Chroń dane Klientów. Pamiętaj o podpisaniu regulaminu użytkowania komputerów
Jeśli Twoi pracownicy korzystają ze służbowych laptopów, na których są przetwarzane dane osobowe klientów należy uregulować kwestię transportu, przechowywania i używania sprzętu poza siedzibą biura. Sprawdź co zawrzeć w regulaminie użytkowania komputerów przenośnych.
- Data: 12.12.2017
Czy spółka cywilna ma obowiązek prowadzić książkę rachunkową?
Pytanie: Rozliczam spółkę cywilną, która zaczęła działać od lipca br., księgowość prowadzona jest na PKPiR. Jeden ze wspólników jest wspólnikiem spółki jawnej i komandytowej. Czy prawidłowo założono książkę, czy księgowość prowadzona powinna być za pomocą ksiąg rachunkowych, jeżeli tak, jak znaleźć rozwiązanie do powstałej sytuacji? Pytanie: Rozliczam spółkę cywilną, która zaczęła działać od lipca br., księgowość prowadzona jest na PKPiR. Jeden ze wspólników jest wspólnikiem spółki jawnej i komandytowej. Czy prawidłowo założono książkę, czy księgowość prowadzona powinna być za pomocą ksiąg rachunkowych, jeżeli tak, jak znaleźć rozwiązanie do powstałej sytuacji?
- Data: 12.12.2017
Jak rozliczyć koszty przy prowadzeniu biura w mieszkaniu?
Pytanie: Mam działalność (biuro) zgłoszone w miejscu, czyli w siedzibie firmy, ale planuję od maja przyszłego roku przygotować drugi punkt prowadzenia działalności, czyli nie w siedzibie. Czy wobec tego wszelkie koszty na wyposażenia tego lokalu, które będę ponosiła już niebawem, gdyż jest to w stanie deweloperskim mogę księgować w koszty? Chciałam też nadmienić, że w tym drugim miejscu oprócz prowadzenia działalności (czyli drugiego biura) będzie mieszkanie. Jak oddzielić koszty? Czy tę zmianę musze podać w CEiDG? Pytanie: Mam działalność (biuro) zgłoszone w miejscu, czyli w siedzibie firmy, ale planuję od maja przyszłego roku przygotować drugi punkt prowadzenia działalności, czyli nie w siedzibie. Czy wobec tego wszelkie koszty na wyposażenia tego lokalu, które będę ponosiła już niebawem, gdyż jest to w stanie deweloperskim mogę księgować w koszty? Chciałam też nadmienić, że w tym drugim miejscu oprócz prowadzenia działalności (czyli drugiego biura) będzie mieszkanie. Jak oddzielić koszty? Czy tę zmianę musze podać w CEiDG?
- Data: 12.12.2017
Przygotuj się do kontroli podatkowej klienta przeprowadzanej w biurze rachunkowym
Konsekwencją powierzania prowadzenia ksiąg rachunkowych jest możliwość przeprowadzania kontroli w lokalu biura rachunkowego. Niewywiązywanie się z obowiązków związanych z tego rodzaju kontrolą grozi dotkliwymi sankcjami finansowymi, które mogą być nakładane zarówno w ramach zwykłych kar porządkowych, jak i na podstawie przepisów karnoskarbowych.
- Data: 12.12.2017
Świadczenie usług biur rachunkowych przez Internet. Dowiedź się, dlaczego warto
Świadczenie usług elektronicznych przez biura rachunkowe pozwala na bardziej efektywną pracę biura, które dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów nie jest zmuszone do ich archiwizacji, katalogowania, przesyłania itp. Jest to również duże u dogodnienie dla klientów, coraz częściej ceniących sobie możliwość załatwiania spraw przez Internet.
- Data: 12.12.2017
Zmiany w rozliczaniu twórców. Sprawdź, kto w 2018 roku zachowa prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów
Od 2018 roku zmienią się zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów przez osoby uzyskujące przychody z tytułu praw autorskich. Dowiedź się, kto, po zmianie przepisów, będzie miał prawo do 50% kosztów.
- Data: 12.12.2017
BTC. Poznaj Prawne aspekty kryptowalut w praktyce biur rachunkowych
Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i powszechne, na co ma wpływ stale rozszerzający się zakres ich zastosowania oraz dynamiczny wzrost ich wartości. Przed biurami rachunkowymi stoi bardzo ciekawa perspektywa rozwoju w kierunku rynku cyfrowych walut, gdyż bez wątpienia posługiwanie się kryptowalutami będzie coraz bardziej powszechne w biznesie i będzie wymagało stosownego ewidencjonowania oraz rozliczania podejmowanych transakcji.
- Data: 11.12.2017
Ułatwienie dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. składki na ZUS wyślesz jednym przelewem
Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy płatnicy składek ubezpieczeniowych będą opłacać swoje należności jednym zwykłym przelewem. Na przelewie będzie widnieć tylko jeden numer osobistego rachunku składkowego - NSR. ZUS sam zaksięguje i rozliczy składki na koncie płatnika. Składki należne za grudzień 2017 roku powinny być rozliczone jeszcze na starych zasadach, pod warunkiem że zostaną opłacone do końca grudnia 2017 roku.
- Data: 11.12.2017
Uwaga! Do 20 lutego jest czas na zmianę częstotliwości wpłacania zaliczek.
Jedną z form optymalizacji podatkowej jest zmiana formy opodatkowania oraz zmiana częstotliwości wpłaty zaliczek na podatek. Na skorzystanie z niej jest czas do 20 stycznia 2018 r. w pierwszym przypadku i do 20 lutego w drugim – są to bowiem ostatnie dni, w których można złożyć oświadczenie o zmianie.
- Data: 11.12.2017