Czy spółka może dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu?

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 14 marca 2024
FS tylko pytania(1)

Pytanie: Spółka jawna opłaca raty leasingowe za samochód dostawczy (busa).Za rok bus zostanie wykupiony z leasingu. Czy możliwe będzie przeniesienie własności tego busa na współwłaściciela spółki jawnej i przeniesienie go do majątku prywatnego w sytuacji, gdy ww. wspólnik zapłaci wykup końcowy? Czy w takiej sytuacji trzeba sporządzić jakąś umowę między spółką a wspólnikiem? Czy z taką sytuacją wiąże się zapłata podatku czy VATu przez wspólnika?
Natomiast jeżeli bus zostanie w spółce czy spółka może dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu? Kwota wykupu wyniesie 38 tyś zł. Wiem, że trudno będzie przewidzieć sytuację za rok, ale proszę mi odpowiedzieć jak sytuacja wygląda w obecnym stanie prawnym.

Odpowiedź: Co do umowy, to najbardziej zależy to od leasingodawcy. Aby nie było VAT to właśnie wspólnik musi dokonać wykupu od przedsiębiorstwa leasingowego – wg obecnej linii interpretacyjnej fiskusa (czyli nie jest to kwestia tylko treści przepisów, ale interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej).

Co do relacji spółka (leasingobiorca) – wspólnik (wykupujący), to nie ma między nimi czynności podlegającej opodatkowaniu. Prawnie bowiem, jeżeli leasingodawca będzie wymagał jakiejkolwiek umowy, to będzie to jakaś forma cesji praw, a to również nie jest uznawane w interpretacjach za czynność podlegającą opodatkowaniu.

Jak widać nieprzypadkowo podatnicy w takiej sytuacji zazwyczaj występują o interpretacje indywidualną, żeby mieć indywidualną ochronę.

Co do amortyzacji, to niestety dla środków transportu, obowiązuje l kit 10 tys. zł, a nie 100 tys. z ł, który o obejmuje wyłącznie wybrane środki trwałe, więc amortyzacja jednorazowa nie przysługuje.

Mirosław Siwiński

Autor: Mirosław Siwiński

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. Doradca podatkowy i radca prawny w Advicero Tax Nexia. Od 2004 r. wykładowca w zakresie VAT, podatku akcyzowego oraz analizy podatkowej. Autor lub współautor ponad 250 artykułów oraz ponad 20 książek o tematyce podatkowej. Do 2019 r. Dyrektor Departamentu Podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego