Czy sama usługa dystrybucji energii elektrycznej może być ze stawką 23% VAT
Usługa polegająca na dystrybucji energii elektrycznej, może spełniać kryteria i posiadać właściwości dla usług objętych działem PKWiU 35. Dla takiej usługi ustawodawca nie przewidział – w ustawie oraz w aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie – obniżonej stawki podatku.
- Data: 31.08.2022
Stawka 0% na niektóre produkty nawozowe została przedłużona
Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie nowelizujące przepisy w celu utrzymania stawki 0% VAT, dla niektórych produktów nawozowych. Zmiany mają związek z nowymi regulacjami unijnymi, a ich efektem jest przedłużenie stosowania tarczy antyinflacyjnej 2.0., jeśli chodzi o tę kategorię towarów.
- Data: 23.08.2022
Jaką stawką VAT opodatkować kanapkę na talerzu
W razie wystąpienia (oprócz usług nierozerwalnie związanych ze sprzedażą towaru) świadczeń dodatkowych (takich jak, np. zapewnienie miejsca do konsumpcji), które zaspokajają potrzeby klientów, dla których elementy te są istotne – w takich okolicznościach mamy do czynienia ze świadczeniem usługi związanej z wyżywieniem.
- Data: 05.08.2022
Czy możliwa jest sprzedaż z ujemną marżą w systemie VAT marża
W przypadku podatników dokonujących dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio przez podatnika nabytych w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży podstawę opodatkowania stanowi marża. Jest ona różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Czy jednak w systemie VAT marża możliwa jest sprzedaż z ujemną marżą?
- Data: 25.07.2022
Kwestia stawki VAT na wodę butelkowaną – odpowiedź MF na interpelację poselską
Od 1 lutego nastąpiła obniżka VAT na niektóre artykuły spożywcze, która ma obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Przy czym VAT został obniżony do 0% na chipsy bądź na soki, które zawierają sporą dawkę cukru, ale już na wodę butelkowaną obowiązuje stawka 23%. Sprawdźmy, co na ten temat uważa resort finansów.
- Data: 28.06.2022
Jak rozliczyć VAT od towarów przekazanych za granicę, przeznaczonych na pomoc ukraińskim uchodźcom
Nasza spółka kupiła od polskiej firmy łóżka (faktura zakupu ze stawką 23%). Następnie zostały one przewiezione na Słowację – do firmy słowackiej, która organizuje punkt pomocowy na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych. Nasza firma ponosi zarówno koszty zakupu, jak i transportu. Czy od bezpłatnego przekazania towarów – łóżek na Słowację – należy na podstawie faktury wewnętrznej naliczyć VAT należny? Jak potraktować taki VAT należny? Gdzie ująć w pliku JPK_V7M? Czy można odliczyć VAT naliczony z faktury zakupu?
- Data: 22.06.2022
Jaka stawka VAT na wyposażenie znajdujące się sprzedawanym budynku
Niekiedy przedmiotem sprzedaży jest budynek wraz z infrastrukturą przynależną do niego oraz z wyposażeniem znajdującym się w jego wnętrzu. Powstaje pytanie, czy do całości transakcji można zastosować zwolnienie z VAT, czy może wyposażenie należy rozliczyć odrębnie?
- Data: 13.04.2022
Zmiany stawek VAT a bony SPV/MPV
W związku z tzw. tarczami antyinflacyjnymi nastąpiło obniżenie stawek VAT na wiele towarów. Ma to konsekwencje nie tylko w cenach tych towarów. Następstwem zakupu towarów ze stawką 23% np. w lutym i ich odsprzedaży w marcu czy kwietniu ze stawką 8%, może być nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w tych miesiącach.
- Data: 22.03.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »