
Zamknięcie roku u klienta. Pamiętaj o możliwych do zastosowania w PIT ulgach i odliczeniach
W zeznaniach PIT za 2023 rok wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowsze preferencje podatkowe. Przy wypełnianiu formularzy trzeba jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach. Sprawdź, z jakich ulg i odliczeń w zeznaniach PIT za 2023 rok można skorzystać.
- Data: 11.03.2024

Wypłata zysku ze spółki akcyjnej. O czym należy pamiętać przed wysyłką do akcjonariusza
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i badaniu biegłego (jeśli takie jest wymagane) można dokonać podziału i wypłaty zysku w formie dywidendy. Poznaj, jakimi zasadami kierować się przy określaniu jej wysokości i rozliczeniu z fiskusem.
- Data: 11.03.2024

Zaliczka a koszt uzyskania przychodów. Poznaj właściwy sposób na jej rozliczenie
Zastanawiasz się, czy wydatek na zaliczkę potwierdzony fakturą może być uznany za koszt podatkowy już w momencie jego poniesienia? Nasz ekspert odpowie na to pytanie, przybliżając również stanowisko fiskusa w tej sprawie.
- Data: 11.03.2024

Amortyzacja środków trwałych udostępnianych kontrahentowi. Zasady dokonywania odpisów
Firmy często zawierają ze swym kontrahentem umowę, na podstawie której oddają do używania składnik swego majątku stanowiący środek trwały. Czyni to co prawda bezpłatnie, czyli nie oczekując w zamian uzyskania ekwiwalentu pieniężnego, lecz z szeregiem zobowiązań po stronie biorącego rzecz, np. dokonywanie przez kontrahenta zakupów w określonej ilości u dającego przedsiębiorcy czy reklamowanie towarów/usług za pomocą przekazanych środków trwałych. Poznaj prawidłowy sposób rozliczenia i ewidencji takich transakcji.
- Data: 07.03.2024

Czy odpłatności za wycieczkę sfinansowana z ZFŚS wchodzi do limitu zwolnienia z PIT?
Pytanie: Nasza firma w ramach ZFŚS organizuje wycieczki oraz wyjścia do teatru lub kina. Firma otrzymuje faktury zbiorcze za zakup biletów lub wycieczki. Kwota dofinansowania ze środków ZFŚS do wycieczki lub biletu jest uzależniona od dochodu pracownika. Czy część biletu lub odpłatności za wycieczkę sfinansowana z ZFŚS wchodzi do limitu 1.000,00 zł zwolnienia z podatku w ciągu roku? Pytanie: Nasza firma w ramach ZFŚS organizuje wycieczki oraz wyjścia do teatru lub kina. Firma otrzymuje faktury zbiorcze za zakup biletów lub wycieczki. Kwota dofinansowania ze środków ZFŚS do wycieczki lub biletu jest uzależniona od dochodu pracownika. Czy część biletu lub odpłatności za wycieczkę sfinansowana z ZFŚS wchodzi do limitu 1.000,00 zł zwolnienia z podatku w ciągu roku?
- Data: 28.02.2024

Od kiedy spółka mająca inny rok obrotowy niż kalendarzowy stosuje podatek minimalny?
Pytanie: Rok obrotowy naszej spółki z o.o. nie pokrywa się z kalendarzowym. Obecnie trwa od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. Czy przepisy o podatku minimalnym powinniśmy stosować od stycznia 2023 r.?
- Data: 09.02.2024

Podatek minimalny. Poznaj wyłączenia dotyczące obowiązku jego zapłaty
Od 2024 zaczynamy stosować odraczane dotychczas przepisy dotyczące podatku minimalnego. Warto więc przeanalizować, w jakich przypadkach i na jakich zasadach zapłacą go klienci biura. Sprawdź w pierwszej kolejności wyłączenia z tego podatku niektórych grup przedsiębiorców. Prezentujemy je w tabeli wraz z przykładami.
- Data: 08.02.2024

Samochód osobowy w abonamencie. Jak poprawnie rozliczyć VAT
W rozliczanych przez biuro firmach można spotkać różne tytuły, na podstawie których klienci użytkują auta. Jednym z nich jest używanie samochodu w abonamencie, które stanowi odmianę najmu długoterminowego. Zazwyczaj umowa dotycząca abonamentu na auto jest zawierana na rok lub dwa lata, a wszystkie czynności eksploatacyjne, naprawy, opłaty ubezpieczeniowe mieszczą się w abonamencie.
- Data: 08.02.2024

Czy wydatki na szkolenie związane ze sprzedażą produktów można zaliczyć do kosztów?
Pytanie: Spółka organizuje szkolenia dla kontrahentów i osób odpowiedzialnych i mających wpływ na sprzedaż marek własnych, niebędących pracownikami spółki. Szkolenia mają na celu przekazanie stosownej wiedzy na temat produktów przez nią sprzedawanych, ich cech jakościowych, użytkowych czy technicznych. Szkolenie składa się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej. Szkolenie jest dwudniowe i organizowane jest w hotelu, który udostępnia salę konferencyjną, zapewnia wyżywienie i nocleg. Następnie hotel wystawia fakturę o treści „organizacja konferencji”. Czy w związku z tym taką fakturę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
- Data: 04.02.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »