
Bezpieczne rozliczanie wydatków na auta, czyli o tym, jak objaśnienia wprowadzają obostrzenia
Minister finansów wydał długo oczekiwane (od uchwalenia zmian PIT i CIT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.) objaśnienia podatkowe dotyczące rozliczania samochodów (dalej „Objaśnienia”). Są one ważne, gdyż tego rodzaju objaśnienia dają podatnikom ochronę analogiczną do wiążących interpretacji podatkowych. Z drugiej strony zawierają zaskakującą czasami interpretację przepisów, której nie można pominąć, jako że będą się nią kierowały organy podatkowe (nawet jeżeli jest nie do końca zgodna z przepisami).
- Data: 18.01.2021

Nowa ulga na roboty ma zacząć obowiązywać już w 2021 r.
Trwają pracę nad specjalnymi rozwiązaniami podatkowymi, które mają przyczynić się do zwiększenia automatyzacji polskiej gospodarki. Przewidują one wprowadzenie nowej tzw. ulgi na roboty, która ma zacząć funkcjonować już w 2021 roku.
- Data: 15.01.2021

Do zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT posłuży formularz ZAW-R
Już wiadomo, jak będzie wyglądał wzór zawiadomienia o wyborze tzw. estońskiego CIT. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany 16 grudnia, natomiast formularz będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych przez podatników od 1 stycznia 2021 r.
- Data: 04.01.2021

Czy wydatki na instalację i montaż leasingowanej maszyny możesz zaliczyć do kosztów podatkowych?
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego maszyny. Na mocy porozumienia trójstronnego pomiędzy dostawcą maszyny, leasingodawcą a firmą, podatnik został zobowiązany ponieść koszty instalacji i montażu leasingowanej maszyny. Przy instalacji maszyny uczestniczą pracownicy dostawcy – obywatele Niemiec. Podatnik pokrył koszty ich zakwaterowania w hotelu. Czy poniesione wydatki na hotel dla Niemców mogą stanowić koszt uzyskania przychodu polskiego podatnika (leasingobiorcy)? Czy sfinansowane zakwaterowanie będzie stanowiło przychód dla pracowników dostawcy maszyny? Jeśli tak, jakie obowiązki ciążą na polskiej firmie?
- Data: 29.12.2020

Opodatkowanie spółek komandytowych CIT przesunięte o kilka miesięcy
Trwają prace nad przygotowaniem rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Wśród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego na spółkę komandytową. Nie będzie ono jednak obowiązywać od stycznia.
- Data: 29.12.2020

Preferencyjne rozliczenie straty za rok 2020 r. Przedstaw klientowi dostępne możliwości
Twój klient ma możliwość jednorazowego rozliczania straty do wysokości 5.000.000 zł. Dodatkowo w ramach tarczy antykryzysowej firmy, których przychody znacznie spadły, mogą po spełnieniu określonych warunków dokonać odliczenia straty poniesionej w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r. Poinformuj o tym klientów.
- Data: 29.12.2020