Podatnik świadczy usługi na rzecz rolników ryczałtowych. Wystawiane są faktury i płatność dokonywana jest na rachunek bankowy. Czy związku z tym, iż płatności wpływają podatnikowi na rachunek bankowy to może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej?
Pracownik lub inna osoba przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Pobierz wzór.
Firma świadczy usługi prawne dla osób fizycznych. Umowa o wykonanie usługi jest zawierana online z klientami z całej Polski. Firma wstawia fakturę proforma, na podstawie której klient płaci za usługę. Po zapłacie firma wystawia fakturę dla osoby fizycznej i ewidencjonuje usługę na kasie fiskalnej. Faktura jest wysyłana elektronicznie do klienta, a w firmie pozostaje faktura z paragonem fiskalnym. Czy ten sposób prowadzenia ewidencji jest poprawny? Czy w takiej sytuacji obowiązkowe jest wystawianie i wysyłanie faktury do klienta? Czy wystarczy przesłana do klienta faktura proforma na podstawie której klient dokonuje płatności? Wybierając ten sposób, klient nie otrzymywałby faktury, w firmie pozostawałby paragon z kasy fiskalnej wraz z proformą. Ponadto, pomimo że świadczenie usług odbywa się online, czasami dochodzi do spotkania z klientem w czasie procesu. Czy wobec tego firma może po spełnieniu warunków wynikających z pkt 3 rozporządzenia w ogóle nie posiadać kasy fiskalnej?
Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na podpisywaniu umów telewizji cyfrowej. Będzie więc przedstawicielem handlowym, który wystawia faktury prowizyjne od dokonanej sprzedaży. Dodatkowo w punkcie stacjonarnym (nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej) będzie sprzedawał akcesoria telewizyjne. Czy może korzystać ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 1? Czy koniecznym jest ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej od początku prowadzenia działalności? Poza tym będzie wystawiał owe faktury dla firmy, w której był zatrudniony. Umowa została rozwiązana na skutek likwidacji stanowiska pracy.
Firma budowlana będąca podatnikiem VAT i prowadząca PKPIR często wykonuje pracę dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej i wystawia fakturę, która jest opłacona na konto firmy. W związku z powyższym firma nie ma kasy fiskalnej. Firma zamierza rozszerzyć swój zakres i do usług dołączyć sprzedaż towarów. Będzie to sklep – filia. Czy sprzedaż towarów osobom fizycznym od razu spowoduję, że firma musi mieć kasę fiskalną? Czy obrót bezrachunkowy może być zapisywany w zeszycie ewidencji sprzedaży i potem jedną pozycją wpisywany do PKPIR? Czy firma musi mieć od razu kasę fiskalną? W 2020 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła 5.000 zł. Czy tylko dlatego, że firma jest budowlana to sprzedaż towaru musi być na kasie fiskalnej, mimo że nie przekroczyła progu 20.000 zł?
Czy działalność z zakresu wykonywania oraz montażu ogrodzeń z metalu (ogrodzenia wolnostojące, bardzo często podatnik wykonuje również fundament ogrodzenia), a także barierek balkonowych zamontowanych na stałe do bryły budynku należy zakwalifikować do usług budowlanych? Jest to o tyle ważne, ponieważ wiąże się to z obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej na kasę online od 1 lipca 2021 r. – podatnik jest czynnym podatnikiem VAT i aktualnie posiada zwykłą kasę fiskalną.
Od kiedy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wirtualnych kas rejestrujących?
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]