Podatnik nie złożył deklaracji podatkowych. Czy może złożyć czynny żal?
W maju 2021 r. podatnik uruchomił w firmie instalację fotowoltaiczną o mocy do 1 MW. Zastosował zwolnienie od akcyzy dla małych generatorów w zakresie energii wytworzonej i zużytej, ale nie dopełnił obowiązku złożenia deklaracji podatkowych. W związku z tym moje pytanie, jak najlepiej naprawić błąd: czynny żal oraz złożenie deklaracji miesięcznych za maj i czerwiec?
- Data: 30.11.2021
Czy usługi budowlane świadczone dla osób prywatnych wlicza się do limitu 20.000 zł?
Podatnik świadczy usługi budowlane. Czy usługi świadczone dla osób fizycznych udokumentowane fakturą i w całości zapłacone przelewem wlicza się do limitu do kasy fiskalnej? Co, jeśli część faktur będzie płatna gotówką? Czy wszystkie te usługi wlicza się do limitu 20.000 zł, czy tylko te gotówkowe? Jak jest bezpieczniej? Czy lepiej wszystkie faktury dla osób fizycznych mieć zapłacone bezgotówkowo?
- Data: 24.11.2021
Czy firma świadcząca usługi online musi wystawiać faktury klientom i posiadać kasę?
Firma świadczy usługi prawne dla osób fizycznych. Umowa o wykonanie usługi jest zawierana online z klientami z całej Polski. Firma wstawia fakturę proforma, na podstawie której klient płaci za usługę. Po zapłacie firma wystawia fakturę dla osoby fizycznej i ewidencjonuje usługę na kasie fiskalnej. Faktura jest wysyłana elektronicznie do klienta, a w firmie pozostaje faktura z paragonem fiskalnym. Czy ten sposób prowadzenia ewidencji jest poprawny? Czy w takiej sytuacji obowiązkowe jest wystawianie i wysyłanie faktury do klienta? Czy wystarczy przesłana do klienta faktura proforma na podstawie której klient dokonuje płatności? Wybierając ten sposób, klient nie otrzymywałby faktury, w firmie pozostawałby paragon z kasy fiskalnej wraz z proformą. Ponadto, pomimo że świadczenie usług odbywa się online, czasami dochodzi do spotkania z klientem w czasie procesu. Czy wobec tego firma może po spełnieniu warunków wynikających z pkt 3 rozporządzenia w ogóle nie posiadać kasy fiskalnej?
- Data: 22.11.2021
Czy usługi księgowe na rzecz osób świadczących usługi najmu prywatnego podlegają ewidencji na kasie?
Biuro rachunkowe sporządza co miesiąc JPK-V7 dla osób fizycznych, którzy są podatnikami czynnymi VAT. Osoby te nie prowadzą działalności, tylko świadczą usługi najmu w ramach najmu prywatnego. Osoby te kupiły apartamenty, odliczyły podatek naliczony od zakupu i teraz co miesiąc wystawiają fakturę VAT na wynajem apartamentów. Biuro rachunkowe wystawia co miesiąc faktury VAT za usługi i sporządza JPK_V7. Czy wystawione przez biuro rachunkowe faktury VAT powinny być zaewidencjonowane w kasie fiskalnej? Czy transakcje z czynnymi podatnikami VAT są traktowane jako obrót dla osób fizycznych?
- Data: 19.11.2021
Czy można zaliczyć fakturę za naprawę samochodu leasingowego w koszty?
Samochód w leasingu operacyjnym uległ wypadkowi, jego wartość jest powyżej 150.000 tys. Posiada ubezpieczenie AC. Używany jest do celów mieszanych. Otrzymaliśmy fakturę jako leasingobiorca z warsztatu za naprawę, czy możemy zaliczyć w koszty 75% wartości netto oraz odliczyć 50% VAT, a w momencie wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela na konto warsztatu, kwotę odszkodowania dodać do przychodów firmy? Miesiąc wystawienia faktury jest różny od miesiąca wypłaty odszkodowania. Faktura wystawiona jest wcześniej, a odszkodowanie wpłynęło w następnym miesiącu. Czy można zaksięgować w miesiącu otrzymania faktury w koszty, a w następnym miesiącu rozpoznać przychód? Spotkałam się w Internecie z interpretacją, że zgodnie z objaśnieniami ministerstwa dotyczącymi rozliczania pojazdów naprawa powypadkowa pojazdu będącego przedmiotem leasingu czy najmu jest neutralna podatkowo dla leasingobiorcy. Nie jest księgowana w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów przez przedsiębiorcę, który jest leasingobiorcą. Przy czym nie ma tutaj znaczenia rodzaj leasingu, analogicznie wygląda sytuacja w przypadku zarówno leasingu operacyjnego, jak i finansowego, takie stanowisko przedstawia Krajowa Informacja Skarbowa. Takie stanowisko potwierdza również interpretacja indywidualna o sygnaturze: 0115-KDIT3.4011.585.2020.1.AW wydana 30 listopada 2020 r.przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jak widać, w przypadku pojazdu, który w działalności przedsiębiorcy (leasingobiorcy) jest przedmiotem leasingu, zarówno odszkodowanie, jak i sama naprawa powypadkowa są neutralne na gruncie podatku dochodowego i nie są przez niego księgowane w KPiR. Bardzo proszę o pomoc, jak należy postąpić w takiej sytuacji?
- Data: 17.11.2021
Gdzie zaksięgować duplikat faktury korygującej?
Jednoosobowa firma rozliczająca się na PKPiR oraz będąca podatnikiem VAT we wrześniu 2021 r. otrzymała duplikat faktury korygującej (towar) wystawiony w kwietniu 2019 r. Faktura nie była wcześniej zaksięgowana. Data wydruku duplikatu – 23 września 2021 r. Jak teraz należy zaksięgować fakturę do ewidencji VAT oraz do PKPiR?
- Data: 15.11.2021
W jakiej kolumnie PKPiR należy zaksięgować materiały pomocnicze?
Podatnik prowadzi gabinet weterynaryjny. Jest opodatkowany na zasadach ogólnych i jest podatnikiem VAT. Jak zakwalifikować do właściwych kolumn PKPiR takie zakupy jak: igły, strzykawki, kompresy gazowe, patyczki do uszu, serwety operacyjne, opatrunek, ostrze, plaster, wenflon? Czy poniesione wydatki powinny być wpisane do kolumny pozostałe wydatki?
- Data: 12.11.2021
Wystawianie faktur korygujących - w jakich sytuacjach?
Przedsiębiorca wystawił fakturę, ale po jakiś czasie okazało się, że musi ją poprawić. Czy może ją skorygować do zera i wystawić nową fakturę? Czy takie postępowanie jest błędem? W jakich sytuacjach podatnicy mogą wystawiać faktury korygujące? Kiedy nie jest dopuszczalne wystawianie faktur korygujących do zera?
- Data: 10.11.2021
- « pierwsza
- «
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- »
- ostatnia »