Sporządzenie remanentu a ustalenie dochodu za 2021 rok. Poznaj zasady jakimi warto się kierować
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni na 31 grudnia sporządzić spis z natury. Ujmuje się go w ostatniej pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli za rocznym podsumowaniem poszczególnych kolumn księgi.
- Data: 12.12.2021
Sprawozdanie finansowe spółki komandytowej za 2021 rok. Sprawdź zasady sporządzania
Rok 2021 jest szczególnym czasem dla spółek komandytowych, które w tym roku uzyskały status podatnika CIT, co przekłada się też w określony sposób na kwestie dotyczące rachunkowości. Dotyczy to w szczególności zasad sporządzania sprawozdań finansowych. Przeczytaj o czym warto pamiętać.
- Data: 12.12.2021
Będzie nowy limit kosztów amortyzacji aut osobowych
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw, zmianie mają ulec limity amortyzacji dla niektórych rodzajów aut osobowych. Ma to zachęcić przedsiębiorców do sukcesywnej wymiany floty samochodowej na pojazdy niskoemisyjne.
- Data: 06.11.2021
Jakie są skutki nieopłacenia faktury z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”?
Pytanie: Firma kupiła środek trwały za 120.000 zł. Z kwoty tej zażądała zwrotu VAT na konto bankowe. Na fakturze widniała adnotacja: „mechanizm podzielonej płatności”. Firma nie zapłaciła tej faktury w MPP, tylko została przelana cała kwota na konto kontrahenta. Czy urząd skarbowy może odmówić zwrotu VAT na rachunek bankowy? Czy nieopłacenie faktury z adnotacją MPP podlega dodatkowo karze?
- Data: 06.11.2021
Dowiedz się, czy biuro rachunkowe może zapłacić podatek za klienta?
Na podstawie umów zawartych ze swoimi klientami biura rachunkowe świadczą usługi w różnym zakresie. O ile np. możliwość sporządzania i wysyłania przez nie deklaracji podatkowych w imieniu klienta nie budzi wątpliwości i jest powszechnie praktykowana, to nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte, czy wolno jest im dokonywać płatności wynikającego z tych deklaracji podatku. Przepisy obowiązujące w tym zakresie są bowiem niejasne, zaś stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych rozbieżne.
- Data: 12.10.2021
Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy?
Pytanie: Pracownik rozwiązał umowę 1 września, urlop wykorzystany to 18 dni. Następnie okoliczności zmusiły pracodawcę do podpisania we wrześniu umowy na 1/8 etatu na 5 dni. Jak policzyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy i czy w ogóle się należy za ten miesiąc? Dodam, że osoba ma podpisaną umowę o pracę z inną firmą.
- Data: 12.10.2021
Jaki ustalić wymiar urlopu pracownika młodocianego, który w 2022 roku będzie pełnoletni?
Pytanie: Młodociany urodzony 7 czerwca 2004 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego 11 września 2020 r. Po 6 miesiącach pracy wykorzystał 12 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (marzec 2021 r.). Po roku pracy, tj. 11 września 2021 r., nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. W roku 2022 pracownik ukończy 18 lat i wymiar jego urlopu wypoczynkowego wyniesie 20 dni. Czy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w każdym następnym roku kalendarzowym to 20 dni?
- Data: 12.10.2021
Kiedy jest możliwe rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy na czas nieokreślony. Od dłuższego czasu jest nieobecny w pracy. Najpierw chorował, miał wynagrodzenie chorobowe, następnie był na zasiłku chorobowym, następnie rozpoczął 14-dniowy urlop wypoczynkowy, następnie znowu był na zasiłku chorobowym (ZUS potraktował to jako jeden okres zasiłkowy). Potem pracownik otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, na którym pozostaje już ponad 3 miesiące. Pomiędzy ww. zdarzeniami nie był ani jeden dzień w pracy. Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę o prace w trybie art. 53 §1 pkt 1 lit. b Kodeksu Pracy (zgodnie z prawem)? Czy po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia?
- Data: 10.09.2021
Działalność w warunkach zagrożenia jej kontynuowania. KSR 14 został już opublikowany
Został właśnie publikowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności” poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia kontynuacji działalności.
- Data: 10.09.2021
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Poznaj istotne zmiany dla biur rachunkowych
Rok 2021 przyniósł nam sporo nowości w zakresie przepisów zwalczających zjawisko prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zmiany mają olbrzymie znaczenie między innymi dla biur rachunkowych – warto zatem poznać nowe zasady, których część zaczęła obowiązywać już od 31 lipca, a kolejna wejdzie w życie 31 października.
- Data: 10.09.2021
Konsekwencje zakwestionowania przez ZUS zawartej umowy. Obniżenie wynagrodzenia
Nie zawsze umowy pracodawcy z pracownikiem są akceptowane przez ZUS. W sytuacji gdy organ ten kwestionuje łączący pracodawcę z pracownikiem stosunek, umowa może być uznana za pozorną, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze, oraz może dojść do obniżenia wynagrodzenia lub uznania przez ZUS umowy o dzieło za umowę zlecenia. W tym wydaniu nasz ekspert omówi przedostatnią sytuację.
