Sprzedaż nieczynnej od kilku lat stacji paliw to nie sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował sprawę podatnika, który zakończył działalność stacji paliw w 2016 r. Zatem od 5 lat stacja jest nieczynna, nie prowadzi się tam sprzedaży paliw, ani innych towarów.
- Data: 05.07.2021
Darowizna i inne nieodpłatne wydania towarów a VAT
Problematyka nieodpłatnego przekazania towarów, w tym m.in. darowizn czy przeznaczenia ich na cele prywatne, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Na szczęście praktyka, interpretacje czy orzecznictwo dają wiele odpowiedzi na nurtujące podatników problemy.
- Data: 14.06.2021
Ponoszenie przez pełnomocnika opłat w imieniu i na rzecz klienta – brak wliczania do podstawy opodatkowania
Podatnik w ramach prowadzonej kancelarii wykonuje zawody m.in. radcy prawnego i doradcy podatkowego. W toku wykonywania tych zawodów powstają koszty, które klienci winni zapłacić organom administracji, sądom itp. podmiotom (np. opłata sądowa od pozwu, opłaty kancelaryjnej, opłaty skarbowej itp.).
- Data: 26.05.2021
Zwrot kosztów wykonania zastępczego poza VAT
W praktyce gospodarczej niestety czasem zdarza się, że kontrahent nie dotrzymał przewidzianych umową (np. o roboty budowlane) terminów wykonania prac. W związku z tym inwestor podejmuje czynności zmierzające do wykonania zobowiązania zgodnie z jego treścią, bo dłużnik jest w zwłoce ze spełnieniem świadczenia.
- Data: 19.05.2021
Polskie przepisy dotyczące rozliczania WNT są niezgodne z dyrektywą
Unijny Trybunał 18 marca 2021 r. wydał ważny wyrok w polskiej sprawie. Chodzi o niezgodność z prawem unijnym trzymiesięcznego terminu na rozliczenie WNT. Poznaj szczegóły wyroku i zobacz, jakie może mieć on praktyczne konsekwencje.
- Data: 30.04.2021
Jakie skutki w VAT wywołuje jednorazowe udzielenie pożyczki podmiotowi powiązanemu
Jedna ze spółek udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu. Jakie ma to skutki w VAT? Czy przysługuje zwolnienie z VAT? Zdaniem fiskusa usługa udzielenia pożyczki stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, jednak korzysta ona ze zwolnienia z podatku.
- Data: 28.04.2021
Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać faktury korygujące w 2021 roku
Dzień 1 stycznia 2021 r. był przełomowy dla uregulowania zasad obejmujących zagadnienie faktur korygujących. Stało się tak za sprawą rozwiązań, które przyjęte zostały jako SLIM VAT, a których celem jest uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez vatowców. Zakres wprowadzonych zmian jest obszerny i obejmuje swym zasięgiem zarówno faktury umożliwiające obniżenie podstawy opodatkowania (czyli korekty in minus), jak również korekty zwiększające podstawę opodatkowania (czyli korekty in plus).
- Data: 22.04.2021
Jak rozliczyć sprzedaż używanego auta osobowego do innego kraju UE
Załóżmy, że firma zamierza sprzedać całkowicie zamortyzowany samochód osobowy. Samochód ten został kupiony jako nowy w 2007 roku. Z uwagi na ówczesne obowiązujący art. 86 ust. 3 podatnik odliczył z tytułu zakupu VAT w kwocie 6.000 zł. Powstaje pytanie o to, jak obecnie rozliczyć sprzedaż tego samochodu? Załóżmy, że w pierwszym wariancie sprzedaż nastąpi na rzecz zagranicznej osoby fizycznej ze Słowacji. W drugim wariancie rozpatrzymy sprzedaż na rzecz słowackiej osoby prawnej.
- Data: 22.04.2021
Jak rozliczyć VAT w przypadku ustanowienia służebności przesyłu
Pytanie: W związku z planowanym ustanowieniem służebności przesyłu, przedsiębiorca chce wypłacić jednorazowe wynagrodzenia z tytułu ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego – służebności przesyłu dla napowietrznej linii elektroenergetycznej, która przechodzi przez działki stanowiące własność gminy i miasta. W ramach tej służebności przedsiębiorca będzie miał prawo do zrealizowania inwestycji polegającej na podwieszeniu drugiego toru, prawie przesyłu energii elektrycznej i utrzymywania, w tym eksploatacji i konserwacji, napowietrznej linii elektroenergetycznej oraz prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu niezbędnym sprzętem osób przez przedsiębiorcę upoważnionych w celu dokonania czynności związanych z realizacją inwestycji/wykonaniem prac budowlanych. Czy do oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego kwoty jednorazowego wynagrodzenia gmina winna doliczyć VAT 23% i wystawić fakturę VAT? Pytanie: W związku z planowanym ustanowieniem służebności przesyłu, przedsiębiorca chce wypłacić jednorazowe wynagrodzenia z tytułu ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego – służebności przesyłu dla napowietrznej linii elektroenergetycznej, która przechodzi przez działki stanowiące własność gminy i miasta. W ramach tej służebności przedsiębiorca będzie miał prawo do zrealizowania inwestycji polegającej na podwieszeniu drugiego toru, prawie przesyłu energii elektrycznej i utrzymywania, w tym eksploatacji i konserwacji, napowietrznej linii elektroenergetycznej oraz prawie dostępu, wejścia, przechodu i przejazdu niezbędnym sprzętem osób przez przedsiębiorcę upoważnionych w celu dokonania czynności związanych z realizacją inwestycji/wykonaniem prac budowlanych. Czy do oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego kwoty jednorazowego wynagrodzenia gmina winna doliczyć VAT 23% i wystawić fakturę VAT?
- Data: 22.04.2021
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »