Czy odsetki i prowizje bankowe mogą być kosztami uzyskania przychodu?
Podatnik na wyciągu bankowym ma pozycję naliczenie odsetek – kapitalizacja odsetek, obciążenie oraz opłata – prowizja od niewykonania części kredytu. Czy opłaty te może zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu (PKPIR)? Odsetki i prowizja bankowa mogą być kosztami uzyskania przychodu.
- Data: 21.04.2021
Leasing i amortyzacja w czasie zawieszenia działalności. Sprawdź, co z kosztami
Wiele spółek ze względu na pandemię koronawirusa zmuszonych jest zawiesić działalność gospodarczą. Warto w takiej sytuacji pamiętać, iż spółka prawa handlowego w okresie zawieszonej działalności gospodarczej nie będzie mogła odliczać odpisów amortyzacyjnych do celów podatkowych, np. od wartości samochodów stanowiących środki trwałe. Spłacane natomiast raty w ramach leasingu operacyjnego mogą być kosztem podatkowym, pomimo że spółka czasowo zamknęła działalność.
- Data: 21.04.2021
Jak rozliczyć koszty przy zawieszonej przez klienta działalności gospodarczej?
Pytanie: Klient prowadzący działalność gospodarczą – mały sklep (rozliczenie według skali, czynny podatnik VAT) rozchorował się, co spowodowało, że zamknął sklep dla klientów, bez likwidowania działalności i przeszedł na zasiłek rehabilitacyjny. Pawilon, w którym prowadził swój sklep jest jego prywatnym majątkiem, postanowił go wynająć innej firmie. Prywatny najem jest rozliczany ryczałtem według stawki 8,5%, VAT odprowadzany w działalności gospodarczej. Czy prawidłowe jest odliczanie w działalności gospodarczej, stałych kosztów, tj.: opłaty za telefon, badanie techniczne pojazdu? Czy prawidłowe będzie odliczanie w działalności podatku od nieruchomości (od pawilonu, który jest wynajmowany prywatnie) oraz opłaty za dzierżawę (pawilon mieści się w miejscu, które podlega pod urząd miasta). Czy takie wydatki można zaliczyć do koszów działalności?
- Data: 09.04.2021
Klient nie zapłacił podatku cukrowego. Sankcja za ten brak nie pomniejszy jego przychodów
Od 2021 roku została wprowadzona nowa danina w postaci podatku cukrowego od słodzonych napojów oraz opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Jej brak może skutkować nałożeniem na klienta sankcji, której niestety nie zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów.
- Data: 02.03.2021
Do zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT posłuży formularz ZAW-R
Już wiadomo, jak będzie wyglądał wzór zawiadomienia o wyborze tzw. estońskiego CIT. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany 16 grudnia, natomiast formularz będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych przez podatników od 1 stycznia 2021 r.
- Data: 10.02.2021
19% czy 9% podatku? Na jakich zasadach można zastosować preferencyjną stawkę w CIT
Prowadzę księgi dla niewielkiej firmy spółki z o.o. i mam wątpliwości, jaką stawkę podatku mogę zastosować: 19% czy 9%? Specyfika firmy polega na tym, że do końca października sprzedawała ona usługi w odwrotnym obciążeniu, a do limitu liczy się przychód z VAT.
- Data: 19.01.2021
Crowdfunding udziałów w Polsce. Sprawdź wskazówki eksperta
Crowdfunding udziałowy (equity crowdfunding - ECF) w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności, zarówno jako forma pozyskania funduszy na realizację projektów inwestycyjnych, jak i jako możliwość inwestowania kapitału. Forma ta jest popularna zwłaszcza dla przedsiębiorstw typu startup, gdzie pozyskanie kapitału ze źródeł tradycyjnych, jest bardzo utrudnione. W rekordowym dla branży 2019 roku cały rynek crowdfunding w Polsce wart był 700 mln złotych. A według prognoz, w 2020 roku jego wartość może osiągnąć 1,1 mld zł.
- Data: 19.01.2021
Jakie skutki podatkowe będzie mieć przekazanie nagród w ramach sprzedaży premiowej?
Pytanie: Jesteśmy dystrybutorem sprzętu IT. Handel odbywa się przez sieć dealerów. W celu intensyfikacji sprzedaży chcemy przeprowadzić akcję promocyjną skierowaną do jednostek oświatowych. Warunkiem skorzystania z promocji będzie zakup w określonym czasie, określonego sprzętu przez szkołę u jednego z naszych dealerów oraz zarejestrowanie tego faktu na naszej stronie internetowej. Wszystkie szkoły, które spełnią te warunki otrzymują od nas darmowy sprzęt o wartości 250 zł. Czy wartość sprzętu przekazanego do szkół po zakończeniu akcji promocyjnej stanowi koszty uzyskania przychodów? Czy jest to darowizna dla poszczególnych szkół, niestanowiąca KUP? Czy w związku z nieodpłatnym przekazaniem sprzętu ciążą na nas obowiązki podatkowe?
- Data: 19.01.2021
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »