Czy granty należy kwalifikować jako rozliczenia międzyokresowe przychodów?
Pytanie: Spółka z o.o. otrzymuje granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na badania naukowe z dziedziny fizyki, które są przeznaczone na konkretne projekty. Granty są wydatkowane na koszty związane z realizacją projektu. Po zakończeniu projektu spółka składa raport do NCBiR. Czy granty, które wpływają na rachunek bankowy należy kwalifikować najpierw jako rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie przeksięgować?
- Data: 08.10.2020
Nowa ulga na roboty ma zacząć obowiązywać już w 2021 r.
Trwają pracę nad specjalnymi rozwiązaniami podatkowymi, które mają przyczynić się do zwiększenia automatyzacji polskiej gospodarki. Przewidują one wprowadzenie nowej tzw. ulgi na roboty, która ma zacząć funkcjonować już w 2021 roku.
- Data: 18.09.2020
Czy należy stosować oznaczanie symbolem GTU_07 części usług naprawy samochodów?
Podatnik świadczy usługi naprawy samochodów i na wystawianych fakturach osobno wykazuje robociznę i osobno wykorzystane do naprawy części. Czy od 1 października 2020 r., wykazując takie transakcje w nowym pliku JPK_VAT podatnik będzie musiał oznaczać te transakcje oznaczeniem GTU_07?
- Data: 14.09.2020
Czy płatności dokonywane przez bank przy odwrotnym faktoringu powinny posiadać oznaczanie MPP?
Korzystamy z faktoringu odwróconego, w związku z czym płatności za nas dokonuje bank. Czy w przypadkach gdy płatności takie dotyczą faktur objętych obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności, będziemy musieli te faktury oznaczać w nowym pliku JPK_VAT symbolem MPP?
- Data: 14.09.2020
Obniżenie wymiaru czasu pracy oraz przestój ekonomiczny nie wiążą się już z dofinansowaniem
Jeśli firma Twojego klienta odnotowała spadek przychodów ze sprzedaży towarów lub usług w następstwie wystąpienia COVID-19, może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika lub objąć pracownika przestojem ekonomicznym. Podstawowym warunkiem ich zastosowania jest wykazanie istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń. Niestety nie wiąże się to już z dofinansowaniem.
- Data: 20.08.2020
Nowy JPK_VAT już od października. Skorzystaj z instrukcji
Od 1 października podatnicy VAT mają obowiązek przesyłać do urzędu skarbowego nowy elektroniczny plik JPK_VAT. W nowym pliku ujmujesz transakcje, które wystąpią po 1 października, tak więc pierwszy nowy JPK_VAT składasz do 25 listopada. Sprawdź, jak go wypełnić.
- Data: 16.08.2020
Jaką datę sprzedaży wpisać w nowym pliku JPK_VAT, gdy chodzi o usługi ciągłe?
Pytanie: Mam wątpliwości w związku z nowym plikiem JPK_VAT. Co powinno być wpisywane w pozycji: data sprzedaży dla usług ciągłych jak najem, ochrona? Pole to obecnie nie jest obowiązkowe. Otrzymuję fakturę za najem hali z datą wystawienia, np. 10 maja 2020 r., bez wypełnienia pola „data sprzedaży” (bo nie występuje na fakturze), natomiast w opisie pozycji faktury jest: najem za okres do i jest podana data – np. koniec miesiąca. Czy jeżeli nie ma daty sprzedaży, to system informatyczny powinien umożliwić pozostawienie pola pustego? Kiedy ostatecznie wejdzie w życie nowy plik JPK_VAT?
- Data: 09.07.2020
Ile jeszcze mamy czasu na sprawozdanie finansowe. Przypomnienie nowych terminów
Zmiany przepisów w zakresie terminów dotyczących sprawozdań finansowych i zeznań podatkowych na pewno są ułatwieniem, ale też ujęte w różnych ustawach i rozporządzeniach wprowadziły nieład. Poniżej prezentujemy uporządkowany wykaz terminów po zmianach.
