Czy do rozliczania VAT unijnego stosować należy takie same zasady jak do krajowego?
Prowadzę biuro rachunkowe. VAT unijny i VAT polski traktuję jako dwa różne VAT-y. Faktury z VAT unijnym są kosztem podatkowym w cenie brutto (netto + VAT unijny). Odzyskany VAT z państwa UE jest przychodem do opodatkowania. Czy opisana procedura jest prawidłowa?
- Data: 24.02.2020
Czy w ramach poradnictwa obywatelskiego zawrzeć umowę na biuro rachunkowe?
Prowadzę biuro rachunkowe, jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. Odbyłam szkolenie, w ramach którego mogę świadczyć nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255), nieodpłatnym poradnictwi e obywatelskim oraz edukacji prawnej. Stowarzyszenie, które jest upoważnione do utworzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zaproponowało mi świadczenie poradnictwa raz w tygodniu. Proszę mi powiedzieć, w jaki sposób zawrzeć umowę ze stowarzyszeniem? Czy na biuro, czy na osobę fizyczną? Nie wiem, czy te czynności są zwolnione z VAT?
- Data: 24.02.2020
Kiedy biuro rachunkowe może korzystać ze zwolnienia w VAT?
Biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Wykonuje również usługi dla osób fizycznych niezwiązanych umową, tzn. sporządza deklaracje PIT (nie wysyła) i wystawia im faktury. Czy nadal może korzystać ze zwolnienia w VAT?
- Data: 24.02.2020
Nabywanie wierzytelności oraz wydatki na ich windykację w świetle VAT
Nabywanie wierzytelności celem ich windykacji podlega starej zasadzie handlowej: taniej kupić, drożej sprzedać. Z tym, że w przypadku nabywania wierzytelności chodzi o zakupienie jej po jak najniższej cenie, a następnie wyegzekwowanie od dłużnika jak największej części długu, a jeśli to możliwe, całego długu. W ujęciu biznesowym taki pomysł to biznes jak każdy inny, jednakże w świetle podatku od towarów i usług występuje znacząca odmienność, gdyż nabywanie wierzytelności nie jest traktowane jak świadczenie usług, a co za tym idzie, brak jest prawa do odliczenia podatku naliczonego od transakcji mających związek z nabyciem wierzytelności.
- Data: 24.02.2020
Poznaj 17 przykładów zastosowania nowych przepisów o opłacaniu składek ZUS
Właśnie weszła w życie nowelizacja zmieniająca zasady nabywania prawa do skorzystania z ulgi polegającej na ustalaniu przez małych przedsiębiorców składek na ubezpieczenia społeczne, w zależności od przychodu. Z ulgi będzie mogła skorzystać większa liczba osób prowadzących pozarolniczą działalność.
- Data: 24.02.2020
Resort finansów przypomina o nowych zasadach składania sprawozdań finansowych
Ministerstwo Finansów przypomniało w informacji zamieszczonej na Portalu Podatkowym, że od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS).
- Data: 24.02.2020
Świadczenia kompleksowe a obowiązkowy split payment. O czym warto poinformować klienta
Wprowadzone 1 listopada 2019 r. przepisy o obowiązkowej podzielonej płatności (MPP) obejmują 150 różnych świadczeń wskazanych w Załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Niestety, większość z nich odwołuje się do odchodzącej już do lamusa PKWiU z 2008 r., co zawęża znaczenie tych pozycji. Tymczasem praktyka życia gospodarczego jest taka, że usługi rzadko wykonywane (albo odsprzedawane) są w takich małych częściach jak wynikające z poszczególnych pozycji ww. załącznika. Problem świadczeń kompleksowych już wielokrotnie budził kontrowersje na gruncie VAT, w tym w TS UE.
- Data: 24.02.2020