Dowiesz się jakie zmiany dotyczące KSeF zapowiedziało ministerstwo finansów i kiedy odbędą się konsultacje nowej struktury logicznej i załącznika
W § 3 projektu znalazły podmioty posiadające uprawnienia do korzystania z KSeF. W porównaniu z obecnym stanem prawnym projekt przewiduje rozszerzenie katalogu tych podmiotów o:
Jednocześnie projekt rezygnuje z obecnej regulacji zawartej w § 2 ust. 4 rozporządzenia w sprawie korzystania z KSeF. Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu, „uznano bowiem za konieczne wskazywanie kto ma mieć uprawnienia do wystawiania i dostępu do faktur, bez automatycznego cedowania uprawnień”.
Najnowszy projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, wprowadza nowe regulacje w związku z oczekiwaniami rynku, w celu zwiększenia popularyzacji korzystania z tego systemu w zakresie wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych. Regulacje te umożliwią nadawanie zawężonych uprawnień w Krajowym Systemie e–Faktur przy dużych strukturach podmiotów (posiadających np. kilka oddziałów (zakładów) lub innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych oprócz jednostki macierzystej).
Resort finansów opublikował zaktualizowaną wersję wzoru struktury logicznej FA(2) na ePUAP. Od lipca do sierpnia 2023 r. na środowisku testowym będą funkcjonowały równocześnie dwie wersje struktur logicznych - FA(1) oraz FA(2).
W zeszły piątek posłowie zakończyli prace na projektem dotyczącym wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur. Obowiązkowy KSeF ma na celu ułatwienie i usprawnienie procesu wystawiania, przesyłania oraz przechowywania faktur. Sprawdź, jak przygotować firmę do wdrożenia e-Faktur w KSEF.
Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów od 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej FA(2). Ułatwi ona przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, z którego wynika, że po przeprowadzonych konsultacjach publicznych projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę, jako powszechny system rozliczania, proponuje przesunięcie wejścia w życie obowiązkowego KSeF na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich.
Podatnicy, którzy chcą już zacząć korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, muszą posiadać uprawnienia do korzystania z KSeF. Poznaj sposoby nadawania i odbierania uprawnień w KSeE. Sprawdź, jak uwierzytelniać dane i jak złożyć ZAW-FA.
Jedną z wielu zmian podatkowych, które weszły w życie od początku 2022 roku, jest możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to e-faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Począwszy od 2022 roku, podatnicy mają możliwość wyboru tej formy fakturowania. Natomiast począwszy od 2024 roku, stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania faktur ustrukturyzowanych.
Faktury ustrukturyzowane będą fakturami wystawianymi przez podatników przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Mają one przydzielony numer identyfikujący tę fakturę w systemie (art. 2 pkt 32a ustawy o VAT). Faktury te są wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych wzoru i będą uznawane za wystawione w dniu przesłania ich do Krajowego Systemu e-Faktur. Będą one przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione (zob. art. 112aa ust. 1 ustawy o VAT).
W tym artykule przeczytasz:
· Przesyłanie e-faktur w KSeF
· Brak akceptacji na otrzymywanie e-faktur w KSeF
· Decyzja o wystawianiu faktur ustrukturyzowanych
· Jaka powinna być treść e-faktur w KSeF
· Noty korygujące, faktury VAT RR, faktury pro forma
· Jakie korzyści z wystawiania e-faktur w KSeF
· Możliwość rozliczania faktur korygujących in minus bez dokumentacji
· Zwrot VAT w terminie 40 dni
· Korzyści z otrzymywania faktur ustrukturyzowanych
· Funkcje Krajowego Systemu e-Faktur
· Kto może korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur
Rozporządzenie ministra finansów w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 106r ustawy o VAT. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z KSeF związany jest z koniecznością dostosowania warunków korzystania z KSeF, do specyfiki jednostek samorządu terytorialnego, a także zmian dotyczących uznania za podatnika VAT grupy VAT, a nie poszczególnych jej członków. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej. Dzięki uzyskanej od KE zgodzie ustawodawca będzie mógł wprowadzić obligatoryjne e-faktury.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane (e-fakturę) z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w KSeF jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania – w postaci elektronicznej i papierowej. Dzięki uzyskanej od KE zgodzie ustawodawca będzie mógł wprowadzić obligatoryjne e-faktury.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]