Co ze stawką VAT na energię cieplną
W odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii możliwości obniżenia stawki VAT na energię cieplną do poziomu 5%. We wskazanej interpelacji podniesiono, że od 1 stycznia br. stawka ta wynosi 23%, co oznacza wzrost podatku o 18 punktów procentowych w stosunku do stawki VAT obowiązującej do 31 grudnia 2022 r. Zmiana ta w drastyczny sposób uderza w odbiorców ciepła systemowego.
- Data: 19.07.2023
Robocza wersja struktury logicznej FA(2) w związku z KSeF
Według planów Ministerstwa Finansów, od 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej FA(2). FA(2) ułatwi przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF polscy przedsiębiorcy mają od ponad roku
- Data: 13.07.2023
Zawieranie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące po zmianie przepisów Kodeksu pracy
Czy w obecnych przepisach prawnych, gdy zawieramy umowę o pracę na okres próbny na 3 miesiące musimy wpisać w umowie okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę na czas określony po umowie na okres próbny tj. w tym wypadku na 12 miesięcy.
- Data: 12.07.2023
Modernizacja budynku a adnotacja na fakturze oznaczenia MPP
Podatnik planuje wymienić w budynkach, które posiada – zniszczone pokrycie dachowe z papy przykrywając ją efektowniejszą blachą, dodatkowo rozebrać komin i założyć nowe rynny. Czy wymiana ta może być zakwalifikowana jako modernizacja środków trwałych a wydatki zaliczone poprzez odpisy amortyzacyjne? Czy faktura od sprzedawcy musi posiadać oznaczenie MPP?
- Data: 07.07.2023
Świadczenie usługi na nieruchomości wykonywanej w innym kraju UE a deklaracja VAT
Pytanie dotyczy ujęcia usługi na nieruchomości wykonanej w Niemczech (firma w Polsce i firma w Niemczech posiadają unijny NIP). Usługa ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Czy usługa ta powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-w poz. 11?
- Data: 05.07.2023
Czy zwolnieniu z VAT podlega wynajem domu mieszkalnego w ramach prowadzonej działalności?
Czy wynajem w ramach prowadzonej działalności domu mieszkalnego w zabudowie szeregowej może korzystać ze zwolnienia z VAT? Umowa podpisana jest z firmą spółką z o.o. W umowie zastrzeżono, że nieruchomość będzie wykorzystana przez najemcę wyłącznie na cele mieszkalne. Bedą tam mieszkać pracownicy z Korei Południowej zatrudnieni przez najemcę.
- Data: 03.07.2023
Dzierżawa gruntów rolnych pod budowę elektrowni – czy możliwe zwolnienie od VAT
Czy wydzierżawiając grunty rolne pod budowę elektrowni słonecznej należy wystawić fakturę za czynsz dzierżawny ustalony w umowie ze stawką 23% VAT? Czy taki czynsz do momentu rozpoczęcia działalności (wybudowania elektrowni) jest zwolniony z VAT jako dzierżawa gruntów rolnych? Prowadzimy działalność mieszaną zarówno zwolnioną (rolniczą), jak i opodatkowaną. Jeżeli np. firma wydzierżawiająca jest na etapie kompletowania dokumentacji, a my możemy jeszcze ten grunt uprawiać, to wtedy jest to dzierżawa zwolniona?
- Data: 30.06.2023
Czy ze zwolnienia VAT korzysta kurs prowadzony przez technika dentystycznego?
Czy kurs z zakresu biofunkcjonalnego wykonania protez przeprowadzony przez technika dentystycznego prowadzącego działalność obejmującą wykonywanie protez, koron zębowych itp. korzysta ze zwolnienia z podatku VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt. 29a ustawy o VAT? Przepisy tego artykułu zwalniają z podatku VAT niektóre typy szkoleń.
- Data: 28.06.2023
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »