Dowiedz się, czy biuro rachunkowe może zapłacić podatek za klienta?
Na podstawie umów zawartych ze swoimi klientami biura rachunkowe świadczą usługi w różnym zakresie. O ile np. możliwość sporządzania i wysyłania przez nie deklaracji podatkowych w imieniu klienta nie budzi wątpliwości i jest powszechnie praktykowana, to nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte, czy wolno jest im dokonywać płatności wynikającego z tych deklaracji podatku. Przepisy obowiązujące w tym zakresie są bowiem niejasne, zaś stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych rozbieżne.
- Data: 12.10.2021
Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy?
Pytanie: Pracownik rozwiązał umowę 1 września, urlop wykorzystany to 18 dni. Następnie okoliczności zmusiły pracodawcę do podpisania we wrześniu umowy na 1/8 etatu na 5 dni. Jak policzyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy i czy w ogóle się należy za ten miesiąc? Dodam, że osoba ma podpisaną umowę o pracę z inną firmą.
- Data: 12.10.2021
Jaki ustalić wymiar urlopu pracownika młodocianego, który w 2022 roku będzie pełnoletni?
Pytanie: Młodociany urodzony 7 czerwca 2004 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego 11 września 2020 r. Po 6 miesiącach pracy wykorzystał 12 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (marzec 2021 r.). Po roku pracy, tj. 11 września 2021 r., nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. W roku 2022 pracownik ukończy 18 lat i wymiar jego urlopu wypoczynkowego wyniesie 20 dni. Czy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w każdym następnym roku kalendarzowym to 20 dni?
- Data: 12.10.2021
Niewykorzystane urlopy. Jakie obowiązki generują one dla klientów
Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok, jednak w związku z pandemią COVID-19 wielu pracowników przełożyło czas, w jakim będą wypoczywać, licząc na zmianę sytuacji epidemiologicznej. Sprawdź, czy w związku z tym pracodawca powinien utworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy.
- Data: 12.10.2021
Otwarcie ksiąg rachunkowych na rok 2022. Najwyższy czas zacząć przygotowania
Znamy już limit przychodów, który powoduje, iż niektóre podmioty będą od 1 stycznia 2022 r. prowadzić księgi rachunkowe zamiast PKPiR. Powinny do tego zacząć się przygotowywać, bowiem prowadzenie ksiąg to nie tylko księgowania.
- Data: 12.10.2021
Polski Ład. Ulga dla przedsiębiorców przechodzących na obrót bezgotówkowy
W ramach tzw. Polskiego Ładu rządzący zamierzają wprowadzić rozwiązania prawne, w tym także podatkowe, których celem będzie dalsze ograniczanie w obrocie pieniądza gotówkowego, na rzecz rozliczeń bezgotówkowych.
- Data: 12.10.2021
Uprawnienia biegłego rewidenta. Kilka uwag o egzaminie i jego alternatywach
Osoba ubiegająca się o uprawnienia biegłego rewidenta musi przejść wiele egzaminów, by zostać wpisanym do rejestru biegłych rewidentów. Tradycyjna droga to zdanie m.in. 10 egzaminów. Warto również pamiętać o alternatywnych możliwościach, w szczególności gdy mamy zdane egzaminy w innych międzynarodowych organizacjach, np. ACCA.
- Data: 12.10.2021
Z nowym rokiem niższe normy szacunkowe dochodu producentów rolnych
Podatnicy osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej w 2022 roku zapłacą niższy podatek. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych przewidzianych na przyszły rok, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.
- Data: 12.10.2021