- Data: 09.08.2021
Biuro rachunkowe na LinkedIn
Wśród portali społecznościowych w Polsce coraz większą popularność zyskuje LinkedIn. W przeciwieństwie do Facebooka czy Instagrama, ma on typowo profesjonalny charakter: służy przede wszystkim do nawiązywania kontaktów biznesowych. Właściciele biur rachunkowych powinni wziąć pod uwagę posiadanie tam nie tylko profilu prywatnego, ale także firmowego.
- Data: 09.07.2021
Jednorazowa amortyzacja budynku kupionego do produkcji towarów na walkę z COVID-19. Poznaj ważną interpretacje MF
Przedsiębiorca planuje zakup budynku, w którym będzie produkować wyroby związane ze zwalczaniem COVID-19. Zapytał fiskusa o to, czy ma prawo do jednorazowej amortyzacji budynku. Zobacz, jakie stanowisko w tej kwestii prezentuje MF w jednej z najnowszych interpretacji.
- Data: 09.06.2021
Brytyjski VAT w przychodach i kosztach podatkowych klienta. O czym warto pamiętać?
Brexit spowodował, że polskie firmy dokonujące transakcji z podmiotami z Wielkiej Brytanii, a także rozliczające je biura rachunkowe stanęły przed nowymi wyzwaniami pod kątem ich rozliczania do celów podatkowych, w tym także na gruncie podatków dochodowych. Dotyczy to m.in. kwalifikacji tamtejszego VAT, zarówno w aspekcie przychodów, jak i kosztów ich uzyskania.
- Data: 09.06.2021
Pomoc dla przedsiębiorców z tarczy branżowej będzie przedłużona
Zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na trzy miesiące, świadczenia postojowe oraz dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców przewiduje nowelizacja rozporządzenia przyjęta przez Radę Ministrów. Do firm trafi wsparcie w wysokości 10 mld zł, które będzie wypłacone za marzec i kwiecień.
- Data: 10.05.2021
Czy przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT przy wykonywaniu usług księgowych?
Pytanie: Firma korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT (limit 200.000 zł) i świadczy usługi księgowe, a także usługi kadrowo-płacowe połączone z wykorzystaniem programu Płatnik. Nie świadczy usług doradczych. Czy możemy korzystać ze zwolnienia w VAT?
- Data: 13.04.2021
Jak rozliczyć koszty przy zawieszonej przez klienta działalności gospodarczej?
Pytanie: Klient prowadzący działalność gospodarczą – mały sklep (rozliczenie według skali, czynny podatnik VAT) rozchorował się, co spowodowało, że zamknął sklep dla klientów, bez likwidowania działalności i przeszedł na zasiłek rehabilitacyjny. Pawilon, w którym prowadził swój sklep jest jego prywatnym majątkiem, postanowił go wynająć innej firmie. Prywatny najem jest rozliczany ryczałtem według stawki 8,5%, VAT odprowadzany w działalności gospodarczej. Czy prawidłowe jest odliczanie w działalności gospodarczej, stałych kosztów, tj.: opłaty za telefon, badanie techniczne pojazdu? Czy prawidłowe będzie odliczanie w działalności podatku od nieruchomości (od pawilonu, który jest wynajmowany prywatnie) oraz opłaty za dzierżawę (pawilon mieści się w miejscu, które podlega pod urząd miasta). Czy takie wydatki można zaliczyć do koszów działalności?
- Data: 13.04.2021
Czy jest możliwe przeprowadzenie zdalnej kontroli u przedsiębiorcy?
Pytanie: Klientem biura jest mała rodzinna firma prowadzona przez osobę fizyczną, która jest po chemioterapii. Mój klient obawia się kontaktu z kontrolerami z powodu ryzyka zakażenia COVID-19? Czy kontrola u przedsiębiorcy może odbyć się zdalnie?
- Data: 10.03.2021
Kiedy z tzw. ulgi na dziecko skorzysta tylko jedno z rodziców?
Pytanie: Mój klient chce w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi na dzieci. Mam jednak wątpliwości co do możliwości odliczeń, ponieważ kontakty dzieci z ojcem są sporadyczne, a opiekę nad nimi praktycznie w całości sprawuje była żona klienta, choć ten nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.
- Data: 10.03.2021
Konto Przedsiębiorcy zapowiadane na II kwartał 2021 r.
Minister rozwoju, pracy i technologii zapowiada stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy z połączenia dwóch serwisów internetowych, tj. Biznes.gov.pl oraz CEIDG.gov.pl – w jeden. Będzie to miejsce, w którym podatnik prowadzący działalność gospodarczą będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych i zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG.
- Data: 10.03.2021
Ustawa a rachunkowości to uniwersalny „kręgosłup” dla rachunkowości podmiotów prowadzących różne rodzaje działalności.
Często jednak oznacza to, że jej regulacje są dość ogólne, a jednostki stają przed problemem, jak w konkretnej sytuacji zinterpretować i zastosować określony przepis. Aby pomóc w rozwiązywaniu tych dylematów, podpowiedzieć rozwiązanie, dzięki któremu pokażą wiernie i rzetelnie swoją sytuację, powstają Krajowe Standardy Rachunkowości oraz wydawane są Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości. Ich celem jest objaśnienie przepisów uor. Komitet Standardów Rachunkowości zawsze działa w granicach przepisu uor, nie kreuje rozwiązań, które nie są z nią zgodne. Zgodnie z art. 10 ust. 3 uor w przypadku braku uregulowania w przepisach rachunkowości zasad klasyfikacji, wyceny lub prezentacji określonej transakcji lub innego zdarzenia występującego w jednostce, kierownik jednostki – ustalając przyjęte zasady (politykę) rachunkowości – może korzystać z Krajowych Standardów Rachunkowości. Stosowanie Krajowych Standardów Rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami o rachunkowości prowadzi do przyjęcia rozwiązań, które uznaje się za zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Trzeba jednak pamiętać, że choć jednostka nie musi stosować wszystkich KSR, może ograniczyć się do stosowania wybranych standardów, jednak te wybrane trzeba już stosować w całości. Nie można stosować wybiórczo regulacji ze standardu.
- Data: 11.03.2021
Nadwyżka VAT. Znajdź najkorzystniejszą formę jej zwrotu
Gdy Twój klient ma nadwyżki VAT, istnieje kilka możliwości na ich rozliczenie. Można zażądać bezpośredniego zwrotu na konto, przenieść je do rozliczenia w następnym okresie albo pokryć nimi inne zobowiązania. Sprawdź, jak wybrać optymalne rozwiązanie.
- Data: 10.02.2021
Gdzie w sprawozdaniu ujawnić dodatkowe koszty mające związek z COVID-19?
Pytanie: Epidemia COVID-19 skutkowała w naszym przypadku spadkiem poziomu produkcji firmy oraz dodatkowymi kosztami działalności, które mogą mieć istotny wpływ na ocenę sytuacji majątkowej jednostki. Czy w sprawozdaniu należy takie koszty ujawnić w informacji dodatkowej?
- Data: 10.02.2021
Do zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT posłuży formularz ZAW-R
Już wiadomo, jak będzie wyglądał wzór zawiadomienia o wyborze tzw. estońskiego CIT. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany 16 grudnia, natomiast formularz będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych przez podatników od 1 stycznia 2021 r.
- Data: 07.01.2021
Czy biuro odpowiada za błędy w nowych JPK_VAT?
Pytanie: Jaki jest zakres odpowiedzialności biura za błędy i inne nieprawidłowości związane z wywiązywaniem się od 1 października 2020 r. z nowych obowiązków. W szczególności chodzi tutaj o powinność oznaczania faktur w ewidencji sprzedaży kodami wskazanymi w § 10 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia MF z 15 października 2019 r. i karę pieniężną w wysokości 500 zł za każde błędne oznaczenie zawarte w przesłanej fiskusowi ewidencji.
- Data: 09.12.2020
Czy sprzedaż majątku po likwidacji działalności podlega opodatkowaniu?
Pytanie: Jan Malinowski prowadził indywidualnie działalność gospodarczą, którą zlikwidował 30 września 2020 r. Dla opodatkowania dochodów z działalności stosował skalę podatkową. Na dzień likwidacji posiadał maszynę (środek trwały) o wartości początkowej 120.000 zł. Od tej wartości naliczał odpisy amortyzacyjne, które rozliczył w kosztach podatkowych w łącznej wysokości 90.000 zł. W styczniu 2021 r. podatnik sprzeda pozostałą po likwidacji działalności maszynę za kwotę 40.000 zł. Czy sprzedaż majątku po likwidacji działalności podlega opodatkowaniu?
- Data: 09.12.2020
Likwidacja spółki kapitałowej. Jakich obowiązków trzeba dopełnić?
Likwidacja spółki kapitałowej, bez względu na przyczynę oraz sposób jej przeprowadzenia, wymaga wykonania wielu obowiązków wynikających z ustaw o podatku dochodowym, o VAT oraz z przepisów o ewidencji i identyfikacji podatników. Sprawdź, jak prawidłowo się z nich wywiązać.
- Data: 11.12.2020
Likwidacji spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Procedura i skutki księgowo-podatkowe
Procedura i skutki księgowo-podatkowe likwidacji działalności w dużej mierze zależą od formy jej prowadzenia. Przyjrzymy się, na co należy zwrócić uwagę, jeśli dochodzi do likwidacji spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Pamiętać należy, że są inne zasady samej procedury wskazane w Kodeksie spółek handlowych, jeśli chodzi własnie o spółki jawne, partnerskie i komandytowe, a inne spółek komandytowo-akcyjnych oraz kapitałowych.
- Data: 11.12.2020