Kiedy jest możliwe rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy na czas nieokreślony. Od dłuższego czasu jest nieobecny w pracy. Najpierw chorował, miał wynagrodzenie chorobowe, następnie był na zasiłku chorobowym, następnie rozpoczął 14-dniowy urlop wypoczynkowy, następnie znowu był na zasiłku chorobowym (ZUS potraktował to jako jeden okres zasiłkowy). Potem pracownik otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, na którym pozostaje już ponad 3 miesiące. Pomiędzy ww. zdarzeniami nie był ani jeden dzień w pracy. Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę o prace w trybie art. 53 §1 pkt 1 lit. b Kodeksu Pracy (zgodnie z prawem)? Czy po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia?
- Data: 10.09.2021
Działalność w warunkach zagrożenia jej kontynuowania. KSR 14 został już opublikowany
Został właśnie publikowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności” poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia kontynuacji działalności.
- Data: 10.09.2021
Poznaj konsekwencje uznania przez ZUS umowy o dzieło za umowę zlecenia
Nie zawsze umowy pracodawcy z pracownikiem są akceptowane przez ZUS. W sytuacji gdy organ ten kwestionuje łączący pracodawcę z pracownikiem stosunek, umowa może być uznana za pozorną lub może być obniżone wynagrodzenie. Pisaliśmy o tym w poprzednich numerach. Poniżej zaś omówiona zostanie trzecia z konsekwencji, którą jest zmiana formy umowy z umowy o dzieło na umowę zlecenia.
- Data: 10.09.2021
Przepisy dotyczące MDR. Sprawdź, czy mogą być przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną
Raportowanie schematów podatkowych (tzw. MDR) to stosunkowo nowy obowiązek, którego realizacja sprawia problemy nie tylko przedsiębiorcom, ale również wspierającym ich księgowym. Ich wątpliwości mogłyby rozwiać interpretacje indywidualne w tych sprawach, ale fiskus niestety nie chce ich wydawać. Cała nadzieja w sądach administracyjnych, które zaczęły orzekać w tej kwestii na korzyść podatników.
- Data: 10.09.2021
Sukcesja w jednoosobowym przedsiębiorstwie. Przewodnik krok po kroku
Na podstawie danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) szacuje się, że zarejestrowanych jest ok. 230 tys. osób, które rozpoczęły działalność na początku lat 90. i mają obecnie ponad 65 lat. Z kolei, wśród 3 mln jednoosobowych przedsiębiorców aż 1 mln to firmy rodzinne, które stanowią ok. 36% polskich przedsiębiorstw i wytwarzają 10% PKB naszego kraju i zatrudniają nawet połowę pracowników. Aż 800 firm jest wykreślanych co miesiąc z CEIDG z powodu śmierci właściciela1.
- Data: 10.09.2021
Ulga na złe długi w VAT. Sprawdź, jak z niej skorzystać i jak ją zaewidencjonować
Podatnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane usługi lub sprzedane towary mogą skorzystać z ulgi na złe długi w VAT, a od 2020 roku również w podatkach dochodowych. Jej mechanizm z CIT i PIT bazuje na rozwiązaniach funkcjonujących w VAT.
- Data: 10.09.2021