak się robi. Także chciałabym zapytać, czy jeżeli do dnia składania deklaracji JPK_VAT nie otrzymaliśmy faktury GOOGLE, czy możemy ją rozliczyć w trzech kolejnych miesiącach, czy należy zrobić korektę i zaliczyć to jednak w miesiącu, w którym została zakupiona usługa u kontrahenta?
- Data: 14.06.2021
Jak rozliczać nietransakcyjne przemieszczenie towaru
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumiane jest także przemieszczenie przez podatnika podatku od wartości dodanej (lub na jego rzecz), należących do niego towarów z terytorium państwa członkowskiego do Polski, jeżeli towary te zostały przez niego na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone czy nabyte – w tym również w ramach WNT lub zaimportowane i mają one służyć działalności gospodarczej tego podatnika.
- Data: 11.06.2021
Sprawdź, czy musisz wymienić kasę na urządzenie online od 1 lipca 2021 r.
Obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej online wchodzi w życie etapami. Od stycznia tego roku kasy online muszą być stosowane m.in. w gastronomii i hotelarstwie. Jakie branże muszą stosować kasy online od 1 lipca 2021 r.? Jak skorzystać z ulgi na wymianę kasy fiskalnej online?
- Data: 11.06.2021
Miejsce świadczenia usług naprawy, serwisu i montażu systemów przeciwsłonecznych
Kwestia, czy dana usługa ma ścisły i bezpośredni związek z nieruchomością, niejednokrotnie budzi pewne wątpliwości. Oczywiście ma to swoje znaczenie praktyczne – od wyjaśnienia tego zagadnienia zależy ustalenie miejsca opodatkowania. Jeśli bowiem zostanie wykazane, że dana usługa jest związana z nieruchomością, to jest opodatkowana w państwie położenia nieruchomości i wtedy zachodzi wyjątek od reguły ogólnej (opodatkowanie według siedziby nabywcy).
- Data: 10.06.2021
Polskie przepisy dotyczące rozliczania WNT są niezgodne z dyrektywą
Unijny Trybunał 18 marca 2021 r. wydał ważny wyrok w polskiej sprawie. Chodzi o niezgodność z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT. Poznaj szczegóły wyroku i zobacz, jakie może mieć on praktyczne konsekwencje.
- Data: 30.04.2021
Brak VAT w Polsce, gdy terytorium kraju nie uczestniczy w transakcji
Analizując skutki podatkowe określonych transakcji (na gruncie VAT) należy pamiętać o tzw. zasadzie terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
- Data: 19.04.2021
Czy elektroniczny dokument nadania z poczty uprawnia eksportera do zastosowania 0% stawki VAT
Spółka eksportowała towary poza granice Unii Europejskiej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jako że wygenerowane w jej systemie elektroniczne potwierdzenie nadania nie należy do wskazanego w ustawie o VAT katalogu dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE, choć w rzeczywistości wywóz ten potwierdza, spółka wystąpiła do organu skarbowego z zapytaniem, czy będzie on wystarczający do zachowania przez nią prawa do zastosowania 0% stawki VAT w eksporcie.
- Data: 06.04.2021
Miejsce świadczenia dla dostaw towarowych
Dokonywanie dostawy towarów na rzecz krajowych i zagranicznych kontrahentów wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca świadczenia tych czynności, a w konsekwencji miejsca/kraju ich opodatkowania. To samo dotyczy nabycia towarów od zagranicznych kontrahentów. Pamiętaj, że ustalając miejsce świadczenia dla tych czynności, musisz stosować szczególne zasady przewidziane w ustawie o VAT, które są zależne od rodzaju realizowanej dostawy (nabycia).
- Data: 25.02.2021