Czy jest możliwe wystawienie faktury korygującej do faktury uproszczonej
Pytanie: Podatnik otrzymał fakturę uproszczoną, do której w dniu zakupu poprosił o wystawienie faktury korygującej. Czy sprzedawca (w Polsce), wystawiając korektę, ma prawo zabrać fakturę uproszczoną i wydać tylko fakturę korygującą? Czy powinien może w miejsce faktury uproszczonej wydać fakturę zwykłą, plus wystawioną fakturę korygującą? Pytanie: Podatnik otrzymał fakturę uproszczoną, do której w dniu zakupu poprosił o wystawienie faktury korygującej. Czy sprzedawca (w Polsce), wystawiając korektę, ma prawo zabrać fakturę uproszczoną i wydać tylko fakturę korygującą? Czy powinien może w miejsce faktury uproszczonej wydać fakturę zwykłą, plus wystawioną fakturę korygującą?
- Data: 13.12.2021
Pamiętaj, że nie zawsze można skorygować sprzedaż do zera
Korygowanie sprzedaży jest rzeczą normalną w biznesie. Powody korekty są różne – może to być pomyłka czy udzielony rabat. Niekiedy jednak sprzedawcy korygują faktury do zera i wystawiają nowy dokument. Sprawdźmy, czy takie postępowanie jest zawsze prawidłowe.
- Data: 07.12.2021
Sprawdź, na czym polegają zmiany w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych
Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające Krajowy System e-Faktur (dalej: KSeF). Od stycznia 2022 roku podatnicy skorzystają z KSeF dobrowolnie, natomiast od 2023 roku planowany jest obligatoryjny KSeF.
- Data: 07.12.2021
SLIM VAT 2: Korekta wsteczna podatku naliczonego – uwaga na ważny przepis przejściowy
Zdarza się, że podatnik zapomniał ująć jakąś fakturę zakupową w rozliczeniu, czasem nawet fakturę sprzed kilku lat. Może on więc dokonać jej rozliczenia przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
- Data: 13.11.2021
Dowiedz się, kiedy należy wystawiać duplikat faktury VAT i jak zrobić to poprawnie
W praktyce często zdarza się, że faktura (a już w szczególności paragon uznawany za fakturę) ulegnie zniszczeniu albo zaginie. W takich przypadkach podatnik generalnie może wystawić nabywcy duplikat faktury. Nie zawsze jednak jest to takie proste. Sprawdź, jak prawidłowo wystawić taki dokument.
- Data: 23.10.2021
Korekty in minus – przegląd najnowszych interpretacji
Korekta zmniejszająca podstawę opodatkowania (i tym samym VAT) ma dla podatnika ogromne znaczenie. Wszak w związku z tym, że obrót jest mniejszy, niż wynikał z pierwotnej faktury, niższy powinien być też sam należny VAT. Zagadnienie korekt in minus wiąże się z pewnymi trudnościami interpretacyjnymi, m.in. w kontekście nowych zasad funkcjonujących od 2021 roku, jak również w związku z różnymi zdarzeniami w praktyce gospodarczej (np. wyrok sądu cywilnego w razie sporu między stronami czy umorzenie należności za czynsz). Warto więc uważnie śledzić pojawiające się w tym temacie interpretacje, gdyż to one wyznaczają linię interpretacyjną, jaką kierują się organy skarbowe.
- Data: 23.10.2021
Zobacz, czy dokument informacyjny może zostać uznany za fakturę VAT
Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia gospodarczego i powinna posiadać określone przepisami elementy. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. Czy dokument informacyjny dla klienta może zostać uznany za fakturę VAT?
- Data: 19.10.2021
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »