Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – wybrane problemy praktyczne
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), czyli tzw. import wewnątrzunijny funkcjonuje już 18 lat. Jednak wciąż występują rozmaite problemy praktyczne – dotyczące zarówno rozpoznania WNT (w tym rozróżnienia WNT od importu usług czy nawet importu towarów), jak i kwestii pochodnych (np. momentu powstania obowiązku podatkowego, dokumentowania transakcji, czy wykazywania WNT we właściwym okresie). W tym artykule wyjaśniamy najczęściej spotykane wątpliwości dotyczące rozliczania WNT.
- Data: 27.09.2022
Czy dostawa towaru na Wyspy Kanaryjskie to WDT
Dostawa towaru na Wyspy Kanaryjskie stanowi dostawę do państwa trzeciego, czyli eksport towarów. Z tytułu takiej transakcji zasadniczo powinna być wystawiona faktura dokumentująca eksport towarów, mimo że Wyspy Kanaryjskie nie zostały wyłączone z terytorium celnego Unii Europejskiej.
- Data: 22.09.2022
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy WNT z Niemiec towarów uprzednio zaimportowanych z Chin
Podatnicy mają wątpliwości w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu przemieszczenia towarów jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec. Sprawdź, jak ustalić podstawę opodatkowania w takiej sytuacji.
- Data: 17.08.2022
Czy zapłata składki członkowskiej do międzynarodowego stowarzyszenia to import usług
W jednej z interesujących interpretacji indywidualnych, dyrektor KIS analizował przypadek uczestniczenia przez polskiego podatnika w międzynarodowym stowarzyszeniu. Sprawdźmy, czy zapłatę składki członkowskiej należy rozliczać w mechanizmie odwróconego poboru.
- Data: 04.07.2022
W jaki sposób udokumentować WDT, żeby bezpiecznie zastosować stawkę 0%
Polscy podatnicy – zarówno prowadzący działalność handlową, jak i produkcyjną – sprzedają towary do innych krajów UE. Zasadniczo taka transakcja – o ile zostanie uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) – podlega opodatkowaniu stawką 0%. Jednak aby to zrobić, konieczne jest spełnienie wielu warunków.
- Data: 03.07.2022
Rozliczenie VAT od detalicznego transgranicznego handlu elektronicznego
Od połowy ubiegłego roku obowiązują zmodyfikowane zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą a konsumentem (B2C). Dowiedz się, jak obecnie należy rozliczać sprzedaż przez Internet.
- Data: 17.05.2022
Jak należy księgować sprzedaż rozliczaną z zastosowaniem procedury OSS
Pytanie: Spółka prowadzi wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość. Od 1 lipca 2021 r. korzystamy z procedury OSS. Spółka nie zrezygnowała z wystawiania faktur, faktury są wystawiane w naszym programie magazynowym. Cześć faktur jest wystawiana w EUR, a cześć w PLN. Z programu magazynowego jest generowany raport (zestawienie faktur), który jest przesyłany do księgowości. Z poziomu programu magazynowego jest również generowany raport na podstawie którego została sporządzona deklaracja VIU-DO. Proszę o informacje, jak prawidłowo powinno zostać zaksięgowane takie zestawienie w księgach handlowych spółki? Czy spółka powinna dokonać dodatkowych księgowań związanych ze złożoną deklaracją VIU-DO? Jeżeli przed wydaniem towaru (w ramach WSTO) spółka otrzymuje płatności za towar, to w którym momencie taka faktura powinna zostać wykazana w księgach handlowych? Pytanie: Spółka prowadzi wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość. Od 1 lipca 2021 r. korzystamy z procedury OSS. Spółka nie zrezygnowała z wystawiania faktur, faktury są wystawiane w naszym programie magazynowym. Cześć faktur jest wystawiana w EUR, a cześć w PLN. Z programu magazynowego jest generowany raport (zestawienie faktur), który jest przesyłany do księgowości. Z poziomu programu magazynowego jest również generowany raport na podstawie którego została sporządzona deklaracja VIU-DO. Proszę o informacje, jak prawidłowo powinno zostać zaksięgowane takie zestawienie w księgach handlowych spółki? Czy spółka powinna dokonać dodatkowych księgowań związanych ze złożoną deklaracją VIU-DO? Jeżeli przed wydaniem towaru (w ramach WSTO) spółka otrzymuje płatności za towar, to w którym momencie taka faktura powinna zostać wykazana w księgach handlowych?
- Data: 21.01.2022
Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać WDT wraz z czynnościami pomocniczymi
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wciąż budzi liczne wątpliwości, a co za tym idzie – spory z fiskusem. Głównie w zakresie stosowania preferencyjnej stawki 0%. Trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku dostaw krajowych, także przy transakcjach transgranicznych często pojawia się potrzeba wykonania dodatkowych czynności: montażu, skręcania czy choćby określonego ustawienia (tzw. layout). Czy tego typu czynności dodatkowe mogą korzystać z preferencyjnej,stawki 0% VAT?
- Data: 23.10.2021
Zasady rozliczania importu towarów w sposób uproszczony
Podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący importu towarów spoza Unii Europejskiej mogą pokusić się o skorzystanie z uproszczenia, jakim jest procedura importu w ramach art. 33a ustawy o VAT. Stosowanie tej preferencji, o ile korzystne z perspektywy płynności finansowej, to wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu warunków formalnych, które w niektórych przypadkach mogą okazać się znaczącą barierą dla przedsiębiorców.
- Data: 18.10.2021
Nowa procedura VAT OSS wprowadzona przez pakiet e-commerce
Wraz z początkiem lipca 2021 roku do przepisów VAT została wprowadzona procedura unijna dotycząca dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług, czyli tzw. unijna procedura VAT OSS. Na czym polega VAT OSS i kto może z niej skorzystać?
- Data: 12.10.2021
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »