Czy przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT przy wykonywaniu usług księgowych?
Pytanie: Firma korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT (limit 200.000 zł) i świadczy usługi księgowe, a także usługi kadrowo-płacowe połączone z wykorzystaniem programu Płatnik. Nie świadczy usług doradczych. Czy możemy korzystać ze zwolnienia w VAT?
- Data: 13.04.2021
Jak rozliczyć koszty przy zawieszonej przez klienta działalności gospodarczej?
Pytanie: Klient prowadzący działalność gospodarczą – mały sklep (rozliczenie według skali, czynny podatnik VAT) rozchorował się, co spowodowało, że zamknął sklep dla klientów, bez likwidowania działalności i przeszedł na zasiłek rehabilitacyjny. Pawilon, w którym prowadził swój sklep jest jego prywatnym majątkiem, postanowił go wynająć innej firmie. Prywatny najem jest rozliczany ryczałtem według stawki 8,5%, VAT odprowadzany w działalności gospodarczej. Czy prawidłowe jest odliczanie w działalności gospodarczej, stałych kosztów, tj.: opłaty za telefon, badanie techniczne pojazdu? Czy prawidłowe będzie odliczanie w działalności podatku od nieruchomości (od pawilonu, który jest wynajmowany prywatnie) oraz opłaty za dzierżawę (pawilon mieści się w miejscu, które podlega pod urząd miasta). Czy takie wydatki można zaliczyć do koszów działalności?
- Data: 13.04.2021
Nie trzeba zawiadamiać US o objęciu spółki komandytowej CIT od 1 maja
Przepisy nie nakładają obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przez spółkę komandytową ani przez jej wspólników w przypadku gdy podmiot ten skorzysta z przysługujących mu ustawowych uprawnień i zostanie objęty CIT dopiero od 1 maja 2021 r.
- Data: 13.04.2021
Nowy standard KSR dotyczący kontynuowania działalności lub jej braku już wkrótce
Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt standardu „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”. Uwagi do projektu można składać do 4 maja 2021 r.
- Data: 13.04.2021