Co zrobić, gdy jedna transakcja została pomyłkowo udokumentowana dwiema fakturami
Przesyłanie faktur w formie elektronicznej stało się normą. Jednak mogą zdarzyć się przypadki, iż oprócz faktury elektronicznej do nabywcy dociera faktura w papierowej formie. Nie jest bowiem zabronione posługiwanie się obydwiema formami tego dokumentu w sposób równoległy. Takie zdarzenie może wywołać kosztowne skutki.
- Data: 09.03.2023
Faktury ustrukturyzowane obowiązkowe dopiero od 1 lipca 2024 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, z którego wynika, że po przeprowadzonych konsultacjach publicznych projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę, jako powszechny system rozliczania, proponuje przesunięcie wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich.
- Data: 07.03.2023
Czy faktura zaliczkowa może być wystawiona za wcześnie
Zaliczka to termin, którego wyjaśnienia nie znajdziemy w żadnej z regulacji prawnych. Można przytoczyć najwyżej potoczne rozumienie tego pojęcia, które jest bardzo szerokie. Jest to mówiąc najogólniej pewna kwota pieniężna, którą nabywca/usługobiorca daje sprzedawcy/usługodawcy przed spełnieniem przez tego ostatniego swego świadczenia. Stanowi ona kwotę wnoszoną przed wykonaniem umowy, która ma być wykonana w przyszłości. Otrzymana zaliczka wywołuje skutki na gruncie VAT.
- Data: 16.02.2023
Czy umowa miedzy stronami może zostać uznana za fakturę VAT
Generalnie zasadniczo czym innym jest umowa jako dokument istotny przede wszystkim z punktu widzenia prawa cywilnego, a czym innym faktura, która jest wymagana przez przepisy prawa podatkowego. Czy jednak w praktyce obrotu gospodarczego możliwa jest sytuacja, w której umowa będzie uważana za fakturę VAT? Poznaj ważne orzeczenie TSUE w tej sprawie.
- Data: 27.01.2023
Sprawdź, jak uzyskać możliwość stosowania KSeF – wskazówki dotyczące składania ZAW-FA
Podatnicy, którzy chcą już zacząć korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, muszą posiadać uprawnienia do korzystania z KSeF. Poznaj sposoby nadawania i odbierania uprawnień w KSeE. Sprawdź, jak uwierzytelniać dane i jak złożyć ZAW-FA.
- Data: 24.01.2023
Sprawdź, kiedy nie można skorygować sprzedaży do zera
Korygowanie sprzedaży jest rzeczą normalną w biznesie. Powody korekty są różne – może to być pomyłka czy udzielony rabat. Niekiedy jednak sprzedawcy korygują faktury do zera i wystawiają nowy dokument. Sprawdźmy, czy takie postępowanie jest zawsze prawidłowe.
- Data: 24.01.2023
Co zrobić, jeśli pracownik pomyłkowo wystawił fakturę VAT
Pośpiech, błąd – a najczęściej obydwa te czynniki w parze powodują, że wygenerowana zostaje faktura, która nie miała prawa się pojawić. W takiej sytuacji mamy dwie faktury dokumentujące to samo zdarzenie gospodarcze. Jak należy postąpić, gdy pracownik pomyłkowo wystawił kolejną fakturę VAT?
- Data: 31.12.2022
Problem ciężaru dowodu w sprawach podatkowych dotyczących pustych faktur – praktyczne wskazówki z najnowszego orzec znictwa
Czy to podatnik musi udowodnić prawo do odliczenia VAT, czy jednak organ prowadzący postępowanie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, postępowanie podatkowe bowiem różni się np. od prawa karnego (gdzie zasadniczo to prokuratura musi dowodzić czyjejś winy). Różni się także od prawa cywilnego, gdzie ciężar dowodu spoczywa na tym, kto wywodzi skutki prawne (ma interes prawny). Gdzie zatem leży ciężar dowodu w sprawach podatkowych?
- Data: 31.12.2022
Zapłata VAT wykazanego na drugiej z faktur dokumentujących tę samą sprzedaż
Pytanie: Podatnik omyłkowo wystawił dwa razy taką samą fakturę sprzedaży i obie faktury wprowadził do obrotu. Po przeanalizowaniu tematu, różnych interpretacji oraz wyroków sądowych – uważam, że pustej faktury nie powinno się wykazywać w JPK, natomiast VAT należny od tej faktury należy wpłacić do urzędu skarbowego. Moje pytanie brzmi: na jaki rachunek powinna zostać wpłacona kwota? Jeżeli faktura nie zostanie wykazana w JPK, a kwota od niej wpłacona, to w dziale rachunkowości podatku VAT będzie rozbieżność pomiędzy kwotą wpłaconą a kwotą wykazaną na deklaracji. Czy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji spółka powinna wystosować pismo do US, np. czynny żal? Pytanie: Podatnik omyłkowo wystawił dwa razy taką samą fakturę sprzedaży i obie faktury wprowadził do obrotu. Po przeanalizowaniu tematu, różnych interpretacji oraz wyroków sądowych – uważam, że pustej faktury nie powinno się wykazywać w JPK, natomiast VAT należny od tej faktury należy wpłacić do urzędu skarbowego. Moje pytanie brzmi: na jaki rachunek powinna zostać wpłacona kwota? Jeżeli faktura nie zostanie wykazana w JPK, a kwota od niej wpłacona, to w dziale rachunkowości podatku VAT będzie rozbieżność pomiędzy kwotą wpłaconą a kwotą wykazaną na deklaracji. Czy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji spółka powinna wystosować pismo do US, np. czynny żal?
- Data: 15.12.2022
Jakie skutki wywołuje zawyżenie VAT na paragonie
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż na rzecz innego przedsiębiorcy. Gdy natomiast nabywca jest osobą fizyczną, która działalności gospodarczej nie prowadzi – transakcję dokumentujemy paragonem. Na żądanie nabywcy sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę w określonym przepisami terminie. Co, jeśli na wystawionym paragonie, sprzedawca omyłkowo zawyży VAT?
- Data: 05.12.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »