Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), czyli tzw. import wewnątrzunijny funkcjonuje już 18 lat. Jednak wciąż występują rozmaite problemy praktyczne – dotyczące zarówno rozpoznania WNT (w tym rozróżnienia WNT od importu usług czy nawet importu towarów), jak i kwestii pochodnych (np. momentu powstania obowiązku podatkowego, dokumentowania transakcji, czy wykazywania WNT we właściwym okresie). W tym artykule wyjaśniamy najczęściej spotykane wątpliwości dotyczące rozliczania WNT.
Tego typu transakcje nie należą do rzadkości w obrocie gospodarczym. Polegają na tym, że w transakcji pomiędzy kontrahentami unijnymi borą udział trzy podmioty. Operacja zaś przebiega w ten sposób, iż fizycznie towar ulega przemieszczeniu pomiędzy pierwszym a trzecim z nich. Dostawa wyłącznie w sensie prawnym ma natomiast miejsce pomiędzy pierwszym a drugim oraz pomiędzy drugim a trzecim z kontrahentów. Powstaje więc łańcuch dostaw złożony z trzech podmiotów. Taki kształt transakcji pociąga za sobą konsekwencję w postaci konieczności rozliczenia pod względem VAT transakcji przez każdego jej uczestnika. Znaczenia nie ma przy tym, w jakim charakterze występuje dany podmiot oraz czy jest on dostawcą, odbiorcą czy tylko pośrednikiem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 8 czerwca 2021 r. I SA/Gl 326/20 pokusił się o wyliczenie przesłanek, które pozwalają podatnikowi odliczyć VAT od WNT w przypadku braku rozliczenia podatku należnego.
W dniu 18 marca 2021 r. zapadł wyrok TSUE o sygn. akt C-895/19, dotyczący obowiązujących od 2017 roku przepisów ustawy o VAT, nakazujących ujęcie podatku należnego i naliczonego w różnych okresach rozliczeniowych, gdy podatnik spóźni się z rozliczeniem WNT. Sprawdź, co orzeczenie TSUE oznacza dla podatników nabywających od zagranicznych kontrahentów nie tylko towary (w ramach WNT), lecz również usługi (w ramach importu usług).
Unijny Trybunał 18 marca 2021 r. wydał ważny wyrok w polskiej sprawie. Chodzi o niezgodność z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT. Poznaj szczegóły wyroku i zobacz, jakie może mieć on praktyczne konsekwencje.
Podatnicy kilka lat temu zobowiązani zostali do stosowania nowych przepisów w podatku od towarów i usług w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Problem wynikał w sytuacjach, w których wielokrotnie z przyczyn niezależnych od nich nie byli w stanie w terminie wykazać transakcji. Sprawą zajął się TSUE i wygląda na to, że problemy polskich podatników niedługo się rozwiążą.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jest opodatkowany ryczałtem oraz VAT. Czy rozpoczęcie najmu prywatnego opodatkowanego też na ryczałcie na rzecz innej firmy będzie się wiązało z koniecznością wystawienia faktury VAT? Czy wystawienie faktury podlega opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5%?
Przedsiębiorca zakupił dwa autobusy we Francji i otrzymał informację, że są one wystawione na fakturę VAT marża. Po analizie faktur okazało się, że na jednej fakturze firma powołuje się na -exoneration de TVA en application de l/article 262 ter, I 1 du CGi - VAT 0, a na drugiej exoneration de TVA en application de l/article 297 A,I.2 DU CGI oraz doliczone są koszty zakupu, do których jest doliczony podatek VAT. Czy to rzeczywiście jest faktura VAT marża, czy też należy to traktować jak WNT? Co z tymi kosztami zakupu?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jest opodatkowany ryczałtem oraz VAT. Czy rozpoczęcie najmu prywatnego opodatkowanego też na ryczałcie na rzecz innej firmy będzie się wiązało z koniecznością wystawienia faktury VAT? Czy wystawienie faktury podlega opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5%?
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]