- Data: 08.06.2020
20 przykładów wyliczania zasiłku chorobowego przedsiębiorcy
Poniżej przedstawiamy zasady wyliczania zasiłku chorobowego przedsiębiorcy w 6 opcjach, w zależności od tego, kiedy powstało prawo do zasiłku. Omawiamy również kwestie związane z ustalaniem podstawy wymiaru zasiłku w razie przepracowania mniejszej lub większej niż połowa części miesiąca, wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku po przerwie w niezdolności do pracy, dokumenty wymagane dla podjęcia wypłaty zasiłku przez ZUS, a także pomniejszania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym przedsiębiorca pobierał zasiłek. Wszystko na praktycznych przykładach.
- Data: 10.06.2020
Klient zwolniony ZUS. Sprawdź, jak rozliczyć zaliczki PIT i jak dokonać księgowań
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia jednego pracownika. Skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za marzec – maj. Jak powinien był wyliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy PIT-4 oraz jaką kwotę wynagrodzenia zaksięgować w koszty podatkowe? Przyjmijmy, że pracownik zarabia 2.600 zł brutto.
- Data: 10.06.2020
Współpraca z instytucjami finansowymi w dobie pandemii. Poinformuj klientów, na co mogą liczyć
Na rynkach finansowych w połowie marca mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem czarnego łabędzia. Oznacza ono coś nietypowego, co sprawia, że nie można go w żaden sposób przewidzieć. Dodatkowo jego wpływ na rzeczywistość jest ogromny, nieraz katastrofalny. W obliczu pandemii wielu przedsiębiorców oraz firm musiało ograniczyć lub nawet zawiesić swoją działalność. Jednak zobowiązania nadal należy płacić. W jaki sposób poradzić sobie w tym trudnym okresie? Sprawdź wskazówki poniżej.
- Data: 05.05.2020
Jaka stawka VAT na płyn do dezynfekcji rąk?
Pytanie: Mój klient chciałby importować z Chin płyny do dezynfekcji rąk. Produkt ten klasyfikuje się w kategorii 3401 30 00. Jaka jest obecna stawka VAT przy imporcie? Czy można korzystać z podmiotowego zwolnienia VAT przy sprzedaży towaru?
- Data: 03.04.2020
12 przykładów nabywania prawa do zasiłku chorobowego przez Twojego klienta
Przedsiębiorcy, podobnie jak pozostali ubezpieczeni, mogą korzystać ze świadczeń związanych z chorobą i macierzyństwem. Poniżej nasz ekspert omawia zagadnienia związane z nabyciem prawa do zasiłku chorobowego.
- Data: 03.04.2020
Bezwzględny zakaz dowodowy działa na korzyść podatnika
Trzeba mieć na uwadze to, że konsekwencją wszczęcia i prowadzenia kontroli podatkowej z naruszeniem obowiązujących w tym zakresie przepisów może być również tzw. bezwzględny zakaz dowodowy. Został on sformułowany w art. 46 ust. 3 Prawa przedsiębiorców i polega na tym, że dowody zebrane podczas obarczonej takimi wadami kontroli przedsiębiorcy – jeżeli miały istotny wpływ na jej wynik – nie mogą stanowić dowodu m.in. w dotyczącym go postępowaniu:
- Data: 07.05.2020
Biuro odpowie za utrudnianie kontroli
Przejęcie obowiązków związanych z rozliczeniami podatkowymi klienta wiąże się z odpowiedzialnością za prawidłową ich realizację. Wprawdzie to przede wszystkim przedsiębiorca odpowiada przed fiskusem za ewentualne błędy w tych rozliczeniach (mogąc następnie dochodzić odszkodowania od biura, które nienależycie wywiązało się z umowy, na drodze cywilnoprawnej) – jednakże w pewnych sytuacjach również przedstawiciele rozliczającego go biura mogą ponosić odpowiedzialność na gruncie przepisów prawa podatkowego. Będzie tak w razie utrudniania urzędnikom czynności kontrolnych, za co grozi kara porządkowa w wysokości do 2.800 zł, nakładana na podstawie art. 262 Ordynacji podatkowej. Wskazuje na to treść art. 262 § 3 pkt 3 Ordynacji podatkowej, w którym jest mowa o tym, że przepisy dotyczące nakładania tej kary stosuje się również do osób, którym podatnik zlecił prowadzenie lub przechowanie ksiąg podatkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach (biura rachunkowe), jeżeli osoby te bezzasadnie odmówią okazania lub nie przedstawią w wyznaczonym terminie ksiąg rachunkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach.
- Data: 07.05.2020
Czy biuro rachunkowe podlega rejestracji w BDO w celu prowadzenia ewidencji odpadów?
Od 1 stycznia 2020 r. został wprowadzony obowiązek elektronicznej ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami. Wiąże się to z koniecznością dokonania rejestracji w tzw. bazie BDO oraz z innymi powinnościami, co jest niewątpliwie dużymobciążeniem dla wielu polskich przedsiębiorców. Regulacje, z których wynikają te obowiązki, powinni mieć na uwadze również właściciele biur rachunkowych.
- Data: 19.03.2020
Czy do rozliczania VAT unijnego stosować należy takie same zasady jak do krajowego?
Prowadzę biuro rachunkowe. VAT unijny i VAT polski traktuję jako dwa różne VAT-y. Faktury z VAT unijnym są kosztem podatkowym w cenie brutto (netto + VAT unijny). Odzyskany VAT z państwa UE jest przychodem do opodatkowania. Czy opisana procedura jest prawidłowa?
- Data: 24.02.2020
Reklamacja usług księgowych? Kiedy Twój klient ma do tego prawo
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą. A jak to bywa przy działalności gospodarczej, nie sposób wykluczyć niezadowolenia klientów, czy to wynikającego z ich odmiennych oczekiwań co do jakości usług, czy nawet z nieprawidłowości w ich wykonywaniu. W związku z tym biura rachunkowe mogą spotkać się z reklamacją ich usług. Ze względu na charakter działalności, reklamacje mogą nieść bardzo poważne skutki finansowe oraz wizerunkowe.
- Data: 14.02.2020
„Mały ZUS plus” oznacza zmiany w drukach ZUS DRA i RCA
W 2020 roku obowiązuje nowa preferencja składkowa „mały ZUS plus” polegająca na możliwości opłacania obniżonych składek społecznych od podstawy, której wysokość uzależniona jest od uzyskanego przez przedsiębiorcę dochodu z poprzedniego roku. Konsekwencja nowych przepisów była konieczność zmiany w raporcie ZUS RCA cz. II i deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA cz. II.
- Data: 14.02.2020
Idealne biuro rachunkowe: czego tak naprawdę oczekują klienci?
Każdy właściciel biura rachunkowego, któremu zależy na dostarczeniu swoim klientom najwyższej jakości usług, nieustannie dąży do jak najlepszego dopasowania swojej działalności do ich potrzeb. Ale skąd wiadomo czego – poza fachową wiedzą i doświadczeniem – tak naprawdę oczekują klienci? Oto 10 najważniejszych cech idealnego biura rachunkowego.
- Data: 05.12.2019
Kiedy należy oznaczyć fakturę wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”?
Spółka wykonuje jako podwykonawca kompleksowe usługi budowlanomontażowe z obecnego załącznika 14 ustawy o VAT (od 01.11.2019 będzie to załącznik nr 15) na podstawie umów o roboty zawartych z Generalnym Wykonawcą. Umowy najczęściej opiewają na kwoty kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Roboty rozliczane są co miesiąc na podstawie zgłoszonego do odbioru przerobu na ostatni dzień miesiąca i podpisanego protokołu. W takim przypadku jeśli cząstkowa faktura przerobowa będzie na kwotę niższą niż 15000 zł, co się czasami zdarza, ale cała Umowa jest na kwotę powyżej tej wartości to powinnam na takich cząstkowych fakturach podawać informację Mechanizm Podzielonej Płatności? Według mnie tak, ale proszę o potwierdzenie.
- Data: 05.12.2019