Co zrobić z JPK przy korekcie błędnego NIP nabywcy
Pytanie: Firma sprzedała towary spółce cywilnej. Klient podał do rozliczenia NIP jednego ze współwłaścicieli. Obecnie żąda skorygowania wszystkich faktur od 2019 roku na podstawie not korygujących. Czy jednostka ma obowiązek i prawo dokonania korekty na podstawie not korygujących w JPK? Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji? Pytanie: Firma sprzedała towary spółce cywilnej. Klient podał do rozliczenia NIP jednego ze współwłaścicieli. Obecnie żąda skorygowania wszystkich faktur od 2019 roku na podstawie not korygujących. Czy jednostka ma obowiązek i prawo dokonania korekty na podstawie not korygujących w JPK? Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji?
- Data: 25.02.2021
Oznaczenie „TP” przy sprzedaży zwolnionej w JPK_V7M
Od 1 października 2020 r. został wprowadzony obowiązek wykazywania w ewidencji m.in. odpowiedniego symbolu oznaczającego określoną procedurę podatkową. Ewidencja zawiera dodatkowo oznaczenia dotyczące istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT – oznaczenie „TP”.
- Data: 16.02.2021
Usługi prawne nie zawsze z kasą fiskalną
Dyrektor KIS w jednej z najnowszych interpretacji przypomniał, że możliwe jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży usług prawnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na kasie rejestrującej jedynie po spełnieniu określonych warunków.
- Data: 05.02.2021
Błędne oznaczenie faktury jako MPP
Pytanie: Otrzymałam fakturę, w której są dwie pozycje: jedna dotyczy zagospodarowania odpadów, a druga pozycja – transport odpadów kod GTU 13. Wartość przekracza 15.000 netto. Żadna z pozycji faktury nie znajduje się w załączniku 15. Na fakturze znajduje się jednak oznaczenie MPP. Czy my, jako kupujący, mamy obowiązek ująć ją w deklaracji JPK_VAT i oznaczyć tę fakturę jako MPP? Pytanie: Otrzymałam fakturę, w której są dwie pozycje: jedna dotyczy zagospodarowania odpadów, a druga pozycja – transport odpadów kod GTU 13. Wartość przekracza 15.000 netto. Żadna z pozycji faktury nie znajduje się w załączniku 15. Na fakturze znajduje się jednak oznaczenie MPP. Czy my, jako kupujący, mamy obowiązek ująć ją w deklaracji JPK_VAT i oznaczyć tę fakturę jako MPP?
- Data: 26.01.2021
Czy do usług inżyniera okrętowego należy stosować kod GTU_12
Pytanie: Podatnik jest inżynierem i świadczy dwa rodzaje usług dla kontrahentów zagranicznych (w szczególności dla firmy norweskiej lub brytyjskiej) z następującego zakresu: 1. Usługa dynamicznego pozycjonowania (FFMEA DP – Failure Modes and Effects Analysis); z przeprowadzonej analizy awarii sporządza raport; FMEADP dla statku DP jest najważniejszym dokumentem technicznym na liście wymaganych dokumentów. 2. Usługa gwarancji morskiej (Marine Warranty Survey), czyli jako inspektor ds. gwarancji morskich uczestniczy i nadzoruje załadunek na statek i wydaje raport w tym zakresie. W CEiDG jako główny ma wpisane PKD: 71.12.Z – działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Analizowałam to wszerz i wzdłuż, włącznie z analizą PKWIU. Pierwszej usłudze przyporządkowałam: 65.12.35 – Pozostałe usługi ubezpieczeniowe w transporcie wodnym. Drugiej usłudze: PKWiU 71.20.13 – Usługi w zakresie badań i analiz zintegrowanych systemów mechanicznych i elektrycznych. Zastanawiam się, jakie jest Państwa zdanie w tym zakresie? Czy według Waszej opinii w przypadku obu usług muszę wpisać w rejestrze sprzedaży JPK kod GTU_12? Czy mogę prosić o jakieś wskazówki? Czy powinnam w takim razie prosić o wskazanie PKWiU przy każdej fakturze? Pytanie: Podatnik jest inżynierem i świadczy dwa rodzaje usług dla kontrahentów zagranicznych (w szczególności dla firmy norweskiej lub brytyjskiej) z następującego zakresu: 1. Usługa dynamicznego pozycjonowania (FFMEA DP – Failure Modes and Effects Analysis); z przeprowadzonej analizy awarii sporządza raport; FMEADP dla statku DP jest najważniejszym dokumentem technicznym na liście wymaganych dokumentów. 2. Usługa gwarancji morskiej (Marine Warranty Survey), czyli jako inspektor ds. gwarancji morskich uczestniczy i nadzoruje załadunek na statek i wydaje raport w tym zakresie. W CEiDG jako główny ma wpisane PKD: 71.12.Z – działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Analizowałam to wszerz i wzdłuż, włącznie z analizą PKWIU. Pierwszej usłudze przyporządkowałam: 65.12.35 – Pozostałe usługi ubezpieczeniowe w transporcie wodnym. Drugiej usłudze: PKWiU 71.20.13 – Usługi w zakresie badań i analiz zintegrowanych systemów mechanicznych i elektrycznych. Zastanawiam się, jakie jest Państwa zdanie w tym zakresie? Czy według Waszej opinii w przypadku obu usług muszę wpisać w rejestrze sprzedaży JPK kod GTU_12? Czy mogę prosić o jakieś wskazówki? Czy powinnam w takim razie prosić o wskazanie PKWiU przy każdej fakturze?
- Data: 26.01.2021
Czy pomyłkowe odznaczenie kodem GTU faktury zakupowej to błąd
Pytanie: Spółka sprzedaje towary, do których ma przyporządkowane kody GTU na stałe. Jednak w momencie wprowadzania faktury zakupu z danym kodem, oznaczenie GTU pojawia się też w zakupach. Ogólnie wiadomo, że nie ma konieczności stosowania kodów GTU w zakupach, ale jeśli przez przypadek znalazłoby się takie oznaczenie, czy będzie to traktowane jako błąd w pliku JPK i będzie konieczna korekta? Pytanie: Spółka sprzedaje towary, do których ma przyporządkowane kody GTU na stałe. Jednak w momencie wprowadzania faktury zakupu z danym kodem, oznaczenie GTU pojawia się też w zakupach. Ogólnie wiadomo, że nie ma konieczności stosowania kodów GTU w zakupach, ale jeśli przez przypadek znalazłoby się takie oznaczenie, czy będzie to traktowane jako błąd w pliku JPK i będzie konieczna korekta?
- Data: 26.01.2021
Faktury uproszczone w JPK_VAT wykazujemy do końca czerwca 2021 roku
Ministerstwo finansów postanowiło znów zamieszać z datami wejścia w życie obowiązku wykazywania faktur uznanych za uproszczone, mającymi formę paragonów fiskalnych w nowym pliku JPK. Od kiedy nowy obowiązek zacznie obowiązywać?
- Data: 26.01.2021
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »