Kary za uszkodzenia lub zniszczenia w hotelu – bez VAT
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że kwoty pobrane od gości hotelowych z tytułu:- zniszczeń bądź uszkodzeń wyrządzonych na terenie hotelu,- ponadnormatywnego sprzątania w pokoju po pobycie, lub w trakcie pobytu gościa hotelowego, np. gdy zabrudzi on pokój hotelowy (np. gdy pokój wymaga odświeżenia i czyszczenia w następstwie zapalenia przez gościa papierosa, a pokój nie jest przeznaczony dla osoby palącej),- zniszczenia bądź zagubienia przez gościa hotelowego roweru, który wypożyczony został przez niego w ramach usług oferowanych przez hotel – nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.
- Data: 20.08.2021
Dobrowolny napiwek dla pracownika hotelu/restauracji – poza VAT
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował ciekawy przypadek dobrowolnie i uznaniowo przydzielanych pracownikom (hotelu/restauracji) napiwków od klientów. Jest to bowiem coraz częstszą praktyką w punktach gastronomicznych hotelu. Niekiedy nawet następuje doliczenie napiwku przy płatności kartą.
- Data: 18.08.2021
Brak VAT, gdy gmina sprzedaje składnik majątku wykorzystywanego do zadań własnych
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek gminy, która w celu realizacji projektów, dofinansowanych z Programu Operacyjnego oraz z Programu Współpracy Transgranicznej, zakupiła 14 maszyn do szycia, pawilon wystawienniczy oraz 40 kompletów stolików z dwoma ławami.
- Data: 16.08.2021
Kradzież bądź wyłudzenie towaru nie są czynnościami opodatkowanymi VAT
Polska spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie produkcji dzianin oraz szycia odzieży została oszukana przez nieustaloną osobę, która podawała się za przedstawiciela firmy włoskiej. Włoski podmiot poinformował stronę polską, że osoba taka nigdy go nie reprezentowała i nie zakupiono żadnego towaru od polskiego podatnika.
- Data: 26.07.2021
Jak rozliczyć zagraniczny wyjazd zorganizowany przez fundację
Fundacja organizuje wyjazd pielgrzymkowo-turystyczny zagraniczny. W statucie jest zapis, że Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie PKD 79.12.Z. W związku z organizowanym wyjazdem fundacja będzie dokonywać zapłaty firmie transportowej za przejazd uczestników, firmie ubezpieczeniowej tytułem kosztów ubezpieczenia uczestników oraz za badania na Covid-19 uczestników. Koszty przejazdu, ubezpieczenia oraz badań lekarskich będą ponosić uczestnicy. Uczestnicy wyjazdu będą dokonywać wpłat gotówkowych do kasy fundacji. W tym przypadku fundacja powinna dokumentować pobranie kwot na pielgrzymkę za pomocą paragonów fiskalnych a organizacja pielgrzymki (jako usługa turystyczna) powinna być opodatkowana w systemie VAT marża. W jaki sposób należy dokonać rozliczenia opodatkowania VAT marża i jakie dokumenty fundacja powinna wystawić?
- Data: 23.07.2021
Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników spółki
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek spółki cywilnej, składającej się z 3 wspólników. Jeden z nich ma problemy zdrowotne, a drugi często wyjeżdża za granicę, stąd postanowili rozwiązać spółkę. Przed rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego ze wspólników.
- Data: 23.07.2021
Premia od brokera niekoniecznie z VAT
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji Dyrektor KIS rozpatrywał przypadek otrzymywania przez spółkę od brokera premii pieniężnej. Chodziło o wykonywane przez brokera pośrednictwo ubezpieczeniowe zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń z 15 grudnia 2017 r. Spółka podejmuje decyzję o wyborze konkretnej oferty na podstawie przedstawionej przez brokera rekomendacji poprzedzonej analizą ofert, skutkującą zawarciem umowy/ów z zaakceptowanym/mi przez spółkę ubezpieczycielem/ami.
- Data: 14.07.2021
Fiskus kwestionuje „charakter ciągły” usług transportowych
Kwestia, czy usługi transportowe można uznawać za ciągłe, budzi kontrowersje. Z jednej strony – w orzecznictwie pojawiały się głosy, akceptujące ten pogląd. Z drugiej – organy podatkowe zwykle jednak podważają taką możliwość.
- Data: 09.07.2021
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »