4 Plusy e-faktury. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim KSeF stanie się obowiązkowy
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku do towarów i usług dotyczącej wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Obecnie system jest dobrowolny, ale w planach jest jego obowiązkowe stosowanie od 1 lipca 2024 . Istotą tego systemu jest wystawiania i odbierania faktur na portalu rządowym, co daje fiskusowi możliwość monitorowania obiegu fakturowego między podatnikami.
- Data: 13.03.2023
Praca zdalna z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.
Pracodawcy przygotowują się do wdrożenia nowej pracy zdalnej. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, jak praca zdalna ma wyglądać w danym zakładzie pracy. Warto także przeliczyć koszty takiej pracy. Może się bowiem okazać, że praca zdalna lub hybrydowa będą w firmie bardzo opłacalne. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pełnego zestawu dokumentów, o których pisaliśmy w poprzednim numerze. Poniżej prezentujemy również dodatkowe dokumenty związane z wprowadzeniem pracy zdalnej.
- Data: 13.03.2023
Przychody z najmu. Sprawdź możliwości jego opodatkowania podatkiem dochodowym – cz. 2
Do często osiąganych przez osoby fizyczne przychodów należą między innymi przychody z wynajmu. W niniejszym artykule kontynuujemy omawianie zasady opodatkowania takich przychodów podatkiem dochodowym.
- Data: 13.03.2023
Sprawozdanie finansowe sporządzone, czas na badanie
Jednostki, których roczne sprawozdania podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, ustawodawca wskazał w art. 64 uor. Podstawowym celem badania rocznego sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta raportu zawierającego opinię o tym, czy sprawozdanie finansowe jest prawidłowe, rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową oraz finansową, jak też wynik finansowy badanej jednostki (art. 65 ust. 1 uor). Wydana opinia podnosi wiarygodność zbadanego sprawozdania finansowego.
- Data: 13.03.2023
Trudne sytuacje w biurze. Problemy i sukcesy to część zawodowego życia
W każdym biurze zdarzają się trudne sytuacje i konflikty, a zależności służbowe mogą utrudniać wspólne funkcjonowanie. Komplementy mogą być źle odczytane, a krytyka, na którą nie można bezpiecznie odpowiedzieć, może wywołać skutki zupełnie odwrotne od oczekiwanych. Warto wiedzieć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, by nie psuć biurowych relacji, ale odnosić zamierzone skutki.
- Data: 13.03.2023
Ulgi podatkowe 2022 w PIT. Co odliczyć może przedsiębiorca
W rozliczeniu za rok 2022 przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z dodatkowych odliczeń w ramach ulg: na prototyp, na ekspansję, na sponsoring sportu, kultury i nauki, na terminal, na robotyzację. Wspomniane ulgi podatkowe polegają na ponownym uwzględnieniu w kalkulacji podatku kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, a więc podwójnym pomniejszeniu dochodu o preferowane wydatki. Sprawdź, jak z nich korzystać i co wpisać w części G zeznania PIT-36 w wersji 30.
- Data: 13.03.2023