Zdarza się, że podatnik udostępnia powierzchnię na własnej stronie internetowej. Nie jest jednak autorem reklam umieszczanych na stronie. Warunkiem publikacji reklam na stronie internetowej jest wyłącznie zawarcie z nim umowy w zakresie udostępniania powierzchni na cele reklamowe. Czy takie czynności wymagają zastosowania w ewidencji kodu GTU_12?
W praktyce bardzo często działalność prezesa spółki jest wykonywana w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Prezes wystawia wówczas na rzecz spółki faktury za czynności wykonywane w ramach pełnionej funkcji. Usługi te są opodatkowane VAT. Czy należy je oznaczać dodatkowo godami GTU?
Czy w świetle zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług VAT, które obowiązują od 1 października 2021 r., wystawiając fakturę za dzierżawę miejsca pod reklamę (np. na umieszczenie reklamy na ogrodzeniu), trzeba ją oznaczyć kodem GTU_12 w pliku JPK_V7M?
Towary i usługi, co do których istnieje obowiązek oznaczania w ewidencji VAT specjalnymi kodami (tzw. GTU), zostały wymienione w rozporządzeniu. Jest to w sumie 10 grup towarów i 3 grupy usług. Kwestie tych obowiązków budzą cały czas kontrowersje, tym bardziej że doszła tu jeszcze nowelizacja z 1 lipca 2021 r. Na szczęście w tym zakresie wydano wiele przydatnych interpretacji indywidualnych, a także – co zdaje się być niedoceniane – wiążących informacji stawkowych (WIS).
Towary i usługi, co do których istnieje obowiązek oznaczania w ewidencji VAT specjalnymi kodami (tzw. GTU), zostały wymienione w rozporządzeniu. Jest to w sumie 10 grup towarów i 3 grupy usług. Kwestie tych obowiązków budzą cały czas kontrowersje, tym bardziej że doszła tu jeszcze nowelizacja z 1 lipca 2021 r. Na szczęście w tym zakresie wydano wiele przydatnych interpretacji indywidualnych, a także – co zdaje się być niedoceniane – wiążących informacji stawkowych (WIS).
Przedsiębiorca prowadzi warsztat samochodowy. Na fakturach sprzedażowych oprócz pozycji usługa są wyszczególnione części użyte do naprawy samochodu. Często zdarza się, że usługa stanowi niewielki procent całej kwoty naprawy. Czy sprzedaż części wraz z usługą naprawy pojazdu musi być oznaczona w nowym JPK VAT oznaczeniem GTU 07? Wymiana oleju w warsztacie jest darmowa w momencie, gdy klient kupi u podatnika olej. Faktura dokumentująca taką usługę obejmuje jedynie olej. Czy taka sprzedaż musi być oznaczona GTU 03?
Podatnik założył w maju br. jednoosobową działalność gospodarczą – działalność związaną z oprogramowaniem 0 PKD – 62.1.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 85.59.B. Podatnik będzie wystawiał dwie faktury miesięcznie o treści „Prace analityczno – wykonawcze – utrzymanie i rozwój systemów informatycznych" (faktura 1) oraz „Wsparcie procesu zarządzania i bieżącego funkcjonowania działu informatycznego" (faktura 2). Czy podane faktury należy oznaczyć kodem GTU_12 w nowym pliku JPK_VAT7?
Podatnik VAT czynny prowadzi sprzedaż maszyn rolniczych (glebogryzarki, brony spulchniające, pielniki itp. bez napędu - podczepiane do ciągnika). Czy sprzedaż tych maszyn winna być oznaczona kodem GTU, a jeżeli tak to jaki numer kodu?
Oznaczenie pozycji kodami GTU w pliku JPK_V7M lub JPK_V7K jest obowiązkowe. Księgowi mają obowiązek wskazywać w ewidencji zakupu i sprzedaży VAT m.in. inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji. Takimi danymi są oznaczenia GTU dla towaru lub usługi. Pole w JPK_V7 pozostaje puste w przypadku, gdy dany towar lub usługa nie wystąpiły na dokumencie.
Obowiązek oznaczania w ewidencji dostawy towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma więc zastosowania w przypadku sprzedaży produktów takich jak np. perfumy, kosmetyki czy też płyny do dezynfekcji, a więc produktów zawierających w swoim składzie alkohol skażony, tj. alkohol nieprzeznaczony do spożycia.
Dodatkowe obowiązki związane z przygotowaniem JPK_VAT, czyli stosowanie odpowiednich oznaczeń i kodów stanowią spore wyzwanie. Jeden z przedsiębiorców sprzedaje meble odbiorcom spoza unii. Czy w związku ze zmianami, które weszły od 1 października 2020 r. w JPK działalność ta podlega dodatkowym oznaczeniom GTU i czy symbole GTU dotyczą tylko sprzedaży? Sprawdźmy wyjaśnienie eksperta.
Na podstawie przepisów obowiązujących od 1 października w zakresie JPK_VAT, wybrane transakcje wymagają kodów GTU. Kody te dotyczą sprzedaży (podatku należnego), zarówno krajowej, jak i transgranicznej, natomiast nie dotyczą np. tzw. importu usług. Sporo kłopotów pojawia się odnoście stosowania GTU za usługi transportowe.
Trzeba pamiętać, że kody GTU to klasyfikacja grupy towarowej bezpośrednio powiązana z nowym JPK. Określają one przynależność sprzedawanych dóbr i świadczonych usług do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Klasyfikacja kodów GTU obejmuje oznaczenia od 1 do 13. Kody od 1 do 10 określają towary, a od 11 do 13 – usługi. Wprowadzono także inne nieznane wcześniej oznaczenia. I choć są to dodatkowe elementy – to jest z nimi w praktyce najwięcej problemów.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]