Czy do niektórych czynności bank musi wystawiać faktury VAT
Pytanie: Bank Spółdzielczy jest zobowiązany do naliczania VAT od niektórych czynności, są to m.in.: wydawanie zaświadczeń i opinii, historie rachunków czy zastrzeganie dokumentów. Bank również ma przychody z najmu lokali, tj. biur i mieszkań, jest to jednak nieznaczna działalność. Czy w takiej sytuacji należy wystawiać fakturę lub paragon? Czy bank powinien posiadać kasy fiskalne, jeżeli nie wystawia faktur dla osób fizycznych? Czy można traktować takie usługi jako sprzedaż bezrachunkową i zbiorczo rejestrować w rejestrze VAT? Co z JPK_VAT? Pytanie: Bank Spółdzielczy jest zobowiązany do naliczania VAT od niektórych czynności, są to m.in.: wydawanie zaświadczeń i opinii, historie rachunków czy zastrzeganie dokumentów. Bank również ma przychody z najmu lokali, tj. biur i mieszkań, jest to jednak nieznaczna działalność. Czy w takiej sytuacji należy wystawiać fakturę lub paragon? Czy bank powinien posiadać kasy fiskalne, jeżeli nie wystawia faktur dla osób fizycznych? Czy można traktować takie usługi jako sprzedaż bezrachunkową i zbiorczo rejestrować w rejestrze VAT? Co z JPK_VAT?
- Data: 25.02.2021
Wszystko na temat faktur zwykłych wystawianych do faktur uproszczonych
Prawo wystawienia faktury uproszczonej ma każdy podatnik VAT. Zarówno czynny, jak i zwolniony. Zarejestrowanie do celów VAT nie ma znaczenia dla tego uprawnienia. Czy zatem faktury zwykłe i uproszczone się wzajemnie uzupełniają?
- Data: 29.12.2020
Zobacz, jak od 2021 roku zmieniają się przepisy dotyczące rozliczania faktur korygujących
Posłowie pracowali ostatnio nad nowelizacją ustawy o VAT, obejmującą m.in. wiele zmian ukierunkowanych na uproszczenie zasad rozliczania tego podatku (tzw. pakiet SLIM VAT). Zmiany te zostały uchwalone i wchodzą w życie od początku 2021 roku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te rozwiązania, które mają doniosłe skutki dla podatników. Chodzi tu mianowicie o zmiany dotyczące rozliczania faktur korygujących.
- Data: 29.12.2020
Poznaj rozwiązanie praktycznych problemów z korygowaniem faktur VAT
Problem korygowania faktur towarzyszy podatnikom VAT od początku funkcjonowania tego podatku w Polsce. I mimo upływu ponad ćwierć wieku nadal rodzi wątpliwości. W tym artykule przedstawiamy te z nich, które wciąż istnieją na gruncie obecnych, wciąż dalekich od doskonałości przepisów.
- Data: 16.11.2020
Sprawdź, jak ujmować faktury uproszczone w JPK_VAT
Po spełnieniu określonych warunków paragon fiskalny może mieć moc faktury. Nabywca może z takiego dokumentu odliczyć VAT. W takim przypadku nie musi fatygować się do sprzedawcy po fakturę. Jednak gdy fiskus będzie prowadził kontrolę krzyżową, nie znajdzie u sprzedawcy informacji kto był drugą stroną transakcji. Sprzedawca nie będzie wiedział, kto u niego zrobił zakupy i wziął paragon z NIP. Nie będzie to bowiem wynikać z raportu z kasy fiskalnej. Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.
- Data: 16.11.2020
Dowiedz się, czy skan faktury pozwala na odliczenie VAT i zaliczenie wydatku do kosztów
Księgowi wciąż mają wątpliwości odnośnie do stosowania e-faktur. Wiele z w wniosków o interpretacje indywidualne dotyczy właśnie tej kwestii i to zarówno na gruncie VAT, jak i podatków dochodowych. Sprawdź więc, z czym podatnicy mają najwięcej kłopotów.
- Data: 26.10.2020
Sprawdź, czy zawsze wystawienie faktury skutkuje obowiązkiem zapłaty VAT
Stwierdzenie nabycia przez przedsiębiorcę pustych faktur celem uzyskania korzyści podatkowych upoważnia organy do odmówienia mu prawa do odliczenia wynikającego z nich podatku. Nie oznacza jednak, że na tej podstawie mogą żądać od niego zapłaty VAT z faktur, które on wystawił swoim kontrahentom.
- Data: 26.10.2020
Sprawdź, czy zawsze wystawienie faktury skutkuje obowiązkiem zapłaty VAT
Stwierdzenie nabycia przez przedsiębiorcę pustych faktur celem uzyskania korzyści podatkowych upoważnia organy do odmówienia mu prawa do odliczenia wynikającego z nich podatku. Nie oznacza jednak, że na tej podstawie mogą żądać od niego zapłaty VAT z faktur, które on wystawił swoim kontrahentom.
- Data: 19.10.2020
Jak rozliczyć VAT w przypadku otrzymania duplikatu faktury zaliczkowej
Problem:Firma kupuje maszynę od unijnego dostawcy. Płatność odbywa się w częściach, za które sprzedawca wystawia faktury zaliczkowe. Faktura zaliczkowa do zakupu maszyny (10%) była wystawiona w grudniu 2019 roku, a pierwsza częściowa płatność miała miejsce w styczniu 2020 roku. Niestety faktura za częściową płatność dotarła do firmy dopiero kwietniu 2020 roku jako duplikat z datą 16 kwietnia 2020 r. Jak taką fakturę ująć w deklaracji VAT, zważywszy na upływ czasu? Czy ująć ją do grudnia, naliczyć VAT, a podatek naliczony odliczyć na bieżąco w kwietniu 2020 roku (bo został przekroczony 3-miesięczny termin)? Czy jeśli mamy duplikat, to powinniśmy ująć go w kwietniowej deklaracji w pozycji 23 i 24 oraz pozycjach 45 i 46? Czy może powinniśmy ująć go w grudniu wraz VAT-em naliczonym i należnym, ponieważ po raz pierwszy fakturę zaliczkową otrzymaliśmy w grudniu 2019 roku?
- Data: 18.05.2020
Kompensata faktur zapłaconych za pomocą split payment – praktyczne skutki w VAT
Choć split payment w obecnym kształcie nie jest skutecznym instrumentem walki z oszustwami VAT, to jednak wprowadzając obowiązkową podzieloną płatność, fiskus częściowo odniósł sukces (choć nie w walce z oszustami): wielu podatników, dla „świętego spokoju” płaci wszystko za pomocą tego mechanizmu. Sposób ten przestanie być przydatny po wprowadzeniu JPEK_VDEK, na razie jednak ta dobrowolna, przymuszona podzielona płatność sprawia pewne problemy praktyczne.
- Data: 18.05.2020
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »