Błędna kwalifikacja transakcji nie zawsze pozwala fiskusowi na zastosowanie sankcji VAT
Częste zmiany przepisów podatkowych mogą powodować problemy w aktualizacji systemów do raportowania, a nawet zaburzyć ich funkcjonowanie. Pomimo tego fiskus jest bezlitosny, jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów podatkowych i nakładanie dodatkowych sankcji. Nawet jeżeli błąd wynikał z niezamierzonych usterek systemowych. Na szczęście sądy stają w takich przypadkach po stronie przedsiębiorców.
- Data: 25.04.2022
Zdaniem TSUE opłaty „karne” manipulacyjne i dodatkowe za parking, mogą podlegać VAT
Czy opłaty podwyższone opłaty za parkowanie, pobierane w przypadku nieprzestrzegania przez kierowcę ogólnych warunków użytkowania parkingów, którymi zarządza podatnik, stanowią wynagrodzenie za usługę parkingową, z której kierowca ten skorzystał? I czy konsekwencji podlegają one VAT? Sprawdź najnowszy wyrok TSUE w tej sprawie.
- Data: 14.04.2022
Kiedy przy nieodpłatnym przekazaniu towaru, nie należy naliczać VAT
Jak wiadomo, przedmiotem opodatkowania VAT jest między innymi odpłatna dostawa towarów. Ustawa o VAT uznaje za nią także niektóre czynności o charakterze nieodpłatnym. To zaś budzi ważne pytania o rozliczanie VAT. Chociażby w kontekście prawidłowego wyliczania wartości przekazywanego nieodpłatnie towaru.
- Data: 02.04.2022
Wyrok TSUE zmienił zasady rozliczania VAT od WN paliw
W 2016 roku do polskiego prawodawstwa wszedł tzw. pakiet paliwowy, zakładający szereg zmian w przepisach prawa podatkowego. Głównym celem zmian było zapobieganie wyłudzeniom VAT w wewnątrzwspólnotowym handlu paliwami ciekłymi. Przepisy miały uszczelnić VAT oraz ograniczyć szarą strefę. W praktyce stały się jednak utrapieniem i powodem licznych problemów dla podatników prowadzących legalnie przedsiębiorstwa, którzy nie zamierzali unikać opodatkowania. Ostatecznie przepisy te trafiły do TSUE, który w wyroku o sygn. akt C-855/19 stwierdzi ich niezgodność z prawem UE, a ustawodawca musiał skorygować przepisy.
- Data: 02.04.2022
Obowiązek podatkowy przy rozwiązaniu umowy na usługi telekomunikacyjne
Jak ustalić m oment powstania obowiązku podatkowego z tytułu zwrotu równowartości przyznanych abonentowi ulg, w przypadku jednostronnego, dokonanego przez abonenta (lub z winy abonenta) przedterminowego rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych?
- Data: 24.03.2022
Jak rozliczać usługi finansowe w VAT po wprowadzeniu Polskiego Ładu
Słownik języka polskiego określa „ład” jako stan, w którym to, o czym mowa, funkcjonuje według określonych reguł, obiekty mają swoje ustalone miejsce, a zdarzenia przewidywalny przebieg. Przekładając tę definicję na grunt podatków, oczekiwać należałoby, iż ów ład wprowadzi w tę sferę życia społecznego porządek, polegający na napisaniu ustaw regulujących ją od nowa, w oparciu rzecz jasna o stan zastany. Dlatego też zastosowanie pojęcia „ład” do hurtowej nowelizacji ustaw podatkowych jest z założenia wielce niefortunne.
- Data: 14.03.2022
Jakie czynności są wyłączone z pojęcia samodzielnej działalności gospodarczej na potrzeby VAT
Pojęcie działalności gospodarczej jest bardzo istotne w przepisach ustawy o VAT, ponieważ definiuje ono podatnika. W dalszej kolejności jest jednym z elementów określających, czy czynność będzie opodatkowana VAT.
- Data: 14.03.2022
VAT w profesjonalnym obrocie nieruchomościami
Podatnikiem VAT jest w uproszczeniu ten, kto działa w charakterze przedsiębiorcy. Może nim zostać także osoba fizyczna sprzedająca prywatny majątek. Jednak pod kilkoma warunkami. Sprawdź, co według NSA może świadczyć o profesjonalnym charakterze działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.
- Data: 10.03.2022
Konsekwencje w VAT transakcji między małżonkami – podatnikami VAT – pozostającymi we wspólności majątkowej
Problem: Oboje małżonkowie prowadzą swoje firmy (o profilu handlowym) oraz są czynnymi podatnikami VAT. Mąż zakupił towary, które przekazał do przedsiębiorstwa żony. Przy nabyciu towarów mąż odliczył VAT. Pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój wspólności ustawowej. Zatem prawo własności towaru, mimo „przesunięcia” między ich firmami, nadal przynależy do majątku wspólnego małżonków. Jakie skutki w VAT ma zaistniała sytuacja?
- Data: 23.02.2022
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »