Sprawdź, jakie są warunki prowadzenia składu podatkowego
Składy podatkowe to miejsca o szczególnym statusie akcyzowym, pozwalające na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Zawieszenie poboru akcyzy to sytuacja, gdzie pomimo zaistnienia obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe, co w praktyce oznacza odroczenie zapłaty akcyzy.
- Data: 22.04.2021
Jak rozliczyć sprzedaż używanego auta osobowego do innego kraju UE
Załóżmy, że firma zamierza sprzedać całkowicie zamortyzowany samochód osobowy. Samochód ten został kupiony jako nowy w 2007 roku. Z uwagi na ówczesne obowiązujący art. 86 ust. 3 podatnik odliczył z tytułu zakupu VAT w kwocie 6.000 zł. Powstaje pytanie o to, jak obecnie rozliczyć sprzedaż tego samochodu? Załóżmy, że w pierwszym wariancie sprzedaż nastąpi na rzecz zagranicznej osoby fizycznej ze Słowacji. W drugim wariancie rozpatrzymy sprzedaż na rzecz słowackiej osoby prawnej.
- Data: 21.04.2021
Jak fakturować usługi niematerialne dla firm z UK i import usług z tego obszaru po brexicie
Umowa brexitowa, jaka została zawarta tuż przed wyjściem Zjednoczonego Królestwa (UK) z Unii Europejskiej, mimo swojej obszerności (wraz z załącznikami), sprawia wrażenie strasznie zagmatwanej. Nie odpowiada ona także na wiele pytań. Dzieje się tak, dlatego że z uwagi na pośpiech pewne kwestie nie zostały w niej uregulowane. Do takich obszarów zaliczają się właśnie kwestie dotyczące fakturowania czy rozliczania importu usług.
- Data: 06.04.2021
Prawo do odliczenia VAT od inwestycji związanej z rozbudową świetlicy
Podatnik nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi – przypomniał dyrektor KIS.
- Data: 06.04.2021
Kiedy masz do czynienia z importem towarów w rozumieniu VAT
W dobie powszechnego dostępu do Internetu, kroczącej globalizacji oraz łatwości nawiązania stosunków gospodarczych i współpracy z podmiotami z różnych krajów, znaczenia nabiera import towarów. Prawidłowe rozliczenie takich transakcji jest skomplikowane i wymaga dołożenia licznych starań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji oraz umożliwić przeprowadzenie transakcji bez zbędnych problemów i opóźnień na granicy.
- Data: 07.09.2020
Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać VAT w eksporcie pośrednim i bezpośrednim
Chociaż firmy sprzedające na eksport mają już spore doświadczenie z rozliczaniem takich transakcji, to jednak do naszej redakcji wciąż napływają liczne pytania o prawidłowe klasyfikowanie i rozliczanie takich zdarzeń. Sprawdźmy, więc, jak robić to poprawnie.
- Data: 23.07.2020
Dowiedz się, jak poprawnie rozliczyć usługę wykonaną za granicą
Definicja eksportu usług nie została sprecyzowana w ustawie o VAT. W praktyce przez to pojęcie rozumie się wszystkie usługi, wykonywane przez podatnika polskiego na rzecz kontrahentów, którzy mają swoją siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, zamieszkania albo pobytu poza granicami Polski. Eksportowanie usług nakłada na przedsiębiorcę kilka ważnych obowiązków związanych z VAT.
- Data: 02.04.2020