Czy dzierżawa budynku mieszkalnego na cele domu pomocy społecznej jest zwolniona z VAT
Prowadzenie domu pomocy społecznej nie służy zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych podatnika. Dlatego nie jest możliwe zastosowania zwolnienia przedmiotowego od VAT, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
- Data: 10.06.2022
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży nieruchomości zabudowanej nowo wybudowanym budynkiem handlowym
Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od VAT, to ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. I odwrotnie – jeśli sprzedaż budynku jest opodatkowana, to i sprzedaż gruntu „dzieli los prawny” dostawy budynku.
- Data: 01.06.2022
Czy usługi zarządzania ryzykiem zakładów bukmacherskich podlegają VAT
Podatnik prowadzi działalność w zakresie urządzania gier hazardowych. Świadczy głównie zakłady bukmacherskie. Polegają one na odgadywaniu przez uczestników zaistnienia różnych zdarzeń (np. wyników rywalizacji sportowej). Czy usługi zarządzania ryzykiem zakładów bukmacherskich, podlegają zwolnieniu od VAT?
- Data: 27.05.2022
Dokumentowanie i ewidencjonowanie usług ubezpieczeniowych
Jedna z najnowszych interpretacji dyrektora KIS dostarcza kilku cennych wskazówek dla podmiotów świadczących usługi zwolnione z VAT (np. o charakterze finansowym). Dotyczą one przede wszystkim kwestii dokumentowania usług ubezpieczeniowych.
- Data: 05.05.2022
Zwolnienie z VAT dla kompleksowych usług w zakresie ochrony zdrowia
Jeśli celem kompleksowych usług w zakresie ochrony zdrowia, wykonywanych dla pacjentów objętych pakietami medycznymi, jest działanie w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu oraz przywracaniu i poprawie zdrowia, to tym samym spełniona zostanie przesłanka przedmiotowa, warunkująca zastosowanie zwolnienia od VAT.
- Data: 19.04.2022
Jak liczyć okres przedawnienia prawa do skorzystania z ulgi na złe długi
W stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2021 r. skorzystanie z ulgi na złe długi jest możliwe m.in. wtedy, gdy od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata. Termin ten liczymy od końca roku, w którym faktura została wystawiona. Wcześniej obowiązywał termin 2-letni. Jak wiec liczyć okres przedawnienia prawa do skorzystania z ulgi na złe długi?
- Data: 15.04.2022
Jaka stawka VAT na wyposażenie znajdujące się sprzedawanym budynku
Niekiedy przedmiotem sprzedaży jest budynek wraz z infrastrukturą przynależną do niego oraz z wyposażeniem znajdującym się w jego wnętrzu. Powstaje pytanie, czy do całości transakcji można zastosować zwolnienie z VAT, czy może wyposażenie należy rozliczyć odrębnie?
- Data: 13.04.2022
Zmiany w VAT: Zwolnienie z VAT dla wynajmu nieruchomości dla JST
Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Rozporządzenie jest procedowane w ramach pakietu SLIM VAT 3 i ma na celu rozszerzenie zakresu zwolnienia uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT w zakresie wynajmowania nieruchomości na cele mieszkalne.
- Data: 11.04.2022
Praktyczne skutki rozszerzenia działalności o sprzedaż zwolnioną z VAT
Każdy przedsiębiorca w dowolnym momencie ma prawo do poszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Polega ono na podaniu dodatkowych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności do CEIDG w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Pozostałe podmioty gospodarcze zakres swej działalności określają poprzez dokonanie stosownych wpisów do KRS.
- Data: 02.04.2022
Sprzedaż działki nabytej w spadku a VAT
Osoby prywatne mogą dowolnie dysponować swoim majątkiem. Jednak niekiedy sprzedając prywatną nieruchomość, można nawet bezwiednie uzyskać status podatnika VAT – a co za tym idzie – obowiązek zapłaty tego podatku. I chociaż temat nie jest nowy, to jednak wciąż pojawiają się liczne wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.
- Data: 02.04.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »