Korekta VAT nawet w przypadku sporu o płatność
Problemy z płatnościami mają istotne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Pandemia COVID-19 miała dodatkowy, negatywny wpływ na terminowość płatności dokonywanych przez kontrahentów. Ustawodawca już wcześniej dostrzegł problemy związane z tym obszarem i wprowadził szereg rozwiązań „przymuszających” niepłacących klientów do dokonania zapłaty. Jednym z takich rozwiązań jest ulga na złe długi w VAT. Przepisy te są stosowane automatycznie bez względu na zasadność kwoty zapłaty wynikającej z faktury, z której został odliczony VAT.
- Data: 16.02.2022
Jak obliczyć próg 200.000 zł na potrzeby zwolnienia podmiotowego, jeśli wynagrodzeniem jest prowizja
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS rozpatrywał interesujący przypadek odnoszący się do warunków zachowania zwolnienia podmiotowego. Podatnik zajmuje się projektowaniem wnętrz nieruchomości - głównie domów i mieszkań, przy czym korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT.
- Data: 02.02.2022
Dobra wiara i należyta staranność a prawo do odliczenia VAT w świetle najnowszego orzecznictwa
Dobra wiara i należyta staranność to instytucje, które pozwalają podatnikom uniknąć negatywnych skutków wplątania ich w karuzelę podatkową. Warto zwrócić przy tym uwagę na praktyczne wskazówki w tym zakresie, wynikające z orzecznictwa polskich sądów administracyjnych.
- Data: 10.01.2022
Sprawdź, czy szkoła rodzenia może korzystać ze zwolnieniem z VAT
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, prowadzący działalność leczniczą, będzie korzystał również ze zwolnienia z podatku VAT, gdy będzie wykonywał usługi związane z prowadzeniem szkoły rodzenia. Potwierdził to w niedawno wydanej interpretacji Dyrektor KIS.
- Data: 10.01.2022
Czy można skorzystać z odrębnego dla każdego małżonka limitu zwolnienia podmiotowego z tytułu usługi najmu świadczonej przez małżonków
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS rozpatrywał przypadek najmu dokonywanego przez małżeństwo. Osoby te pozostają w związku małżeńskim w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. W rozliczeniach i na rachunkach za usługi najmu jako wynajmujący widnieją oboje małżonkowie. Mąż nie prowadzi działalności, zaś żona świadczy usługi stomatologiczne oraz medycyny estetycznej, będąc podatnikiem zwolnionym z VAT. Jakie są praktyczne skutki takiej sytuacji faktycznej?
- Data: 07.01.2022
SLIM VAT 2 – zmiany w zakresie ulgi na złe długi
Pakiet przepisów SLIM VAT 2 zaczął obowiązywać od 1 października 2021 r. Jedną z istotniejszych zmian przewidzianych w nowych przepisach jest uproszczenie stosowania ulgi na złe długi. Jest to bezpośredni skutek wyroku TSUE z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19. Na wstępie należy zaznaczyć, że pomimo kilku pozytywnych rozwiązań przewidzianych w SLIM VAT 2, to jednak pakiet ten nie implementuje w pełni wyroku TSUE.
- Data: 20.12.2021
Czy przy usłudze zabezpieczenia medycznego imprezy masowej przysługuje zwolnienie z VAT
Problem: Czy Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, działający jako uprawniony podmiot leczniczy, świadcząc również usługi w zakresie zabezpieczania medycznego imprez masowych, skorzysta w tym zakresie ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług ochrony zdrowia? Działanie SPZOZ polega m.in. na obsadzeniu tzw. punktu pomocy medycznej, w ramach którego jest udzielana na przykład pierwsza pomoc uczestnikom imprezy.
- Data: 14.12.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »