Minister finansów zwolni sprzedaż węgla który został zakupiony przez gminy z konieczności ewidencji na kasach rejestrujących, jeśli gminy zakupiły węgiel i go nie sprzedały do 31 lipca 2023 r.. Wszystko po to, aby gminy mogły sprzedać ten węgiel po tej dacie, bez konieczności zakupu kas rejestrujących dla tej sprzedaży.
Mimo, że rolnicy sprzedający owoce, warzywa czy miód z własnego gospodarstwa albo odpłatnie wynajmujący sprzęt rolniczy swoim sąsiadom w powszechnej świadomości nie kojarzą się z przedsiębiorcami, to jednak do celów podatkowych są traktowani na podobnych zasadach. Dotyczy to również obowiązków związanych ze stosowaniem kas fiskalnych.
Podatnik będący rolnikiem ryczałtowym posiada działy specjalne produkcji rolnej – pasieka: 450 rodzin. Działalność jest zgłoszona do urzędu skarbowego. Podatnik chce dokonywać sprzedaży miodu na rzecz osób fizycznych na allegro. Czy w związku z tym musi posiadać kasę fiskalną? Podatnik płaci podatek dochodowy na podstawie norm szacunkowych.
Stosowanie kasy fiskalnej w sprzedaży dla osób fizycznych to zasada, od której przewidziane są wyjątki. Jednak zakres podmiotów mogących nie korzystać z tego urządzenia ewidencyjnego staje się z roku na rok coraz węższy. Czy zatem płatność kartą poprzez terminal płatniczy podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencji na kasie?
Dyrektor KIS przypomniał podatnikom, że jeśli nieodpłatne przekazanie towarów, których jednostkowa cena nabycia (bez podatku) – określone w momencie przekazywania – nie przekracza 20 zł, nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu VAT.
Pracownik lub inna osoba przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Pobierz wzór.
Czy działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie udostępniania urządzeń (tzw. dmuchańce, urządzenia do gier itp.), podczas imprez plenerowych (doraźnych), takich jak festyny, pikniki czy targi, to usługi wymagające posiadania kasy fiskalnej?
Zaliczka stanowi pojęcie niezdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Stanowi ona część należności za mający być dostarczony towar lub usługę, która będzie wykonana w przyszłości. Jest ona wnoszona w formie pieniężnej na poczet przyszłej należności. Zaliczka może oczywiście podlegać zwrotowi. Sprawdźmy więc, jakie skutki wywołuje zwrot zaliczki zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 19 maja 2016 r. o sygn. akt VA/Ca 529/15 podkreślił, że zaliczka zawsze jest uiszczana na poczet konkretnego świadczenia. A więc jej działanie sprowadza się do tego, iż stanowi część świadczenia. Zaliczka nie wywołuje żadnych doniosłych skutków prawnych.
Brak jej – w przeciwieństwie do zadatku – funkcji zabezpieczającej. Jeżeli nie dochodzi do spełnienia świadczenia, na poczet, którego była wpłacona, podlega ona zwrotowi. Nie sposób potraktować jej jako świadczenia nienależnego. Po prostu cel wpłaty zaliczki nie został zrealizowany. Odpada tym samym podstawa jej wpłaty.
Ewidencjonowanie zaliczki
Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. Dotyczy to wyłącznie otrzymanej kwoty. Od zasady tej zachodzą wyjątki m.in. w stosunku do dostawy mediów bądź usług najmu. Wynika z tego, że otrzymana zaliczka przed sprzedażą towaru lub wykonaniem usługi, powoduje konieczność wykazania należnego podatku z tytułu otrzymanej kwoty.
Powinna zostać ona również udokumentowana, jeżeli dostawa towaru lub świadczenie usługi oraz wpłata zaliczki przypadną na różne okresy rozliczeniowe.
Z tej publikacji dowiesz się m.in.:
· Ewidencjonowanie zaliczki
· Zaliczka i realizacja świadczenia o innych okresach rozliczeniowych
· Zaliczka w kasie fiskalnej
· Paragon na zaliczkę
· Zwrot zaliczki zewidencjonowanej na kasie fiskalnej
· Ewidencja zwrotów zaliczek
· Zwrot zaliczki udokumentowanej fakturą
· Korekta faktury zaliczkowej
Podatnik organizuje wydarzenia sportowe. Zapytał fiskusa o możliwość zwolnienia ich z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Sprawdź, c zy fiskus pozwala na zwolnienie z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej świadczenia imprez sportowych.
Zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozszerzyło ono zakres czynności objętych od 1 lipca 2022 r. bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania. Teraz ustawodawca przesunął ten termin na 1 października 2022 r.
Ustawodawca zakazuje ingerencji w pamięć kasy fiskalnej. Zakaz ten jednak nie oznacza, iż sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej nie może być korygowana. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.
Podatnik sprzedaje towar przez platformę Allegro. Wpłaty otrzymuje za pośrednictwem PayU i Przelewy24 na konto utworzone w Allegro. Pieniądze te są przelewane na rachunek sprzedającego na koniec miesiąca. Czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia z rejestracji na kasie fiskalnej?
Fiskus potwierdził, iż jeśli u podatnika nie wystąpi sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, to nie wystąpi też obowiązek ewidencjonowania takiej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.
Podatnik „zdał” starą kasę fiskalną w lipcu 2021 roku i zawiesił działalność w sierpniu 2021 roku. Zdając starą kasę, nie kupił kasy on-line. Działalność firmy wznowiono, lecz podatnik zrezygnował z działalności dla osób fizycznych. Zakładał, że będzie brał zlecenia tylko od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Dlatego nie wystawia paragonów. To znaczy nie generuje tego obowiązku i nie ma zamiaru wykonywać działalności dla osób fizycznych. Nie zamierzał korzystać z zakupionej kasy on-line.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]