Uwaga! Faktura wystawiona przedwcześnie nie jest fakturą pustą
Jak uznał w jednym z ostatnio wydanych orzeczeń WSA w Bydgoszczy – jeśli faktura dokumentuje faktycznie zaistniałe zdarzenie gospodarcze, które podlega opodatkowaniu, to sam fakt wystawienia jej przedwcześnie, nie kreuje obowiązku zapłaty VAT na podstawie art. 108 ustawy o VAT.
- Data: 25.05.2022
Korekta pustej faktury – jeśli nabywcy odmówiono prawa do odliczenia, to wystawca może ją skorygować
W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń WSA w Łodzi wyjaśnił, że jeżeli fiskus odmówił adresatowi faktury prawa do odliczenia, to ryzyko uszczuplenia należności budżetowych (związane z nienależnym odliczeniem lub zwrotem VAT) zostało wyeliminowane.
- Data: 23.05.2022
Jakie są zasady korekty sprzedaży zewidencjonowanej na kasie fiskalnej, gdy wystawiono jednocześnie fakturę VAT
Ustawodawca zakazuje ingerencji w pamięć kasy fiskalnej. Zakaz ten jednak nie oznacza, iż sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej nie może być korygowana. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.
- Data: 18.05.2022
Odliczenie VAT z faktury wystawionej przez podatnika niezarejestrowanego
Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc, chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
- Data: 18.05.2022
Czy błędne dane adresowe na fakturze wpływają na prawo do odliczenia VAT
Jeśli faktury dokumentują nabycie towarów z przeznaczeniem wyłącznie do czynności podlegających opodatkowaniu, to nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego. Dzieje się tak bez względu na to, czy na fakturze zostanie wskazany adres siedziby działalności czy adres biura handlowego, w którym wykonywana jest działalność. Warunkiem jest jednak, aby adresy te były zgodne z danymi identyfikacyjnymi wskazanymi w zgłoszeniu rejestracyjnym.
- Data: 16.05.2022
Komisja Europejska dała zielone światło na obowiązkowe e-faktury
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej. Dzięki uzyskanej od KE zgodzie ustawodawca będzie mógł wprowadzić obligatoryjne e-faktury.
- Data: 04.05.2022
Czy na paragonie lub fakturze ujmuje się osobno pozycje dowozu i opakowania
W praktyce np. w branży gastronomicznej – często można spotkać się z osobnym ujmowaniem na fakturze czy paragonie kosztów opakowania, czy dowozu. W konsekwencji są one opodatkowywane najczęściej podstawową stawką VAT. Sprawdźmy więc, jak prawidłowo ujmować na fakturze lub paragonie koszty dowozu i opakowania.
- Data: 29.03.2022
Zobacz, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć faktury korygujące in plusi in minus
Problem: Proszę w sposób jasny przedstawić, jak powinny być rozliczane faktury korygujące czy to in plus czy in minus, zarówno u nabywcy i u odbiorcy i jakie dokumenty na tę okoliczność firma powinna posiadać w 2022 roku.
- Data: 14.03.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »