Bezpłatne kursy językowe dla pracowników oraz impreza cateringowa - czy wykazać w PIT-11
Firma organizuje w siedzibie firmy kursy językowe, za które płaci. Czy jest to przychodem dla pracownika i należy tę kwotę wykazać w PIT-11? Firma organizuje imprezę cateringową dla pracowników. Czy to będzie przychodem dla pracownika i należy to wykazać w jego PIT-11? Pracownicy mają co miesiąc płacone dofinansowanie do posiłków, które jest opodatkowane i ozusowane.
- Data: 29.12.2022
Do kiedy trzeba złożyć deklarację o rezygnacji z PPK?
Pracownicy pytają o możliwość rezygnacji z PPK. Jak liczyć 4-okres na złożenie deklaracji o rezygnacji z PPK? Czy ta data związana jest z wejściem ustawy o PPK? Czy data związana jest z podpisaniem umowy przez pracodawcę o zarządzanie PPK? Czy data związana jest z podpisaniem deklaracji o rezygnacji z PPK przez pracownika?
- Data: 27.12.2022
Jaka stawka amortyzacyjna do nieruchomości wpisanej do ewidencji zabytków?
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą (PKPiR, podatek liniowy) we wrześniu 2022 roku nabył nieruchomość, która jest wpisana do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Podatnik zamierza wykorzystywać ją w całości w działalności gospodarczej. Jest kompletna i zdatna do wykorzystywania od września 2022 roku Według jakiej stawki należy amortyzować? Jakie konsekwencje będą dla podatnika, jeśli za kilka miesięcy uzna, że tylko część nieruchomości będzie wykorzystywana w działalności, a reszta zostanie przekazana na cele osobiste?
- Data: 21.12.2022
Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie - amortyzacja budynków
Osoba A prowadzącą działalność gospodarczą (JDG) oraz osoba B kupują działkę rekreacyjną. Są jej właścicielami po połowie (nie są to osoby spokrewnione). Osoba A buduje na tej działce domek rekreacyjny na firmę celem czerpania korzyści z najmu. Czy taką inwestycję w całości można potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym i amortyzować stawką 2,5%?
- Data: 19.12.2022
Co z kosztami w przypadku zmiany sposobu użytkowania lokalu?
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobowa działalność gospodarczą zakupiła grudniu 2022 r. lokal na cele mieszkaniowe. Wzięła kredyt na to mieszkanie prywatnie. Teraz doszła do wniosku, że chce to mieszkanie używać na cele działalności gospodarczej i zamierza wykonać remont. Czy, mimo to że lokal jest mieszkalny, ale przeznaczy na swoją siedzibę, to można wszystkie koszty z nim związane zaliczyć do działalności gospodarczej? Czy jeżeli osoba ta przeprowadzi remont, będzie to inwestycja w obcym środku trwałym? Amortyzowanie tego lokalu nie jest możliwe w związku ze zmianą przepisów. Czy nakłady na inwestycje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy trzeba gdzieś zmieniać cel tego lokalu i zgłosić, że cel został zmieniony z mieszkaniowego na użytkowy?
- Data: 14.12.2022
Czy wydruki z programu obsługującego system GPS mogą zastąpić ewidencję przebiegu pojazdu?
Pytanie dotyczy zakupionego samochodu osobowego z czterema miejscami siedzącymi. Samochód ten będzie używany tylko do celów firmowych. Czy podatnik ma prawo odliczyć 100 % VAT oraz zaliczać w koszty kup 100 % wydatków, jeżeli zgłosi ww. samochód do US na VAT-26, ale nie będzie prowadzić ewidencji, tylko będzie opierać się na wydrukach z programu, obsługującego GPS? GPS będzie zamontowany. Nadmieniam, iż tym samochodem będzie jeździł przedstawiciel handlowy obsługujący sklepy podatnika i samochód nie będzie parkowany u podatnika w firmie tylko pod jego domem.
- Data: 09.12.2022
Jakie są konsekwencje wykupu auta z leasingu?
Podatnikowi kończy się leasing firmowego samochodu osobowego używanego w sposób mieszany. Był to dwuletni leasing używanego samochodu. W grudniu 2022 r. podatnik ma do zapłacenia ostatnią ratę i fakturę wykupu na 20% wartości. Czy fakturę należy zaksięgować w całości w dacie wystawienia w koszty do PKPiR? Czy fakturę należy zaksięgować w całości w dacie otrzymania do rejestru VAT? Czy samochód ten staje się automatycznie środkiem trwałym? Czy można go jednak nie wprowadzać do środków trwałych, a tylko użytkować w firmie? Podatnik zamierza za kilka lat przejąć samochód i użytkować prywatnie. Nie zamierza go sprzedawać. Kiedy najwcześniej można go, wyprowadzić, z firmy i z jakimi dokumentami, opłatami to się wiąże?
- Data: 05.12.2022
Jak rozliczyć zakup nieruchomości – czy wartość zakupu i koszty remontu zalicza się do kup
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą – rozliczający się na PKPiR i podatku liniowym we wrześniu 2022 r. nabył nieruchomość (razem z żoną ze środków z majątku wspólnego). Żona nie prowadzi działalności gospodarczej. Nieruchomość będzie przeznaczona na działalność gospodarczą podatnika jako magazyn. Nieruchomość spełnia warunki dla tzw. ulgi „pałacyk plus". Nieruchomość wymaga remontu. Jak podatnik może rozliczyć zakup nieruchomości (cena zakupu 62.000 zł)? Czy poprzez amortyzację od października 2022 r.? Jeżeli tak według jakiej stawki? Jeśli będzie ponosił wydatki na remont przez kilkanaście najbliższych miesięcy to wydatki na remont mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco? Czy dodatkowo wartość zakupu i koszty remontu będą mogły być odliczone w zeznaniu za 2022 rok?
- Data: 30.11.2022
Będzie zerowa stawka VAT na wybrane produkty rolnicze do końca roku
Stosowanie 0% stawki VAT na wybrane produkty związane z produkcją rolniczą, w tym na niektóre nawozy, podłoża do upraw i polepszacze gleby będzie wydłużone do końca br. Tak wynika z projektu rozporządzenia, który został opublikowany przez resort finansów.
- Data: 27.11.2022
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »