Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy od wydatków związanych z wyjazdem na pogrzeb pracownika można odliczyć VAT;
Czy wydatki z faktury dotyczącej opłaty za wjazd na cmentarz można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT po spełnieniu pięciu ustawowych warunków. W jakich przypadkach najczęściej zachodzą błędy przy odliczaniu VAT? Ekspert wyjaśni na konkretnych przykładach.
Podczas szkolenia Jolanta Kica, radca prawny, doradca podatkowy omówi następujące zagadnienia:
Zdaniem organów skarbowych w sytuacji, gdy gminy ponoszą wydatki na nabycie i eksploatację pojazdów samochodowych, które będą wykorzystywane do czynności mieszanych (opodatkowanych VAT i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem) – będzie przysługiwać im prawo do częściowego odliczenia VAT. W celu obliczenia podatku podlegającego odliczeniu należy ustalić proporcję na zasadach określonych w art. 86 ust. 2a i następne ustawy i rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r., a następnie do tak wyliczonej kwoty zastosować uregulowania wynikające z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (czyli pomniejszyć ją o 50%).
Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT przysługuje prawo do odliczenia naliczonego przy zakupie towaru/usługi podatku. Warunkiem jest istnienie związku ze sprzedażą opodatkowaną. Czy jednak podatnik zawsze musi odliczać podatek? Czy ustawa przewiduje jakieś negatywne konsekwencje fakultatywnego nieodliczenia podatku naliczonego?
Samochód w działalności gospodarczej to więcej niż oczywistość. Jest to taki sam środek produkcji jak każda innego rodzaju maszyna czy urządzenie. Podatnicy mają możliwość pełnego odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem i eksploatacją samochodów osobowych. Jednak skorzystanie z tej możliwości wymaga dopełnienia określonych formalności i przestrzegania warunków określonych przez ustawodawcę.
Klient (czynny podatnik VAT) podpisał umowę leasingu operacyjnego. Samochód ma służyć do użytku zarówno prywatnego jak i firmowego. Wartość umowy to 229.743,86 zł netto. W jaki sposób odliczać VAT od faktur za raty leasingowe, a jak księgować do PKPiR? Biuro księgowe posiada również faktury od firmy leasingowej na raty za ubezpieczenie samochodu ze stawką NP oraz ZW.
W przypadku rozliczania kosztów wykonawstwa zastępczego wątpliwości dotyczą najczęściej tego, czy obciążenie nierzetelnego wykonawcy stanowi obrót opodatkowany VAT. Rzadziej bywa zwykle dostrzegany problem odliczenia VAT z faktur za wykonawstwo zastępcze. Dowiedz się więcej na temat rozliczania wykonawstwa zastępczego.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na PKPiR i jest VAT-owcem. Otrzymał faktury kosztowe od klienta, który według białej listy nie jest VAT-owcem, ale wystawia faktury VAT, tak jakby był VAT-owcem oraz odprowadza podatek należny do urzędu skarbowego. Czy może od tych faktur odliczyć podatek naliczony? Podatnik otrzymał od niego oświadczenie, że jest płatnikiem VAT i ma sprzeczne informacje z urzędu skarbowego.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]