
Kwota netto na fakturze dokumentującej wniesione aportem sieci wodociągowe i kanalizacyjne
Gmina wybudowała sieci wodociągowe i kanalizacyjne i chce przekazać do spółki komunalnej ten majątek w postaci aportu. Jaka wartość netto powinna być wykazana na fakturze, jeżeli gmina w swoich księgach przyjęła wartość brutto z faktur na budowę wspomnianej infrastruktury i w takiej wartości sporządzono OT?
- Data: 05.05.2023

Korzystanie z ulgi na złe długi a faktury wystawione w 2020 roku
Faktury za najem wystawione od 1 kwietnia 2020 do 31 grudnia 2020 r. i nie zapłacone przez kontrahenta sprawa w sądzie zapadła w 2022 roku, jest postanowienie komornika o umorzeniu egzekucji. Czy możemy skorzystać z ulgi za złe długi w VAT, korygując deklaracje?
- Data: 01.05.2023

Otrzymanie duplikatu faktury korygującej dokumentującej zwrot towaru
W jakim okresie ująć duplikat korekty faktury zakupu, wystawiony w 1 lutego 2023 r. Korekta faktury wystawiona została 28 października 2022 r. i nigdy nie dotarła do podatnika. Korekta dotyczy faktury z 28 października 2022 r. (zwrot towaru), faktura zakupu również nigdy nie dotarła do podatnika. Podatnik posiada jej duplikat otrzymany i zaksięgowany 29 grudnia 2022 r. Nie ma żadnych uzgodnień dotyczących obniżenia podstawy opodatkowania z wystawcą faktury korekty, żadnych maili, ma tylko duplikat korekty. Kiedy więc dokonać pomniejszenia podatku naliczonego?
- Data: 28.04.2023

Elementy faktury dla podatnika zwolnionego z VAT uzyskującego obrót wyższy niż 200.000 zł
Jak prawidłowo powinna być wystawiana faktura przez przedsiębiorcę, który jest zwolnionym podatnikiem podatku VAT z racji wykonywania usług zwolnionych z podatku VAT (usługi fizjoterapeutyczne), pomimo uzyskiwania obrotu wyższego niż 200.000 zł. Jakie elementy powinna zawierać taka faktura oraz czy na fakturze powinna być adnotacja „podatnik zwolniony na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług", czy przywołanie art 43 ustawy?
- Data: 26.04.2023

Jak ująć zwroty towarów w przypadku sprzedaży bezrachunkowej w pliku JPK VAT?
W świetle przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT oraz Broszury informacyjnej dot. struktury JPK_VAT z deklaracją przyjmuje się, że (nie wynika to bowiem z treści przepisów wprost) tzw. sprzedaż bezrachunkowa (tj. sprzedaż nieudokumentowana fakturami ani niezaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrująca) powinna być wykazywana w ewidencji VAT oraz w deklaracjach VAT (a w konsekwencji w plikach JPK_VAT) na podstawie dowodów wewnętrznych (wykazywanych z oznaczeniem WEW – zob. § 10 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT).
- Data: 21.04.2023

Kiedy wykazać w JPK_VAT fakturę zakupową od kontrahenta unijnego?
Spółka komandytowa jest czynnym płatnikiem VAT (JPK miesięczne) i VAT-UE. Spółka otrzymała w styczniu 2023 r. z urzędu skarbowego wezwanie do wyjaśnienia różnic wykazanych w transakcjach unijnych z jednym z kontrahentów za III kwartał 2022 r. W wyniku poszukiwań okazało się, że nie wykazała na JPK VAT faktury zakupowej od kontrahenta unijnego. Jest to faktura o treści „50% opłaty za dostawę i uruchomienie systemu magazynowania energii". Dostawa i uruchomienie systemu trwało parę miesięcy. Poprzednie faktury o tej treści wykazywała spółka na JPK VAT w poz. 15 Dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 5 ustawy (wypełnia nabywca). Pytanie dotyczy VAT należnego i naliczonego. VAT należny rozliczy spółka w JPK VAT za lipiec 2022 r., bo z tej daty ma fakturę. W jakim okresie wykaże w JPK VAT naliczony? Nie składała VAT-UE bo według niej do tego rodzaju transakcji nie składa VAT-UE tylko rozlicza VAT w JPK VAT w poz. 15 jak powyżej.
- Data: 19.04.2023

Rozbudowa nieruchomości – czy można odliczyć VAT od poniesionych wydatków
Podatniczka VAT kilka lat temu zakupi nieruchomość do majątku prywatnego również od osoby prywatnej. Dziś chciałaby wykonać dla tej nieruchomości dokumentację projektową dotyczącą rozbudowy i nadbudowy, a później wykonać prace budowlane. Nieruchomość będzie mieszkalno-usługowa. W przyszłości najem (prawdopodobnie długoterminowy) byłby prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Czy istnieje możliwość, aby od faktur dokumentujących projekt i prace budowlane odzyskać VAT?
- Data: 17.04.2023
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »