Jak rozlicza VAT najemca samochodów osobowych, które udostępnia pracownikom w celu dojazdów do pracy
Rozliczanie VAT w przypadku samochodów osobowych budzi pewne kontrowersje. Często pracodawcy biorą w używanie (na podstawie umów najmu czy leasingu) samochody, które następnie udostępniają pracownikom, godząc się na używanie także w celach prywatnych i przyjmując założenie, że będą odliczać 50% VAT naliczonego. Powstaje pytanie, jak ma się do tego jednak owo nieodpłatne udostępnianie? Czy będzie ono opodatkowane?
- Data: 12.08.2022
NSA: rekompensata wypłacana przez gminę na pokrycie kosztów wykonywania zadań użyteczności publicznej przez spółkę gminną z VAT
W ocenie NSA za zasadne należało uznać stanowisko, że wprawdzie spółka wykonuje zadania własne gminy, jednak działa w tym zakresie jako podatnik VAT. W konsekwencji otrzymywane świadczenie pieniężne, określone jako rekompensata, stanowi obrót podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.
- Data: 11.08.2022
Czy jest VAT od nieodpłatnego przekazania pracownikom deputatu węglowego
W dwóch tegorocznych orzeczeniach WSA w Gliwicach rozpatrywał spór między podatnikiem, a organem podatkowym, dotyczący zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnych przekazań węgla. Sprawa jest niezwykle istotna z uwagi na to, co dzieje się na rynkach tego surowca.
- Data: 01.08.2022
Czy kopia oprogramowania dostarczana drogą elektroniczną stanowi dostawę towaru
Zdaniem TSUE pojęcie dostawy towarów może obejmować dostarczanie klientom oprogramowania komputerowego drogą elektroniczną, jeżeli dostawie tej towarzyszy udzielenie bezterminowej licencji na korzystanie z tego oprogramowania.
- Data: 25.07.2022
Nieruchomości wykorzystywane do najmu to nie zawsze ZCP
WSA w Szczecinie uznał, że okoliczność, iż w ramach działalności nabywca nieruchomości (wcześniej wynajmowanych) również wykorzystuje je do najmu – nie oznacza, że nieruchomości te w momencie ich dostawy stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Transakcje zbycia nieruchomości komercyjnych stanowią bowiem opodatkowaną dostawę towarów, a nie wyłączone z opodatkowania zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
- Data: 06.07.2022
Zachęta finansowa („cash incentive”) dla nowego najemcy z VAT
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że otrzymane przez najemcę wynagrodzenie w postaci określonej kwoty pieniężnej (z achęta finansowa – cash incentive), wypłaconej w dwóch transzach po spełnieniu warunków wynikających z zawartej umowy, należy traktować jako wynagrodzenie za skonkretyzowane świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Istnieje bowiem związek między wypłatą wynagrodzenia a otrzymaniem świadczenia wzajemnego – najemca zobowiąże się do zawarcia umowy najmu.
- Data: 01.07.2022
Opodatkowanie VAT opłat rocznych dotyczących użytkowania wieczystego
Czy każda wpłata dotycząca wieczystego użytkowania wiąże się z VAT? Niekiedy na konto gminy wpływają niewielkie kwoty np. 0,36 zł. Czy należy je jakoś ujmować w deklaracji VAT? Kiedy opłaty związane z użytkowaniem wieczystym powinny znaleźć się w deklaracji VAT-7?
- Data: 24.06.2022
Sprawdź, czy zobowiązanie do wykonania usługi na żądanie kontrahenta podlega VAT
Świadczenie usług polega generalnie na wykonaniu zleconych przez usługodawcę czynności. Niekiedy jednak prawidłowe zrealizowanie świadczenia nie jest możliwe. Zobacz, jakie są praktyczne skutki w VAT takiego zdarzenia.
- Data: 10.06.2022
Zobacz, kiedy kupujący odpowiada solidarnie ze sprzedającym za nieprawidłowości w VAT
W sytuacji braku zapłaty VAT przez sprzedającego lub inny podmiot w łańcuchu dostaw (np. poprzedniego właściciela towaru) nabywca może być zobowiązany solidarnie wraz ze sprzedającym (lub poprzednimi właścicielami towaru) do zapłaty należnego VAT. Jednak odpowiedzialność solidarna nie w każdym przypadku może być stosowana.
- Data: 10.06.2022
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »