Jednorazowa amortyzacja. Sprawdź, jak ją zastosować w praktyce
Środek trwały możesz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, jeśli wysokość odpisu nie przekracza 100.000 zł w roku podatkowym. Kwota limitu to jednak niejedyny wyznacznik dotyczący możliwości zastosowania odliczenia.
- Data: 12.05.2023
Kodeks pracy 2023 r. Nowy urlop opiekuńczy
Przypominamy, że od 26 kwietnia 2023 r. pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy. Ma on być wykorzystany na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracownikowi tego urlopu. Wymiar tego urlopu to 5 dni.
- Data: 12.05.2023
Polska i Brazylia zawarły umowę w sprawie podwójnego opodatkowania
Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Brazylią w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. To pierwsza tego typu umowa w relacjach polsko-brazylijskich.
- Data: 12.05.2023
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Masz na nie czas do 22 maja 2023 r.
Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia, do 22 maja br. po raz pierwszy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022 r. Sprawdź, jak właściwie je sporządzić.
- Data: 12.05.2023
Strona internetowa biura rachunkowego. O czym warto pamiętać?
O potrzebie i zaletach posiadania firmowej strony internetowej nie trzeba nikogo przekonywać, jest to bardzo ważne, szczególnie teraz, gdy większość potencjalnych klientów szuka informacji w Internecie. Niestety mało który właściciel biura rachunkowego, podejmując decyzję o stworzeniu nowej lub przebudowie starej strony wie, jak należy się do tego przygotować.
- Data: 12.05.2023
Świadczenia urlopowe. Sprawdź, jak je rozliczyć i ewidencjonować
Zbliża się sezon wakacyjny i część pracodawców sfinansuje wypoczynek swoich pracowników z ZFŚS lub środków obrotowych. Tym, którzy spełniają określone przepisami kryteria i zarazem nie utworzyli u siebie ZFŚS, wolno w zamian wypłacać tzw. świadczenie urlopowe. Poznaj skutki, jakie na gruncie kosztów podatkowych wywołuje przekazanie takiego świadczenia.
- Data: 12.05.2023