Jaka jest stawka VAT na usługi budowlane dotyczące budynku szpitala
Pytanie: Wykonujemy prace związane z przebudową szpitala miejskiego, do niektórych prac związanych ze zleceniem korzystamy z usług podwykonawców. Proszę o informację, czy do prac związanych z położeniem tynków w szpitalu wykonanych przez podwykonawcę stawka vat z jaką powinniśmy otrzymać fakturę, to 23%? Ta sama firma wykonywała taką samą usługę na rzecz domu opieki społecznej i zastosowała stawkę 8% VAT na fakturze. Pytanie: Wykonujemy prace związane z przebudową szpitala miejskiego, do niektórych prac związanych ze zleceniem korzystamy z usług podwykonawców. Proszę o informację, czy do prac związanych z położeniem tynków w szpitalu wykonanych przez podwykonawcę stawka vat z jaką powinniśmy otrzymać fakturę, to 23%? Ta sama firma wykonywała taką samą usługę na rzecz domu opieki społecznej i zastosowała stawkę 8% VAT na fakturze.
- Data: 16.08.2021
Stawka VAT dla elektronicznego dostępu do czasopism
Podatnik wskazał, że w ramach umowy konsorcjum nabywa usługę elektronicznego dostępu do pełnego tekstu wszystkich artykułów z czasopism, tj. ok. 1900 czasopism naukowych z różnych dziedzin wiedzy wydawanych i udostępnianych online na platformie internetowej, a opublikowanych od 1 stycznia 1995 r.
- Data: 13.08.2021
Spór o stawkę VAT dla dań typu fast-food – aktualne problemy interpretacyjne
Orzeczenie TSUE dotyczyło polskiego podatnika, franczyzobiorcy znanej sieci placówek gastronomicznych, oferującej np. hamburgery i frytki. Dania przygotowywane są na miejscu i sprzedawane do spożycia na miejscu, jak również na wynos, zarówno wewnątrz restauracji, z jej okienek zewnętrznych lub wewnątrz galerii handlowych w tzw. strefach restauracyjnych. Organy podatkowe były zdania, iż cała sprzedaż podatnika powinna być uznana za „usługi związane z wyżywieniem”, co podlega opodatkowaniu VAT według stawki 8%, nie zaś jako dostawa „gotowych dań”, gdzie zastosowanie ma stawka VAT 5%.
- Data: 14.06.2021
Darowizna i inne nieodpłatne wydania towarów a VAT
Problematyka nieodpłatnego przekazania towarów, w tym m.in. darowizn czy przeznaczenia ich na cele prywatne, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Na szczęście praktyka, interpretacje czy orzecznictwo dają wiele odpowiedzi na nurtujące podatników problemy.
- Data: 11.06.2021
Spór o stawkę VAT dla dań typu fast-food – aktualne problemy interpretacyjne
Orzeczenie TSUE dotyczyło polskiego podatnika, franczyzobiorcy znanej sieci placówek gastronomicznych, oferującej np. hamburgery i frytki. Dania przygotowywane są na miejscu i sprzedawane do spożycia na miejscu, jak również na wynos, zarówno wewnątrz restauracji, z jej okienek zewnętrznych lub wewnątrz galerii handlowych w tzw. strefach restauracyjnych. Organy podatkowe były zdania, iż cała sprzedaż podatnika powinna być uznana za „usługi związane z wyżywieniem”, co podlega opodatkowaniu VAT według stawki 8%, nie zaś jako dostawa „gotowych dań”, gdzie zastosowanie ma stawka VAT 5%.
- Data: 11.06.2021
Jak rozliczyć VAT w przypadku ustanowienia służebności przesyłu
Pytanie: W związku z planowanym ustanowieniem służebności przesyłu, przedsiębiorca chce wypłacić jednorazowe wynagrodzenia z tytułu ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego – służebności przesyłu dla napowietrznej linii elektroenergetycznej, która przechodzi przez działki stanowiące własność gminy i miasta. W ramach tej służebności przedsiębiorca będzie miał prawo do zrealizowania inwestycji polegającej na podwieszeniu drugiego toru, prawie przesyłu energii elektrycznej i utrzymywania, w tym eksploatacji i konserwacji, napowietrznej linii elektroenergetycznej oraz prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu niezbędnym sprzętem osób przez przedsiębiorcę upoważnionych w celu dokonania czynności związanych z realizacją inwestycji/wykonaniem prac budowlanych. Czy do oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego kwoty jednorazowego wynagrodzenia gmina winna doliczyć VAT 23% i wystawić fakturę VAT? Pytanie: W związku z planowanym ustanowieniem służebności przesyłu, przedsiębiorca chce wypłacić jednorazowe wynagrodzenia z tytułu ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego – służebności przesyłu dla napowietrznej linii elektroenergetycznej, która przechodzi przez działki stanowiące własność gminy i miasta. W ramach tej służebności przedsiębiorca będzie miał prawo do zrealizowania inwestycji polegającej na podwieszeniu drugiego toru, prawie przesyłu energii elektrycznej i utrzymywania, w tym eksploatacji i konserwacji, napowietrznej linii elektroenergetycznej oraz prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu niezbędnym sprzętem osób przez przedsiębiorcę upoważnionych w celu dokonania czynności związanych z realizacją inwestycji/wykonaniem prac budowlanych. Czy do oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego kwoty jednorazowego wynagrodzenia gmina winna doliczyć VAT 23% i wystawić fakturę VAT?
- Data: 22.04.2021
Elektroniczny dokument nadania z poczty z prawo do 0% stawki VAT w eksporcie
Spółka eksportowała towary poza granice Unii Europejskiej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jako że wygenerowane w jej systemie elektroniczne potwierdzenie nadania nie należy do wskazanego w ustawie o VAT katalogu dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE, choć w rzeczywistości wywóz ten potwierdza, spółka wystąpiła do organu skarbowego z zapytaniem, czy będzie on wystarczający do zachowania przez nią prawa do zastosowania 0% stawki VAT w eksporcie.
- Data: 06.04.2021
Prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturze z błędną stawką
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS uznał, że w sytuacji zastosowania przez sprzedawcę towaru bądź usługi stawki wyższej niż prawidłowa, nabywcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej nabycie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
- Data: 24.03.2021
Podatek od sprzedaży detalicznej – odpowiednie stosowanie przepisów ustawy o VAT
1 lipca 2020 r. weszła w życie odraczana od 4 lat ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Przepisy ustawy stosuje się do przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych od 1 stycznia 2021 r., co oznacza, że podatnicy stają przed problemem policzenia należnej opłaty, co okazuje się mimo (albo przez) nierozbudowanych przepisów dość trudne w praktyce. Co ciekawe – zastosowanie znajdują tu także przepisy ustawy o VAT.
- Data: 11.03.2021
Zobacz, jakie są praktyczne konsekwencje wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT
Problem: Wiem, że nowa matryca VAT obowiązuje od 1 lipca 2020 r. Nasz firma zajmuje się głównie sprzedażą suplementów diety (nie są ta wyroby medyczne specjalnego przeznaczenia) dla osób fizycznych i firm. Do tej pory stawką VAT na te suplementy była stawka 8%. Z tego co się zorientowałem, to dla suplementów diety stawka (czyli 8%) dalej ma być stosowana. Czy faktycznie tak jest? Wiem, że obowiązuje także tzw. nomenklatura scalona. Według mnie nasze produkty podchodzą pod kod CN 2106. Jest to wg tej nomenklatury pozostała żywność, gdzie indziej niesklasyfikowana. Proszę o potwierdzenie czy tak jest rzeczywiście. Czy na fakturach, jakie wystawiamy dla odbiorców, trzeba wpisywać ten numer CN przy każdym z artykułów, czyli np. artykuł „spirulina” CN 2106? Mamy kasę fiskalną, która ma wprowadzone wszystkie obowiązuję stawki VAT. Czy musimy w niej coś zmieniać. Czy na paragonach fiskalnych należy drukować ten kod CN?
- Data: 23.07.2020
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »